سنگ نگاره های مراغه شاهدان تاریخی آذربایجان

سنگ نگاره های مراغه شاهدان تاریخی آذربایجان

مراغه – موزه سنگ نگاره های مراغه، اسنادی که هویت، هنر، فرهنگ و تاریخ خطه آذربایجان را برای گردشگران و مسافران بازگو می کند.
[سنگ نگاره های مراغه شاهدان تاریخی آذربایجان]

به گزارش جلفا بازار به نقل از ایرنا، سنگ نگاره ها نخستین اثر هنری تاریخ تمدن بشری بوده که انسان های نخستین با حجاری بر روی آن ها از این سنگ ها به عنوان ابزاری برای انتقال تجربه، فرهنگ و هنر خود برای دیگران انتخاب کردند و با تغییر شکل دادن و ایجاد نقوش بر روی آن، نقشی فراتر از آنچه را که در طبیعت داشت به سنگ دادند و این کار مقدمه ای بر مجسمه سازی و نگارگری بر روی این عنصر طبیعی شد.
بشر در مسیر حیات خود از تمامی وسایل و اشیا برای انتقال فرهنگ و تمدن خود به آیندگان استفاده کرده و سنگ نگاره ها و هنرهای صخره ای از ابتدایی ترین نمونه های این هنر بوده که توانست با عواطف لطیف خود آنچنان سنگ های سخت و سرد را به هنری ملموس و با گرمای وجود خود، احساس را در سنگ ها نمایان کند که اکنون آیندگان به راحتی می توانند با نگاه به این آثار، زندگی آن زمان را در ذهن های خود تجسم کنند.
نقوش منقش بر روی سنگ ها آنچنان با اشاره و کنایه در هم آمیخته و فرهنگ گذشتگان را برای ما انتقال می دهد که مانند اسناد هویتی کنونی، شناسنامه ای برای تمدن گذشته محسوب شده و انسان را وادار به تفکر و اندیشه در مورد فرهنگ گذشتگان خود می کند.
موزه سنگ نگاره های مراغه نیز با داشتن سنگ نگاره هایی از نیاکان مردم آذربایجان از سلسله تیموریان، صفویان و سلجوقیان با اشکال مختلف قوچ های سنگی، صندوقچه ای و ایستاده، نقشی پررنگ در انتقال فرهنگ و تمدن دوران گذشته به نسل پرسشگر کنونی دارد.
نقش و نگار موجود بر روی این سنگ ها، گویاترین و همگانی ترین ابزار برای انتقال فرهنگ و هنر مورد استفاده نیاکان به نسل های کنونی و آینده بوده که هر بیننده ای با نگاه گذرا به آن ها، تاریخچه ای از نیاکان خود را تصور می کند.
سنگ نگاره های به یادگار مانده از چند صد سال پیش در موزه سنگ نگاره های مراغه به عنوان سندی عالی، مهم و حاکی از رخدادهای معتبر دوران کهن بوده و مورد وثوق و علاقه گردشگران و مسافران نوروزی این شهرستان است.
سرزمین آذربایجان پر از یادگارهای تاریخی منقول و غیرمنقول بوده که یکی از این یادگارها، آثار سنگی بویژه سنگ قبرها بوده که با اشکال مختلفی در حجم ها و قالب های متفاوت در دوره های مختلف میانه اسلامی به عنوان سنگ قبر استفاده می شد.
این سنگ قبرها با توجه به موقعیت اجتماعی فرد متوفی، نوع و حجم آن، متفاوت بوده به طوری که قوچ های سنگی در دوره سلجوقی و یا دوره آق قویونلوها به عنوان نماد قدرت و شکست ناپذیری بر سر مزار پهلوانان و جنگ آوران قرار می گرفت.
این سنگ قبرها زبان گویای فرهنگ های مختلف تدفین در دوره های اسلامی بوده که اکنون به عنوان آثار تاریخی و با ارزش حفظ و نگهداری می شود.
در سال های گذشته سوداگران آثار تاریخی این سنگ قبرها را که بیشتر در قبرستان های روستایی مشهود بوده، جمع آوری و به نوعی از آنها سوء استفاده کرده اند.
سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مراغه برای حفاظت از این سنگ قبرها موزه ای در مقبره آقالار این شهرستان ایجاد کرده و سنگ ها را در آن فضا برای بازدید عموم به نمایش گذاشته است.
این موزه در ششم شهریور سال 1381 افتتاح شده و مقبره موجود در آن متعلق به میرعبدالفتاح موسوی از علمای بزرگ مراغه که شیخ الاسلام زمان بوده و شعر نیز می سروده و در اشعار فارسی اشراق و در شعر آذر فتاح تخلص می کرد.
مقبره آقالار، بنایی مربعی شکل است که مقبره اصلی آن (مزار میرعبدالفتاح) در قسمت وسط بنا قرا گرفته و در فراز آن گنبدی آجری قرار دارد.
ورودی اصلی بنا در ضلع شمالی آن قرار داشته که در سه ضلع دیگر آن پنجره هایی دارای طاق جناغی ایجاد شده و بنای مقبره در سال 1247 هجری قمری به وسیله حاجی عباسعلی بنایی که خود نیز در این مقبره مدفون شده، مورد مرمت قرار گرفته است.
بنای مقبره آقالار که به قبر آقا یا قبر میر نیز معروف بوده و طی سال های گذشته توسط سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مرمت و به موزه تبدیل شده است.
شهرستان مراغه با حدود 515 اثر تاریخی و تپه های شناسایی شده جزو 10 شهر دارای بافت غنی تاریخی و فرهنگی در کشور محسوب می شود که حدود 300 اثر تاریخی آن در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.
مراغه از قدیمی ترین شهرهای ایران و دومین شهر بزرگ آذربایجان شرقی در کنار رودخانه زیبای صوفی چای و در مشرق دریاچه ارومیه و بر دامنه جنوبی کوه سهند قرار گرفته است.
این شهر با 250 هزار نفر جمعیت نفر جمعیت و 25 کیلومتر مربع مساحت، بزرگ ترین و پرجمعیت ترین شهر استان آذربایجان شرقی پس از کلان شهر تبریز است.

کپی رایت © 2019 جلفابازار. حقوق انتشار محفوظ است.