عزم وزارت نیرو برای تکمیل طرح های ناتمام

عزم وزارت نیرو برای تکمیل طرح های ناتمام

به گفته معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا، با تدوین طرح آب قابل برنامه‌ریزی، از 50 هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری بی‌ثمر جلوگیری شد و برنامه ریزی های خوبی برای اجرای طرهای نیمه تمام صورت گرفته است.

به گزارش جلفابازار به نقل از ایسنا، رحیم میدانی با بیان اینکه در سال 94 طرح هایی که از سال 93 آغاز شده بود، در یک اجماع ملی در زمینه وجود بحران آب در کشور، به پیشرفت‌های خوبی نائل شد، اظهار کرد: به جز دست اندرکاران آب کشور توانستیم سایر انجمن‌های علمی، سازمان‌های مردم نهاد، قوه قضائیه و مقننه را با خود همراه کنیم و این مطلب را توجیه کنیم که کشور نیازمند یک توجه ویژه به بخش آب دارد.

وی تاکید کرد:ما بارها با مسئولان کشور در خصوص بحران آب صحبت کرده بودیم ولی این باور برای برخی از مسئولان جدی نبود و باور نداشتند که کشور واقعا دچار بحران آب شده است و به سختی توانستیم دریچه واقعیت را به روی مردم و مسئولان بگشائیم تا یقین کنند منابع آب کشور در شرایط بدی قرار دارد.

معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا انجام محاسبات مورد نیاز برای اعلام میزان آب قابل برنامه‌ریزی در کشور، با توجه به شرایط پایداری محیط زیست را از دیگر طرح‌های انجام شده در سال 94 دانست و افزود: قبل از ابلاغ جدول آب برنامه‌ریزی، چنین اتفاقی در کشور نیافتاده بود.

میدانی ادامه داد: در همین راستا طرح بزرگ تعادل بخشی منابع آب زیرزمینی آغاز شد و امیدواریم سال 95 نیز این طرح در اولویت طرح‌های وزارت نیرو قرار داشته باشد و همت خود را در تحقق آن افزایش دهیم.

وی با بیان اینکه در سال 94 اتفاق بزرگی در آب روستایی کشور رخ داد، افزود: روستاهای کشور از نظر تامین آب شرب در تنگنا بودند و با هزینه 500 میلیون دلار توانستیم آب آشامیدنی روستایی را ساماندهی کنیم.

میدانی با اشاره به اینکه یکی دیگر از کارهای بزرگ وزارت نیرو در سال 94، بازنگری در طرح‌های سدسازی و شبکه های آبیاری و زهکشی کشور بود، خاطر نشان کرد: در راستای طرح آب قابل برنامه‌ریزی، یک میلیون هکتار از سطح شبکه‌های آبیاری و زهکشی کشور کاهش پیدا کرد.

معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا تصریح کرد: وقتی این شبکه‌ها را بدون توجه به منابع آب می‌سازیم، هم محیط زیست را ناپایدار می‌کنیم و هم به مناقشات اجتماعی دامن می‌زنیم.

میدانی با بیان اینکه در سال 95 تلاش می‌کنیم پروژه‌های نیمه تمام را به انجام برسانیم، افزود: امیدواریم در سال 95 تحول جدیدی در اقتصاد آب کشور ایجاد کنیم و فاصله بین قیمت تمام شده و درآمد را کمتر کنیم.

وی با بیان اینکه در ایام نوروز خدمات رسانی به آب کشور حتی برای لحظه ای تعطیلی ندارد و کارکنان صنعت آب کشور با آمادگی تمام به‌صورت شبانه روزی به تولید و توزیع آب مصرفی مردم بخصوص میهمانان نوروزی در سراسر کشور به فعالیت مشغول هستند، گفت: عمده مصرف آب کشور در پیک مصرف تابستان است و در این راستا نیز تمهیدات لازم اندیشیده شده و پروژه‌های اضطراری نیز برای تابستان تعریف شده است.

معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا تصریح کرد: در پنج مرکز استان، شامل کرمان، همدان، مشهد، بوشهر و شیراز که با بحران آب مواجه هستند، تمهیداتی شامل حفر چاه‌های جدید و اجاره چاه و اقدامات اضطراری کوتاه‌مدت دیده شده تا تابستان را به‌خوبی سپری کنند.

کپی رایت © 2019 جلفابازار. حقوق انتشار محفوظ است.