استقبال بی نظیر از ارس در اولین روزهای سال

استقبال بی نظیر از ارس در اولین روزهای سال

بر اساس موج اول گردشگری نوروزی می توان آماری از استقبال گردشگران از مناطق مختلف گردشگرپذیر در ایام تعطیلات نوروز را به دست آورد. به گزارش جلفابازار به نقل از اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل منطقه ازاد ارس، آب و هوای سرد و برفی امسال در برخی از استان ها از جمله آذربایجان شرقی باعث شد تا شاهد کمتر شدن سفرهای نوروزی در روزهای اول سال باشیم، این در حالیست که ارس این روزها و در آستانه شروع موج دوم سفرهای نوروزی مملو از مهمانان نوروزی بوده و استقبال شگفت انگیزی از این منطقه شده است.
آب و هوای مطبوع و استقبال گردشگران
یکی از دلایل عمده افزایش آمار گردشگران نوروزی در موج اول سفرها را باید در آب و هوای بسیار مطبوع ارس جستجو کرد. با وجود اینکه زمستان دوباره به آذربایجان شرقی برگشته است و شاهد برودت هوا و بارش برف در آخرین روزهای سال 94 و روزهای ابتدایی سال 95 بودیم اما جلفا و سایر محدوده های منطقه آزاد ارس از وضعیت بسیار بهتری برخوردار بوده و دمای هوا در این مناطق بسیار معتدل و بهاری است. این موضوع سبب شده است که علاوه بر گردشگری شهری، طبیعت گردی و روستاگردی نیز در این روزها بیشتر شده و شاهد علاقه مندی گردشگران به حضور در این منطقه باشیم. جلفا این روزها خوش آب و هوا ترین و بهاری ترین شهر شمال غرب کشور محسوب می شود و این فرصت بی نظیر گردشگری، هم استانی ها و هم وطنان را به سوی این منطقه می کشد.
پرشدن ظرفیت اقامتی
روزهای انتهایی سال 94 و روزهای ابتدایی امسال ترافیک گردشگری در منطقه آزاد ارس بسیار زیاد بود و به همین دلیل شاهد تکمیل ظرفیت امکانات اقامتی در این منطقه بودیم، به طوریکه تمام امکانات اقامتی دستگاه هایی مانند آموزش و پرورش، اوقاف و امور خیریه و مجموعه های دیگر اداری در منطقه آزاد ارس از جمله جلفا به طور کامل تکمیل شده و به خصوص در روزهای انتهایی سال و آغاز سال جدید استقبال بی نظیری از سوی گردشگران از این مجموعه ها صورت گرفته بود. همچنین هتل ها و مهمان پذیرها و هتل آپارتمان ها در منطقه آزاد ارس نیز همین وضعیت را داشته و آمار ارائه شده گواه استقبال بی نظیر نوروزی است.
خرید در آب و هوای مطبوع بهاری
بازار خرید در آب و هوای مطبوع بهاری ارس نیز بسیار داغ بوده و این روزها شاهد استقبال بسیار گسترده از مراکز تجاری و بازارهای جلفا و همچنین بازاهای مرزی همانند بازار مرزی نوردوز هستیم. افتتاح مراکز و فروشگاه های مختلف در چند روز گذشته به همراه بازارهای سنتی جلفا که هر ساله شاهد حضور گردشگران در این مراکز برای خرید ارزان تر محصولات هستند، باعث شده است که خرید به یکی از برنامه های اصلی گردشگری نوروز امسال تبدیل شده و شاهد بازارگردی گردشگران نوروزی در جلفا و سایر مناطق باشیم. در گفت وگو با فعالان تجاری جلفا و صاحبان فروشگاه های این شهر مشخص می شود که امسال استقبال از خرید نوروزی در ارس بسیار بیشتر بوده و استقبال گردشگران در روزهای اول سال باعث افزایش آمار در سال 95 شده است. گردشگرانی که از شهرهای مختلف استان و استان های مختلف ایران هم اینک در جلفا حضور دارند و از امکانات تفریحی، تجاری و جاذبه های این شهر دیدن می کنند نیز به نوعی اولویت ابتدایی خود را به خرید و استفاده از تخفیف ها و قیمت های مناسب اجناس در منطقه آزاد ارس اختصاص داده اند.
مسافران از ارس گردی می گویند
یکی از مسافران نوروزی که از اردبیل در منطقه ارس حاضر شده است در این زمینه می گوید: امسال آب و هوای اکثر شهرهای کشور سرد بود و به همین دلیل منطقه آزاد ارس را برای اقامت چند روزه نوروزی انتخاب کرده ایم.
«محمد عبدی زاده» ادامه می دهد: بازدید از آثار تاریخی منطقه یکی از دلایل انتخاب ارس بود و در ادامه نیز قصد داشتیم تا از تخفیف های نوروزی و اجناس بازارچه های مرزی موجود در منطقه استفاده کنیم.
وی تاکید می کند: پیشرفت های صورت گرفته در منطقه آزاد ارس بسیار چشم گیر بوده است و وضعیت نسبت به 4 سال گذشته که من به جلفا سفر داشته ام اصلا قابل مقایسه نیست. برای نمونه تعداد مراکز مدرن تجاری چندین برابر شده و وضعیت شهر نیز به مراتب بهتر شده است.
عبدی زاده عنوان می کند: جلفا می تواند بهترین منطقه گردشگری در شمال غرب کشور باشد و تمام خانواده ها می توانند از امکانات رفاهی، تجاری و تفریحی استفاده کرده و مطمئن باشند که جاذبه هایی برای تمام افراد با هر سلیقه ای در منطقه آزاد ارس موجود است.
همچنین یکی دیگر از مسافران نوروزی ارس که از خرم آباد به ارس سفر کرده است نیز در این زمینه می گوید: امسال برای سفر به آذربایجان شرقی و آذربایجان غربی برنامه ریزی کرده بودیم و ابتدا در تبریز حضور پیدا کردیم اما با بارش برف در تبریز و سرد شدن هوا بدون اقامت در این شهر به جلفا آمدیم.
«محمد احمدوند» ادامه می دهد: خوشبختانه جلفا گرمتر است و خیلی راحت تر توانستیم از تمام ساعات حضور در منطقه آزاد استفاده کنیم و هم در طول روز و هم شب ها بتوانیم به مراکز مختلف تفریحی و تجاری مراجعه کنیم.
وی تصریح می کند: پیش از آمدن به سفر روزهای بیشتری را برای اقامت در تبریز و روزهای کمی را به جلفا اختصاص داده بودیم اما برنامه طوری پیش رفته است که این موضوع برعکس شده است.
احمدوند همچنین می گوید: اقامت ما در جلفا از هر نظر راضی کننده بود و بدون شک می توانیم از سایر هم وطنان نیز دعوت کنیم که در روزهای باقی مانده از تعطیلات نوروزی در این منطقه حضور پیدا کنند.

کپی رایت © 2019 جلفابازار. حقوق انتشار محفوظ است.