چهارم فروردین در آینه تاریخ معاصر ایران

چهارم فروردین در آینه تاریخ معاصر ایران

تهران- امروز چهارشنبه چهارم فروردین 1395هجری خورشیدی، سیزدهم جمادی الثانی 1437 هجری قمری و بیست و سوم مارس 2016 میلادی است. 64 سال پیش در چنین روزی، انگلیس دادخواستی علیه اقدام ایران در ملی کردن صنعت نفت، تسلیم دیوان دادگستری بین المللی کرد.
[چهارم فروردین در آینه تاریخ معاصر ایران]

به گزارش جلفا بازار به نقل از ایرنا مهم ترین رویدادهای تاریخ معاصر در این روز، به شرح زیر است:

4 فروردین 1384
محمد مددپور محقق و پژوهشگر هنر و صاحب اثرهای ارزنده ای چون تجلیات حکمت معنوی در هنر اسلامی، آشنایی با آراء متفکران درباره هنر و درآمدی بر سیر تفکر معاصر در 50 سالگی درگذشت.

4 فروردین 1367
طرح عملیات بیت المقدس4 در ارتفاعات جنوب دریاچه دربندیخان به یگان های شرکت کننده در عملیات ابلاغ شد.

4 فروردین 1367
ستاد کل سپاه پاسداران، در فاصله بیش از دو هفته به برگزاری انتخابات سومین دوره مجلس شورای اسلامی ، نامه جانشین نمایندگی امام در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و پاسخ امام خمینی درباره دخالت نکردن نیروهای مسلح از جمله سپاه و بسیج در مناقشه های سیاسی را به فرماندهان نیروهای سه گانه سپاه ابلاغ کرد.

4 فروردین 1365
امیرحسین یزدگردی ادیب و محقق در 57 سالگی درگذشت. از مهمترین کارهای وی می توان به تصحیح، تحقیق و حاشیه ‏نویسی‏های دقیق بر بعضی از کتاب های تاریخی چون تصحیح دیوان کبیر و کلیله و دمنه اشاره کرد.

4 فروردین 1359
وزارت امور خارجه پاناما در بیانیه ای اعلام کرد که محمدرضا پهلوی با تصمیم خود و با وجود هشدار به وی، قصد دارد که به مصر سفر کند.

4 فروردین 1359
خبرگزاری فرانسه نوشت: به گفته منابع آگاه، هنری کیسینجر وزیر امور خارجه آمریکا مقدمات خروج محمدرضا پهلوی از پاناما را برای ضربه زدن به جیمی کارتر رئیس جمهوری آمریکا تدارک دیده است.

4 فروردین 1358
امام خمینی در پیامی به مردم ایران با تاکید بر حضور زنان در همه پرسی فرمودند: امروز اهمال در شرکت در رفراندوم و سردی و سستی در این امر حیاتی موجب هدر رفتن خون شهیدان و تباهی کشیدن کشور و اسلام عزیز است.

4 فروردین 1357
امام خمینی به مناسبت چهلمین روز شهادت مردم تبریز در پیامی با دعوت ملت به شجاعت و نترسیدن از جنایت های رژیم پهلوی فرمودند: «با فرا رسیدن اربعین مقتولین مظلوم تبریز، غم های ملت غیرتمند تجدید می شود، ملت مظلوم ایران باید درهر چند صباحی پرچم های سیاه افراشته کند و در سوک نشیند. ما از این جنایات پی در پی و کشتار وحشیانه ناراحت و در عین حال امیدواریم… قیام تبریز چون نهضت همه ایران اسلامی است. برای دفاع از حق و از احکام اسلام است».

4 فروردین 1357
فردریک مالی وزیر دفاع انگلیس برای ابراز حمایت کشورش از محمدرضا پهلوی وارد تهران شد.

4 فروردین 1353
آیت ‏اللَّه سیدعلی برقعی رضوی قمی نویسنده و عالم دینی و صاحب اثرهای ارزنده ای چون الهی نامه، بطون خمسون، فلسفه شهادت و دیوان اشعار در 93 سالگی درگذشت.

4 فروردین 1331
انگلیس دادخواستی علیه اقدام ایران در ملی کردن صنعت نفت و برکناری انگلیس از شرکت نفت ایران و انگلیس، تنظیم و تسلیم دیوان دادگستری بین المللی کرد.

4 فروردین 1305
بخشنامه اعلام اسامی اداره ها و مؤسسه های تابعه وزارت مالیه صادر شد. وزارت مالیه برپایه این بخشنامه؛ خزانه داری کل، سرویس ارز، چهار اداره محاسبه ها کل، گمرکات، عایدات داخلی و پرسنل و محاسبه ها و دو دایره ملزومات کل، مراسلات و ضبط کل را شامل می شده است.

4 فروردین 1302
هربرت گاسکوین هارس به مقام سرپرستی کنسولگری انگلیس تعیین شد.

4 فروردین 1300
تعدادی از آزادی خواهان و برخی سیاسیون به دلیل برپاکردن تظاهرات علیه کودتای رضاخان دستگیر شدند.

4 فروردین 1289
ستارخان و باقرخان با تعدادی از نیروهای مسلح خود وارد تهران شدند. دولت وقت به ستارخان و همراهانش در پارک اتابک و باقرخان و همراهانش در عشرت آباد پناه داد.

کپی رایت © 2019 جلفابازار. حقوق انتشار محفوظ است.