باران مددجو بحران آبی شد

باران مددجو بحران آبی شد

به گزارش جلفابازار به نقل از ایسنا،در حال حاضر تعداد شهرهای دارای تنش آبی از شش استان به پنج استان کاهش یافته و شهر بندرعباس توانست خود را از این وضعیت خارج کند چراکه با توجه به بارش‌های خیلی خوب اخیر در حوضه سد شمیل و نیان و سد میناب حدود 40 میلیون مترمکعب آب به منابع آب این سدها افزوده شد و توانست مشکلات تامین آب تابستان بندرعباس را تا حدودی برطرف کند.

این وضعیت در حالیست که همچنان شهرهای کرمان، بوشهر، شیراز، مشهد و همدان با تنش آبی دست و پنجه نرم می کنند و به گفته میدانی معاون وزیر نیرو در امور آب و در کوتاه‌مدت طرح‌های بزرگی برای رفع مشکلات این شهرها نمی‌توان اجرا کرد، ولی همه تلاش‌ها و اقدام‌های اضطراری در حال انجام است تا مردم این شهرها با مشکلات جدی مواجهه نشوند.

وی در خصوص اولویت‌های این بخش در سال 95 نیز گفت: طرح احیا و تعادل‌بخشی منابع آبی کشور کماکان در راس برنامه‌های وزارت نیرو قرار دارد تا ما این وضعیت نابه‌سامان منابع آب زیرزمینی را ساماندهی کنیم و اگر این موفقیت نصیبمان شود تحولی در روش‌های مدیریت منابع آب کشور است و بقیه برنامه‌های ما در قالب برنامه های میان‌مدت و بلندمدت طراحی شده است.

میدانی یکی از برنامه‌های مهم طرح تعادل‌بخشی منابع آب را برنامه‌های فرهنگی عنوان کرد و گفت: ما برای این موضوع در سطح ملی یک مشاور انتخاب کردیم تا با روش‌های علمی نسبت به ارتقای آگاهی عمومی و مدیریت مصرف بپردازیم و با توجه به اینکه در برنامه ششم توسعه توجه ویژه ای به بخش آب شده است لذا این موضوع برای ما اهمیت دارد و از سوی دیگر مسئولیت ما را سنگین می‌کند.

همچنین ستار محمودی قائم‌مقام وزیر نیرو بخش آب را در صدر برنامه های ششم توسعه دانست و افزود: وزارت نیرو مصمم به اجرای برنامه‌های کلان آب کشور است و قصد داریم بحران آب را به جد پیگیری کنیم.

وی یکی از کارهای وزارت نیرو را عمل کردن به تعهدات برنامه‌ای دانست که به دولت و به سازمان برنامه و بودجه و مجلس شورای اسلامی وعده داده بود و اظهار داشت: این برنامه ها شامل پیاده سازی نظام مدیریت حوضه ای در حوضه های آبریز کشور است که از مجموع 18 برنامه پیشنهادی،‌ که شش برنامه در سال 94 پیاده سازی شده تشکیل می‌شود و مابقی جزو برنامه های سال 95 خواهد بود.

محمودی پیشبرد طرح عظیم و بزرگ مدیریت و مهار آب‌های کشور و پیشبرد طرح عظیم آبرسانی به روستاهای کشور را از دیگر طرح‌های وزارت نیرو در سال 94 دانست و گفت: پیشبرد طرح‌های بهداشتی فاضلاب در کشور از دیگر موارد کاری وزارت نیرو است.

وی با اشاره به اینکه در حوضه‌های آب روستایی حدود 1.5 درصد رشد افراد زیر پوشش را داشتیم و به آمار 79 درصد در این زمینه رسیده ایم، تاکید کرد: در زمینه فاضلاب نیز با رشد حدود یک درصد توانستیم از 40.5 به 41.5 درصد سطح زیر پوشش رسیده و در برخی کلان‌شهرها مانند تهران رشد قابل توجهی داشته باشیم که این رقم در کلان‌شهر تهران بین 7 تا 8 درصد رشد داشته است.

قائم‌مقام وزیر نیرو در خصوص مدیریت آب شهرها در سال 94 نیز گفت: گام‌های بزرگی در این خصوص برداشته شده و حدود 527 شهر که در دامنه تنش آبی قرار داشتند و پنج شهر از مراکز استانی که جزو شهرهای بحرانی کشور بودند به‌خوبی مدیریت شدند که توانستیم با مدیریت درست، بدون اینکه در این شهرها به جیره‌بندی آب برسیم،‌ این بحران را مهار کرده و تابستان را بدون تنش سپری کنیم.

وی با اشاره به اجرایی شدن طرح تعادل‌بخشی منابع آب زیرزمینی در سال 94 گفت: با اعتباراتی نزدیک به سه برابر سال 93 وارد عرصه کار شدیم و گام‌های موثری را در این راستا برداشتیم که ادامه این طرح در سال 95 با توجه به حدود سه برابر شدن بودجه این سال نسبت به سال 94، ادامه خواهد یافت.

15 سال است که کشور با بحران و تنش آبی دست و پنجه نرم می کنند که البته برای این مساله تدابیری اندیشیده شده اما گویا آنقدر این بحران عظیم شده که دیگر ساماندهی آن از عهده یک ارگان خارج است و نیاز به بسیج همگانی دارد، امید می رود که امسال میزان بارندگی ها افزایش یابد و با اتحاد تمامی ارگان ها و سازمان ها بتوان منابع آبی کشور را حفظ کرد.

کپی رایت © 2019 جلفابازار. حقوق انتشار محفوظ است.