سفر به روستای تاریخی کندوان؛ از کران زندگی تا بی کران زیبایی

سفر به روستای تاریخی کندوان؛ از کران زندگی تا بی کران زیبایی

تبریز- آذربایجان شرقی دارای روستاهای هدف گردشگری و نام آشنا در کشور است که در بین آنها روستای پنج تا هفت هزار ساله کندوان به دلیل ویژگی های منحصر به فردی که دارد، دارای شهرت جهانی است و تعطیلات نوروزی فرصت خوبی برای بازدید گردشگران از این مقصد گردشگری است.
[سفر به روستای تاریخی کندوان؛ از کران زندگی تا بی کران زیبایی]

به گزارش جلفا بازار به نقل از ایرنا، خانه های این روستا که قدمت آن به دوره سوم زمین شناسی (کالکلوتیک) برمی گردد، به کران مشهورند و به علت شباهتی که به کندو دارند، ‘کندوان’ نامیده شده است .
کران های این روستای رویایی، گردشگر را به کران های عمیق تاریخ بشر می برد؛ تاریخی که انسان نخستین، اولین سرپناه های خود را در میان کوه ها، صخره ها و غارها بنا می گذاشت و با شیوه های خاص آن دوران با کمترین وسایل موجود دل کوه ها را برای زندگی و امنیت خود تبدیل به سرپناه می کرد .
با این وصف وقتی به این روستای تاریخی و باستانی هم قدم می گذاری، در کنار زیبایی ذاتی صخره ای بودنش که خانه های آن به’ کران’ معروفند، هر بیینده ای را مسحور کرده و غرق در عجایب این روستای زیبا می کند و بیننده را به یاد اولین خانه های ساخت بشر می اندازد .
روستای کندوان در جنوب تبریز در دامنه قلل سر به فلک کشیده 3700 متری سهند از روستاهای نادر دنیاست که آثار متعدد قبل از اسلام و بعد از اسلام در آن وجود دارد
دو روستای شبیه به این روستا در ترکیه و آمریکا وجود دارد که هیچکدام زیبایی و پویایی این روستا را ندارند؛ روستاهای یاد شده تبدیل به موزه شده اند و مردم بومی ندارند، در حالی که در روستای کندوان آذربایجان شرقی زندگی جریان دارد .
مدیر کل میراث فرهنگی،گردشگری و صنایع دستی آذربایجان شرقی در این خصوص می گوید : کندوان از جمله مناطق گردشگری خوش آب و هوا، طبیعی و تاریخی آذربایجان شرقی و جزو یکی از سه روستای شگفت انگیز جهان است که فقط دو نمونه از آن در آمریکای شمالی و ‘کاپادوکیا’ی ترکیه وجود دارد.
فرزین حق پرست می افزاید : این روستای هدف گردشگری ایران که قدمت سکونت در آن به بیش از یکهزار و 500 سال قبل برمی گردد، 170 خانوار و بیش از 700 نفر جمعیت ساکن دارد که زندگی عادی آنها در دل ‘کران’ ها در جریان است و بیننده را به سیر در بی کران های عجایب ایران می برد .
علاوه بر این جذابیت ها آب معدنی زلال و گوارایی نیز از دل کوه های بالادست روستای تاریخی کندوان آذربایجان شرقی روان است که با افزودن بر زیبایی این روستا، رفع خستگی و سلامتی را به گردشگرانی که از بیماری هایی همچون سنگ کلیه ،سنگ مثانه و برخی دیگر از بیماری ها رنج می برند، هدیه می دهد .
روستای صخره ای کندوان در قامت یکی از منحصر به فردترین و نادرترین روستاهای دنیا همه ساله پذیرای بیش از یک میلیون گردشگر از سراسر دنیاست.
خانه های این روستا که از دل صخره های کله قندی و کندویی شکل دامنه کوه سهند کنده شده است، نماد سختکوشی و اراده آهنین مردم آن است که با دست های خود خانه ها را ساخته اند.
هر یک از این کران ها که بعضی تا پنج طبقه ارتفاع دارد، متعلق به اهالی آن است و ساکنان این کران ها تلاش کرده اند تمام اجزای خانه را از این صخره ها بسازند؛ حتی دامداران این روستا حفره هایی را برای نگهداری احشام خود ایجاد کرده اند که همچنان از آنها برای نگهداری دام و طیور استفاده می شود.
دردل این صخره های بلند که ارتفاع بعضی از آنها به 40 متر می رسد، طبقات اول به آغل، میانی مسکونی و طبقه آخر نیز به انبار اختصاص داده شده که به خانه های صخره ای آپارتمانی مشهور شده است.
معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی ،گردشگری و صنایع دستی آذربایجان شرقی هم با تشریح معماری کران های روستای کندوان معتقد است معماری صخره ای این روستا در واقع معماری پایدار بدون آسیب رسانی و آلایندگی زیست محیطی است .
احمد حمزه زاده می گوید: ضخامت دیوار این کران ها از 80 سانتی متر تا 2 متر است که به کمک تیشه و به صورت دستی کنده شده است .
روستای کندوان دارای مسجد، حمام، مدرسه و آسیاب بوده و کران مسجد بزرگ ترین کران این روستاست.
به گفته ساکنین این کران ها، وضع خانه هایشان و جنس صخره ها به گونه ای است که در فصل زمستان خانه را گرم و در فصل تابستان خانه را خنک نگه می دارد و این موضوع یکی دیگر از شگفتی های این روستای تاریخی به شمار می رود.
روستای تاریخی و طبیعی کندوان به عنوان قطب گردشگری در شمالغرب کشور، مرکزیت چندین مرکز گردشگری دیگر از جمله روستای تاریخی حیله ور، مراتع توریستی ارشدچمن، کوه سلطان، دامنه های سرسبز شمالی کوه سهند و طبیعت زیبای اسکو را دارد.
این روستا که در 52 کیلومتری جنوب تبریز مرکز آذربایجان شرقی قرار گرفته به سبب ویژگی معماری صخره ای و بافت مخصوص آن در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.
بازارچه روستای کندوان نیز به نسبت وسعت و تعداد غرفه های فروش آن، یکی از پرمشتری ترین بازار های کشور محسوب می شود که در آن محصولات کشاورزی این روستا از جمله گردو، گیاهان دارویی، دوشاب (شیره)، عسل، بادام و گل محمدی به فروش می رسد.
در این بازارچه همچنین صنایع دستی زنان روستا شامل گلیم، جاجیم و روسری های کلاقه ای به فروش می رسد که طرفداران زیادی دارد.
روستای کندوان پانزدهم اردیبهشت ماه سال 1376 به شماره 1857 در آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
استان آذربایجان شرقی با حدود سه میلیون و 700 هزار نفر جمعیت، بیش از پنج هزار اثر تاریخی دارد که بیش از یک هزار و 760 اثر به ثبت ملی رسیده است.

کپی رایت © 2019 جلفابازار. حقوق انتشار محفوظ است.