رفع برخی مشکلات مناطق آزاد نیازمند سیاست های حمایتی دولت است

به گزارش جلفابازار ، نشست ارزیابی فعالیت مناطق آزاد کشور در سال 94 با محوریت تحقق اقتصاد مقاومتی دوشنبه شب با حضور مدیران عامل مناطق آزاد کشور و به منظور ارائه گزارش به رئیس جمهور در سازمان منطقه آزاد کیش برگزار شد .

اکبر ترکان در این نشست به نامگذاری امسال با عنوان اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل توسط رهبر معظم انقلاب اشاره کرد و گفت : این نامگذاری بیانگر اهمیت و جایگاه ویژه اقتصاد مقاومتی در توسعه همگون و همه جانبه کشور است و مناطق آزاد به عنوان پایلوت اجرای طرحهای توسعه ای و تعمیم آن به سایر شهرهای کشور درتحقق اهداف اقتصاد مقاومتی نقش کلیدی دارند.
وی با اشاره به تاکید رئیس جمهوری بر لزوم توجه ویژه این مناطق برای فعالیت مبتنی بر سیاستهای اقتصاد مقاومتی اظهار داشت: صنایع با فناوری بالا، توسعه صادرات، فراهم کردن شرایط تسهیل تولید برای فعالان اقتصادی و تامین منابع مالی و جذب سرمایه گذاری های خارجی چهار محور اصلی سنجش فعالیت های مناطق آزاد هستند.
دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی با تاکید بر اینکه برطرف شدن برخی مشکلات در مناطق آزاد کشور نیازمند سیاست های حمایتی دولت و تعامل گسترده تر دستگاههای اجرایی با سازمان های مناطق آزاد است، ابراز امیدواری کرد نگاه ویژه رئیس جمهور به عملکرد و نقش موثر این مناطق در توسعه و رونق اقتصادی کشور زمینه ساز حل مشکلات و تسهیل شرایط فعالیت مناطق آزاد باشد.
ترکان تصریح کرد : در هر منطقه منطبق با محور اصلی فعالیت ها تلاش شده است تا زیرساخت های لازم برای توسعه و تبدیل شدن به الگوی نمونه کشوری فراهم شود و در مناطق آزاد کیش و ماکو برای تامین زیرساخت های آموزشی ساخت مدارس در دستور کار قرار گرفت .
وی گفت : در بحث بهداشت و درمان نیز جزیره کیش با توسعه و تجهیز تنها بیمارستان منطقه در زمینه ارتقاء شاخص های سلامت و توسعه گردشگری سلامت پیشرفت چشمگیری داشته است ضمن اینکه این بیمارستان توانسته است رتبه ممتاز کشوری را کسب نماید.
مشاور رئیس جمهور در مورد محور شاخص فعالیت در هر یک از مناطق به طرح شهر هوشمند و دولت الکترونیک، واحد تولید همانند ساز بافت و 130 شرکت با فناوری پیشرفته در حفاری های دریایی در جزیره کیش، کشت گلخانه ای پیشرفته در ارس با انتقال فناوری از هلند، پارک فناوری و مرکز تحقیقات زیستی قشم ، هشت واحد کوچک پالایشگاهی در اروند، واحد های نمونه صادرات پوشاک در انزلی وایجاد سه پایانه صادراتی در ماکو اشاره و تاکید کرد هریک از مناطق با عملکردی منطبق بر ظرفیت های خود می توانند رونق اقتصادی را تسریع و تسهیل کنند.
ترکان درخصوص اهمیت فراهم شدن زیر ساخت های لازم برای جذب سرمایه گذاری های خارجی و تاسیس بانک های آف شور( فرا ساحلی ) در مناطق آزاد به تفاهم نامه شورای عالی مناطق آزاد با سازمان بورس و اوراق بهادار کشور اشاره کرد وگفت: این سازمان اعلام کرده است برای تامین اعتبار طرح های عمرانی و اقتصادی در مناطق آزاد تا سقف سه هزارمیلیارد تومان آمادگی دارد.
علی اصغر مونسان مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش نیز دراین نشست با اشاره به اینکه در راستای تسهیل شرایط جذب سرمایه گذاری و رونق فعالیت های اقتصادی با چندین بانک تفاهم نامه امضا شده است گفت: فعال سازی واحد های صنعتی غیر فعال، توسعه صنایع با فناوری بالا، تکمیل زیرساخت های لازم در بخش های گردشگری و حمل و نقل دریایی، منابع انرژی، خدمات بندری و فرودگاه و توسعه گردشگری سلامت از شاخص ترین فعالیت های سازمان منطقه آزاد کیش در دوسال اخیر بوده است.
حجت الاسلام دکتر حسن روحانی رئیس جمهوری که از ظهردوشنبه به جزیره کیش سفر کرده است امروز سه شنبه در نشست ارزیابی فعالیت مناطق آزاد کشور که با حضور مشاور رئیس جمهور و مدیران عامل مناطق آزاد کشور برگزار می شود، حضور خواهند یافت.

کپی رایت © 2019 جلفابازار. حقوق انتشار محفوظ است.