مدیران روستاها به اعتبارات دولتی وابسته نباشند
فرماندار جلفا

مدیران روستاها به اعتبارات دولتی وابسته نباشند

همایش بزرگداشت روز ملی روستا در شهرستان جلفا برگزار شد.

به گزارش جلفابازار با حضور امام جمعه شهرهای هادیشهر و جلفا، فرماندار، شوراهای اسلامی و دهیاران روستاهای بخش مرکزی و سیه رود، همایش بزرگداشت روز ملی روستا در تالار حیدربابا روستای زاویه در شهرستان جلفا برگزار شد.

فرماندار شهرستان جلفا در این همایش گفت: توسعه پایدار روستاها در کنار توجه جدی به ساختارها و امکانات موجود، در سایه مدیریت صحیح و اتخاذ شیوه های نوین تحقق می یابد.

داود گرشاسبی، اظهار کرد: نگاه سلیقه ای به مسایل روستا و مدیریت اقتضایی نه تنها برای حل مکشلات و توسعه روستاها کارساز نبوده، بلکه ماهیت روستاها را از تولیدی بودن به سمت مصرف گرایی سوق داده است.

وی خاطرنشان کرد: در صورتی که ذهنیت ها نسبت به روستا و روستاییان اصلاح شود، آن وقت مدیران روستایی خواهند توانست روستا را به سمت رشد و بالندگی ببرند.

فرماندار جلفا با مثبت ارزیابی کردن عملکرد دولت در روستاها به خصوص در روستاهای مرزی و دورافتاده، تصریح کرد: خوشبختانه با سیاست های دولت تدبیر و امید در بهره مندی از توانمندی های روستایی برای رشد و بالندگی، شاهد تحول شگرف در روستاها و بهبود وضع معیشت و تولید و اشتغال در روستاها هستیم.

گرشاسبی، خطاب به شوراهای اسلامی و مدیران روستاها توصیه کرد؛  در نهادینه کردن چهار اصل برنامه ریزی، سازماندهی، نظارت و کنترل و مدیریت که لازمه پیشرفت و بالندگی روستاهاست، تلاش کنند.

وی تعامل شوراهای اسلامی با مدیران دستگاههای اجرایی و بالعکس را مورد اشاره قرار داد و افزود: بسایر یاز مشکلات و کاستی ها در روستاها با تعامل و هم افزایی می تواند حل و فصل شود.

فرماندار جلفا، به بیکاری و تبعات حاصله از آن در جامعه اشاره کرد و گفت: چنانچه به تولید و اشتغال در راستای سفارش مقام معظم رهبری در روستاها توجه شود، می توان ضمن اشتغال زایی به جوانان، تولید را در روستاها رونق بخشید.

گرشاسبی ادامه داد: شوراها باید با ایجاد تنوع در منابع مالی و پایدار کردن آن و عدم وابستگی به اعتبارات دولتی زمینه توسعه پایدار روستاها را فراهم کنند.

وی افزود: طی سالهای اخیر و در دولت تدبیر و امید اقدامات مناسبی در راستای شناسایی درآمدهای پایدار و حرکت به سوی خودکفایی و نیز توسعه روستاها با جلب مشارکت تمامی روستاییان عزیز اجرایی شده است.

گرشاسبی با تقدیر از همکاری و هم افزایی دستگاههای اجرایی و سازمان منطقه آزاد ارس در بالندگی روستاهای شهرستان، آن را نتیجه تغییر در سیاست های اجرایی در روستاها و سوق دادن امکانات به سمت تولید توسط دولت تدبیر و امید بیان کرد.

امام جمعه شهرستان جلفا نیز در این همایش با تاکید بر اجرای دقیق و عادلانه قوانین در روستاها و قانونمدار کردن روستاییان، کوتاهی در اجرای قوانین را کاری حرام و مغایر با اصول نظام اسلامی دانست.

حجت الاسلام علی انتظاری، اظهار کرد: خدمت به مردم به خصوص روستاییان با استفاده از ظرفیت ها و امکانات موجود باید سرلوحه کاری مدیران و دولتمردان باشد.

وی همچنین ضرورت ترویج فرهنگ صرفه جویی، تلاش برای ایجاد تولید و اشتغال، ایجاد وحدت و همدلی در بین روستاییان را به شوراهای اسلامی و مدیران روستایی توصیه کرد.

در این همایش به تعدادی از مدیران ادارات که با نظر سنجی از شوراهای اسلامی و دهیاران همکاری و تلاش بیشتری برای حل مشکلات روستاها داشتند، هدایایی از سوی شوراهای اسلامی روستاهای شهرستان اهدا شد.

کپی رایت © 2019 جلفابازار. حقوق انتشار محفوظ است.