زمینه های تقویت اشتغالزایی در بخش گردشگری گیلان در حال فراهم شدن است

زمینه های تقویت اشتغالزایی در بخش گردشگری گیلان در حال فراهم شدن است

رشت – استاندار گیلان در مراسم افتتاح مجموعه تاریخی کاروانسرای شاه عباسی گفت: یکی از موارد مغفول در استان، اشتغالزایی در بخش گردشگری بود که اکنون زمینه های شکل گیری و تقویت آن، در حال فراهم شدن است.
[زمینه های تقویت اشتغالزایی در بخش گردشگری گیلان در حال فراهم شدن است]

به گزارش جلفا بازار به نقل از خبرنگار ایرنا، محمدعلی نجفی روز چهارشنبه در مراسم افتتاح مجموعه پذیرایی و رفاهی کاروانسرای شاه عباسی (لات) افزود: با نگاهی که از دو سال و نیم گذشته در استان آغاز شده، در بخش های مختلف کشاورزی و تولیدات آن، صنعت و تولیدات صنعتی، گردشگری، تجارت و فعال کردن بنادر، دریا محور و همچنین بخش های آموزشی و فرهنگی گام های خوبی برداشته شده است.
وی با مثبت ارزیابی کردن امنیت استان بیان کرد: گزارش های ارائه شده فرماندهان انتظامی، حاکی از شرایط خوب و امیدوارکننده در استان است و همانطور که مردم در انتخابات هفتم اسفندماه، با حضور خود امید را طلبیدند، باید تلاش کنیم تا رفاه، آرامش و امنیت استان بیشتر شود.
نجفی مجموعه گردشگری کاروانسرای لات را در استان بی نظیر دانست و اظهار کرد: یکی از وعده های سفر رئیس جمهوری و نیز تاکیدات مقام معظم رهبری برای استفاده از ظرفیت ها، پتانسیل ها، توانمندی های داخل کشور، با تدبیر و عمل محقق شده است.
استاندار گیلان یادآور شد: دولت با دیپلماسی فعال، راه را هموار و ارتباط با دنیای خارج را تسهیل کرده و حقوق مسلم ملت را گرفت و ما باید با بهره گیری از فناوری ها و اندیشه های دانش بنیان، خود را توانمند تر کنیم.
وی با اشاره به اقدام مثبت سرمایه گذار بخش خصوصی در مجموعه کاروانسرای شاه عباسی ادامه داد: این، نخستین مجموعه گردشگری به شکل کنونی در استان است و می توان گفت زمینه های اشتغالزایی در بخش گردشگری، در حال فراهم شدن است.
نجفی با بیان اینکه رتبه بیکاری گیلان در سال 94 به جایگاه سیزدهم کشوری بهبود یافته، خاطرنشان کرد: هم اکنون بخشی از اشتغال استان از طریق فعالیت در بخش های صنایع دستی و بخشی دیگر در پروژه های عمرانی حاصل می شود.
وی با بیان اینکه با شعار گیلان بهتر، گیلان برتر شروع کردیم، اظهار کرد: این امر با همکاری سرمایه گذاران و بخش خصوصی محقق می شود و مدیران دستگاه های اجرایی نباید اجازه دهند تا سرمایه گذاران در استان آسیب ببینند.

* تحقق وعده رئیس جمهوری در سفر به گیلان با احیای بناهای تاریخی
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان نیز در این مراسم گفت: احیای بناهای تاریخی با مشارکت بخش خصوصی از وعده های رئیس جمهوری در سفر به گیلان بود که تحقق پیدا کرده است.
رئیس جمهوری و کاروان تدبیر و امید، بیست و ششم و بیست و هفتم فروردین ماه سال گذشته، در پانزدهمین سفر استانی به گیلان آمدند.
رضا علیزاده افزود: احیای این مجموعه و واگذاری آن به بخش خصوصی، جلوه ای از شعار مقام معظم رهبری است.
وی اعتبار هزینه شده برای اجرای این پروژه را 25 میلیارد ریال عنوان و بیان کرد: این مجموعه شامل 22 غرفه و سه سالن است که برای طبخ غذاهای محلی و بومی، ملی و آماده در نظر گرفته شده ضمن آنکه 10 غرفه هم برای صنایع دستی پیش بینی شده است.
وی تصریح کرد: پس از این پروژه، احیای کاروانسرای تی تی سرا در سیاهکل را در دستور کار داریم و همچنین در طرح های بازآفرینی رشت، با شهرداری و اداره راه و شهرسازی مشارکت می کنیم.
کاروانسرای شاه عباسی معروف به لات به معنای زمین صاف و هموار، مربوط به دوره تاریخی صفویه، در جاده رشت – سراوان واقع شده و در سال 1356 ، به شماره 1566 به ثبت فهرست آثار ملی رسیده است.

کپی رایت © 2019 جلفابازار. حقوق انتشار محفوظ است.