ایرانی با همه داشته های فناوری اطلاعات

ایرانی با همه داشته های فناوری اطلاعات

تهران- توسعه شبکه زیرساخت ها و امکان دسترسی بیشتر مردم به فناوری های نوین ارتباطی، ایران را گام به گام به سوی پیوستن هر چه بیشتر به دنیای دیجیتالی سوق می دهد.
[ایرانی با همه داشته های فناوری اطلاعات]

به گزارش جلفا بازار به نقل از ایرنا، زمزمه ورود و سرمایه گذاری شرکت های معتبر جهانی در بخش آی.سی.تی ایران و توسعه زیرساخت های لازم از سوی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات برای تحقق خواسته مردم مبنی بر دسترسی آزاد به اطلاعات، از گام های مصمم کشور برای برخورداری از همه دانش و دستاوردهای حوزه فناوری اطلاعات نشان دارد.
رفع بخش زیادی از تحریم های کشور از دی ماه 1394 شرایط تازه ای برای کشور رقم زده و امکان دیجیتالی کردن بسیاری از فعالیت ها در سال 95 را فراهم آورده است.
«محمود واعظی» وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، در همین زمینه بارها اعلام کرد در سال 1394 به دلیل کمبود بودجه، بسیاری از برنامه ها و توسعه زیرساخت ها به کندی پیش رفت.
وی ابراز امیدواری کرد در سال 95 با رونق اقتصادی بسیاری از هدف های بخش فناوری اطلاعات و ارتباطات محقق شود.

** گام های استوار تا دیجیتالی شدن
واعظی افزایش چهار برابری شبکه انتقال زیرساخت ارتباطی و افزایش سه برابری پهنای باند برای سال 95 را از برنامه های در دستور کار این وزارتخانه عنوان کرد.
وی گفت: پهنای باند اینترنت در سال 1394 از 620 گیگابیت به چهار هزار گیگابیت رسید و در سال 1395 نیز افزایش خواهد یافت.

** اجرای جدی تر شبکه ملی اطلاعات و تحقق دولت الکترونیک
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اجرای سریع تر شبکه ملی اطلاعات و دولت الکترونیک را از برنامه های این وزارتخانه برای سال 95 دانست و اضافه کرد: هم اکنون گام اول دولت الکترونیک برداشته شده است و بزودی شمار زیادی از دستگاه های حاکمیتی به شبکه NIX (نقطه تبادل ترافیک) وصل می شوند. تحقق دولت الکترونیک می تواند شکاف دیجیتالی کشور را کاهش دهد.
وی کوچک ترین تعلل در توسعه این بخش را عامل بروز اثرهای ناگوار بر سایر بخش های جامعه دانست و یکی از مهمترین راه های دسترسی آزاد به اطلاعات را رشد سریع فناوری ارتباطات و اطلاعات در کشور عنوان کرد.

** توسعه نسل های بالاتر تلفن همراه به همه شهرها
واعظی سیاست گسترش نسل های بالاتر تلفن همراه به سراسر کشور را از برنامه های راهبردی این وزارتخانه دانست که سال 95 با جدیت بیشتر دنبال می شود.
بر پایه آخرین تقسیم های کشوری تا پایان سال 1393، ایران از 31 استان، 429 شهرستان، 1057 بخش، 2589 دهستان و 1243 شهر تشکیل شده است.
براساس گزارش های اعلام شده، تا پایان سال 93، 200 شهر کشور زیرپوشش نسل سوم و 70 شهر نیز زیرپوشش نسل چهارم تلفن همراه قرار گرفتند.
واعظی، گسترش زیرساخت ها متناسب با توسعه نسل های تلفن همراه را از دیگر برنامه های سال 95 برشمرد.

** تلاش برای گسترش یاددهی الکترونیک
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: امروزه به دلیل پیچیده شدن روابط انسانی، گستردگی توزیع جغرافیایی جویندگان دانش و ارتقای طراحی ارزش زمان، روش های سنتی آموزش فاقد بهره وری کافی برای هماوردی و پاسخگویی به این همه نیاز و عطش برای دانستن است و در نتیجه روش های یاددهی و یادگیری از دور و آموزش به شیوه الکترونیکی، به یک شاخه جدی از فناوری بدل شده است.
واعظی اضافه کرد: بخشی از انرژی و رویه کاری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، بر توسعه زیرساخت و تامین بستر مناسب برای جهش و حرکت سریع برای جبران کاستی ها و پاسخگویی به نیازهای جامعه معطوف شده است که در بخش آموزش نیز آموزش های کوتاه مدت و الکترونیکی بخش فاوا در دانشکده این وزارت شکلگیری شده و در حال پیاده سازی است.

** توسعه فناوری های فضایی
وزیر ارتباطات گفت: با افتخار اعلام می کنیم به یمن دستیابی جوانان و دانشمندان این مرز و بوم به دانش طراحی، ساخت و پرتاپ ماهواره به فضا، کشور عزیزمان ایران به جمع 15 کشور اصلی دارای فناوری صلح آمیز فضایی پیوسته و اکنون نیز ماهواره «دوستی» با فناوری بومی آماده پرتاپ است.
وی فزود: باید تاکید کنم هدف ما در دستیابی به این مهم افزون بر اقتدار ملی، کسب دانش و تجاری سازی در حوزه فضا و ماهواره است و از این پس باید روی کاربردهای فناوری فضایی از مخابرات تا سنجش از دور در اموری چون مدیریت بلایای طبیعی، کشاورزی،محیط زیست و داده های سنجشی و مخابراتی متمرکز شد.

** تلاش برای توسعه اینترنت در روستاها
وی افزود: لزوم دسترسی سهل و آسان همه شهروندان، ایجاد عدالت ارتباطی و کاهش شکاف دیجیتالی بین شهر و روستا ما را بر آن داشت به توسعه اینترنت روستایی اقدام کنیم.
واعظی گسترش اینترنت به بیشتر روستاهای کشور را از هدف های در حال پیگیری برای سال 95 توصیف کرد.

** اینترنت اشیا
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات بیان کرد: تا سال 2020 باید آی.اُ.تی (IOT) یا همان اینترنت اشیا در ایران عملیاتی شود.
واعظی اعلام کرد: دستکم 50 میلیارد شیء، انسان و وسایل دیگر به طور هوشمند از این طریق به هم مرتبط و بسیاری از فعالیت های ترافیکی و مختلف ما به صورت هوشمندانه انجام می شود.

** توسعه شبکه های اجتماعی
واعظی با تاکید بر اینکه امروزه استفاده از شبکه های اجتماعی یک نیاز است، افزود: عده ای معتقدند برخی شبکه ها باید باز باشند. البته عده ای نظر متفاوتی دارند؛ در حالی که به نظر من یک نیاز وجود دارد و باید از این پدیده بدرستی استفاده کنیم.
وزیر ارتباطات بر حمایت از شبکه های اجتماعی بومی و انتقال سرورها به داخل کشور تاکید کرد و گفت: وجود دیتا(اطلاعات) در کشور سرمایه محسوب می شود و باید در داخل کشور از آن استفاده شود. همه با اصل توسعه شبکه های اجتماعی در داخل کشور موافقند.
وی توجه به اقتصاد شبکه های اجتماعی داخلی را ضروری خواند و گفت: باید حمایت دولت از هر طرح ملی با مشخص شدن زمان انجام کار، همراه باشد.
وی ادامه داد: اعتقاد من آن است که باید با شبکه های اجتماعی داخلی، راحت تر برخورد کرد و نسبت به شبکه های اجتماعی خارجی، نگاه سختگیرانه تری داشت.

** فرجام سخن
انتظار می رود با اقدام های صورت گرفته بخش آی.سی.تی ایران در سال 95 بتواند نیروهای متخصص را جذب بازار کار کند و سطح اشتغال را در کشور افزایش دهد. توسعه آی.سی.تی می تواند با کاهش ترددهای غیرضروری در سطح شهر در خدمت رفع آلودگی محیط زیست به کار گرفته شود.
فراهم سازی تسهیلات دسترسی به اطلاعات با بهره گیری از ابزارهای نوین ارتباطی، آگاهی های الکترونیک ایرانیان را افزایش می دهد و زمینه مشارکت اجتماعی بیشتر آنان را مهیا می سازد.
برنامه های اجرا شده از سوی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در سال 1394 با همین دیدگاه پیش رفته و چشم انداز سال 95 این وزارتخانه نیز بر پایه همین رویکردها پیش بینی شده است.

کپی رایت © 2019 جلفابازار. حقوق انتشار محفوظ است.