علت افزایش ساخت و ساز در شهرستان‌ها

علت افزایش ساخت و ساز در شهرستان‌ها

یک کارشناس مسکن با اشاره به رکود سه ساله مسکن در تهران گفت: هر زمان که ساختمان‌سازی در پایتخت به رکود برمی‌خورد، فعالیت‌های ساخت و ساز به شهرستان‌ها منتقل می‌شود.

به گزارش جلفابازار به نقل از ایسنا رونق مسکن در شهرستان‌ها را اوایل دهه 80 که مسکن تهران به رکود برخورد کرد شاهد بودیم که در دو سال گذشته نیز این اتفاق رخ داد.

وی به کاهش 26.4 درصدی صدور پروانه‌های ساختمان پایتخت در شش ماهه ابتدایی سال 1394 نسبت به مدت مشابه سال قبل اشاره کرد و افزود: در حالی که سال 1394 تهران با کاهش 26.4 درصدی ساخت و ساز مواجه بود در کل کشور شاهد افزایش 8.1 درصدی فعالیت‌های ساختمانی بودیم.

این کارشناس مسکن، یکی از دلایل کسادی فعالیت‌های ساختمانی را سودهای بالای بانکی دانست و گفت: وقتی بهره‌های بانکی افزایش می‌یابد مردم بخصوص افرادی که در فعالیت‌های اقتصادی حضور پررنگی ندارند به سمت بانک‌ها می‌روند و اقدام به سپرده‌گذاری‌های بابهره می‌کنند که به همین نسبت فعالیت‌های بخش مسکن دچار رکود می‌شود.

شادمان خاطرنشان کرد: یکی دیگر از دلایل رکود مسکن طی سه سال اخیر تحریم‌های بین‌المللی و نگرانی‌ها نسبت به بازدهی سرمایه در کشور بود که بحمدالله با برداشته شدن تحریم‌ها و امضای برجام، آرامش به کشور بازگشته و بخش مسکن مقداری رونق گرفته است. سیر ملایم صعودی معاملات مسکن کل کشور از مهرماه تا بهمن ماه سال 1394 این مساله را تایید می‌کند.

وی تاکید کرد: در عین حال می‌بینیم که سود ساخت ساز کمتر از سود بانکی است. در نتیجه بازار ظرفیت افزایش قیمت دارد. البته این بدان معنا نیست که قیمت مسکن با تورم پیش برود بلکه باید از سود بانکی بیشتر شود.

این کارشناس مسکن به اقدام دولت در افزایش چهار مرحله‌ای تسهیلات مسکن طی سال 1394 اشاره و خاطرنشان کرد: دولت درخصوص تسهیلات تا کنون خوب کار کرده است؛ چرا که سیاست دولت این بوده که حین کنترل قیمت‌ها تسهیلاتی در جهت خروج از رکود مسکن پرداخت کند.

شادمان تصریح کرد: با این حال پیشنهاد من این است که رقم تسهیلات نسبت به ارزش ملک پرداخت شود. در حال حاضر وام 160 میلیون تومانی در مواقعی بیش از قیمت املاک در جنوب شهر است اما برای مرکز و شمال شهر پاسخگو نیست. به همین دلیل دولت می‌تواند از سیستم پلکانی در ارایه تسهیلات استفاده کند.

کپی رایت © 2019 جلفابازار. حقوق انتشار محفوظ است.