کم شدن بیکاران، بهترین عیدی کارگران در سال جدید

کم شدن بیکاران، بهترین عیدی کارگران در سال جدید

یک مقام مسوول کارگری ابراز امیدواری کرد در سال 95 رونق اقتصادی به معنای واقعی اتفاق بیفتد تا کم شدن تعداد بیکاران و فاصله بین تورم و سبد هزینه خانوار کارگری را شاهد باشیم.

به گزارش جلفابازار به نقل از ایسنا، از دولت می‌خواهیم که در سال جدید به خاطر سفره‌های خالی کارگران هم که شده نرخ تورم و بیکاری را کاهش دهد.

وی افزود: اگر قرار است در سال جدید به رونق اقتصادی برسیم باید مولفه های تاثیرگذار در این زمینه را مدنظر قرار بدهیم و تورم و بیکاری دو مولفه ای است که کاهش آن قطعا بر افزایش رشد و رونق اقتصادی موثر است.

اصلانی گفت: انتظار کارگران این است که امسال فاصله بین تورم و سبد معیشت خانوارهای کارگری کمتر شود تا دیگر برای امرار معاش به دنبال شغل‌های دوم و سوم نروند.

رییس کانون شورای اسلامی کار البرز با اشاره به وضع بیکاری در این استان، گفت: در شش ماهه اول سال 94 نرخ بیکاری استان کمتر از نرخ بیکاری شش ماهه دوم بود و تعداد بیکاران به 11 هزار نفر می‌رسید ولی در نیمه دوم سال این تعداد به 13 هزار نفر افزایش یافت که نشان می‌دهد با بیکاری و ریزش نیروی کار به دلایل مختلفی همچون تحریم‌ها، رکود و ورشکستگی مواجه بودیم.

وی با بیان اینکه سهم دستمزد در قیمت تمام شده رقم اندکی است، افزود: در حال حاضر قیمت تمام شده تولید در برخی صنایع 5 درصد و در صنایع دیگر 25 درصد است ولی متاسفانه کارفرمایان 90 درصد هزینه کارگاه و واحد تولیدی خود را که شامل تامین مواد اولیه، نگهداری کالا، مالیات، برق و گاز است رها کرده‌اند و روی 10 درصد هزینه کارگری متمرکز شده‌اند که سالی یکبار اتفاق می‌افتد و حقوق نیروی کار افزایش می‌یابد.

اصلانی همچنین ورود نمایندگان کارگری به مجلس دهم را به فال نیک گرفت و آن را گام مثبتی در جهت دفاع از حقوق و مطالبات جامعه کارگری دانست.

به اعتقاد وی اگر نماینده‌های بیشتری از حوزه کار و کارگری به مجلس راه پیدا کنند مشکلات کارگران کمتر شده و قانون کار و تامین اجتماعی به دست کسانی اصلاح می‌شود که به خوبی از مشکلات جامعه کارگری آگاهند.

کپی رایت © 2019 جلفابازار. حقوق انتشار محفوظ است.