لیبی هم به توقف سطح تولید نفت بی‌اعتنا شد

لیبی هم به توقف سطح تولید نفت بی‌اعتنا شد

نماینده لیبی در اوپک گفت: این کشور برنامه‌ای برای شرکت در نشست تولیدکنندگان نفت در 17 آوریل به منظور توقف سطح تولید نفت ندارد.

به گزارش جلفابازار به نقل از رویترز، لیبی با اعلام این خبر، به ایران دیگر عضو اوپک ملحق شد که به این نشست بی اعتنایی کرده است.

اگرچه تولید لیبی ماههای زیادی است که به دلیل ناآرامی در این کشور کاهش یافته و شانس افزایش سریع آن پایین است اما نبود ایران و لیبی دو عضو اوپک در نشست دوحه تاثیر هرگونه توقف تولید از سوی تولیدکنندگان این سازمان به همراه روسیه را محدود خواهد کرد.

نماینده لیبی در اوپک با اشاره به نشست دوحه در ماه آینده گفت: ما قصد نداریم به این نشست برویم. مشخصا پس از ارتقای شرایط امنیتی در لیبی، آنها(اوپک) باید به ما اجازه دهند که به تولید قبلی خود بازگردیم.

پس از آنکه عربستان، قطر، ونزوئلا و روسیه در ماه فوریه به توافق اولیه ای مبنی بر توقف سطح تولید نفت دست یافتند، لیبی تمایل خود را به بازگشت به سطح تولید قبل از مناقشات در این کشور اعلام کرده است.

نماینده این کشور افزود: دیگر تولیدکنندگان این موضوع را درک می‌کنند. آنها وضعیتی را که ما در آن گرفتار هستیم می‌فهمند.

قطر که مسئولان برگزاری نشست تولیدکنندگان نفت برای توقف سطح تولید است، از 13 عضو اوپک و کشورهای تولید کننده بیرون این سازمان برای حضور دعوت کرده است. انتظار می‌رود این گفتگوها توافق اولیه (عربستان، روسیه، قطر و ونزوئلا) برای توقف سطح تولید را بسط و گسترش دهد.

به رغم تردیدها مبنی بر اینکه آیا این توافق برای برطرف کردن مازاد عرضه نفت در بازار کافی است یا خیر، تاکنون این طرح باعث یک روند افزایشی در قیمت نفت شده است. نفت در معاملات روز چهارشنبه 41 دلار در هر بشکه معامله شد که بسیار بالاتر از قیمت قیمت 27 دلاری ماه ژانویه(پایین ترین قیمت 12 سال گذشته) است.

ایران هنوز اعلام نکرده که آیا در نشست دوحه شرکت می‌کند یا خیر اما مسئولان ایرانی تصریح کرده‌اند که تهران تولید نفت خود را فریز(متوقف) نخواهد کرد زیرا خواهان افزایش صادرات خود در پی لغو تحریمها است.

مقدار احتمالی که ایران و لیبی می‌توانند به عرضه در بازار بیفزایند قابل توجه است اما مناقشه در لیبی تولید این کشور را از سال 2014 تاکنون به حدود 400 هزار بشکه در روز تنزل داده است. این در حالیست که تولید نفت لیبی قبل از جنگ داخلی سال 2011 در حدود یک میلیون و 600 هزار بشکه در روز بود.

ایران در ماه ژانویه روزانه دو میلیون و 900 هزار بشکه نفت تولید کرد و مقامات ایران از افزایش روزانه 500 هزار بشکه ای تولید این کشور صحبت می‌کنند. این در حالیست که ایران پس از لغو تحریمها، تاکنون فروش متوسطی به اروپا داشته است.

کپی رایت © 2019 جلفابازار. حقوق انتشار محفوظ است.