بازدید رئیس سازمان میراث فرهنگی کشور از کاروانسرای تاریخی پیام مرند

بازدید رئیس سازمان میراث فرهنگی کشور از کاروانسرای تاریخی پیام مرند

تبریز – معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری از مراحل بازسازی و احیای اثر مهم تاریخی کاروانسرای پیام شهرستان مرند بازدید کرد.
[بازدید رئیس سازمان میراث فرهنگی کشور از کاروانسرای تاریخی پیام مرند]

به گزارش جلفا بازار به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی، مسعود سلطانی فر که روز چهارشنبه به منظور بازدید از چند طرح گردشگری و بررسی وضعیت خدمات دهی عوامل اجرایی به آذربایجان شرقی سفر کرده است در جریان مرمت این اثر تاریخی و فرهنگی و تبدیل آن به مکان پذیرایی و اقامتی قرار گرفت.
رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در این بازدید دستورات لازم را به بهره بردار این کاروانسرا ارائه کرد.
کاروانسرای پیام مرند در منطقه روستای ‘یام’ و در حاشیه جاده اصلی تبریز – مرند متعلق به دوره شاه عباس دوم صفوی است و کاربرد اصلی آن چاپارخانه محلی برای نگهداری و تعویض اسب های پیام رسان آن دوره بوده است.
کاروانسراها به نوعی پایگاه های ارتباطی عصر صفوی محسوب می شده که در آن دوره اسب های تازه نفس را در اختیار پستچی ها (چاپارها) قرار می دادند.
این کاروانسرا به دلیل قرار گرفتن در مسیر گردشگری ایران به اروپا از اهمیت ویژه ای برخوردار است.
کاروانسرای شاه عباسی پیام مرند یکی از مهمترین تاسیسات بین راهی جاده ابریشم به شمار می رفت که به عنوان بزرگترین کاروانسرای شمال غرب کشور از مهمترین ابنیه تاریخی و گردشگری به شمار می رود.
اقدامات انجام گرفته در تامین کلیه امکانات رفاهی، تبدیل این کاروانسرا به یک مرکز اقامتی تفریحی به صورت سنتی و مرمت مناسب این اثر شاخص قابل توجه و چشمگیر بوده است.
این کاروانسرا به علت اهمیت مکانی و مبادلات وسیع کالا در قرون گذشته بر خلاف کاروانسراهای کوهستانی، دارای حیاط مرکزی وسیع و از نوع کاروانسراهای چهار ایوانی است که از سردر رفیع، گنبدخانه حیاط مرکزی به شکل هشتی، اتاق ها و ایوان های مشرف به حیاط برای اقامت کاروانیان تشکیل می شود.
منطقه نمونه گردشگری پیام شهرستان مرند دارای پتانسیل های طبیعی و تاریخی قابل توجهی برای جذب گردشگران است و وجود این کاروانسرا نیز می تواند مورد استفاده کلیه مسافران ایرانی و گردشگران خارجی که از مرز بازرگان به اروپا و بر عکس عزیمت می کنند قرار گیرد.
کاروانسرای پیام دارای سر در رفیع، گنبدخانه و حیاط مرکزی به شکل هشتی بود و دارای اتاق ها و ایوان های مشرف به حیاط برای اقامت مسافران و کاروانیان بوده است.
در سال 1378 با توجه به اهمیت محور شمال به جنوب کشور و آماده سازی ایستگاه هایی برای اقامت و استراحت گردشگران داخلی و خارجی، بنای کاروانسرای پیام به صورت کالبد اولیه ولی با تأمین کلیه امکانات رفاهی جدید با طرح معماری سنتی به همت سازمان میراث فرهنگی کشور شروع به بازسازی گردید و هم اکنون در شرف اتمام است.
این بنای عظیم دارای بدنه آجری و ایوان ها و طاق های رفیع به همراه برج های مدور در چهار گوشه آن است و در آینده نزدیک می تواند به عنوان یکی از جاذبه های مهم گردشگری مورد استفاده مسافران قرار گیرد.
کاروانسرای پیام در مزایده اخیر صندوق احیا و بهره برداری از اماکن تاریخی به بخش خصوصی واگذار و هم اکنون در حال بازسازی به عنوتن یک واحد اقامتی و پذیرایی است.

کپی رایت © 2019 جلفابازار. حقوق انتشار محفوظ است.