پوستر اولین جشنواره تخم مرغ های غول پیکردر ارس رونمایی شد

پوستر اولین جشنواره تخم مرغ های غول پیکردر ارس رونمایی شد

معاون فرهنگی اجتماعی و گردشگری سازمان منطقه آزاد ارس از برگزاری اولین جشنواره سراسری تخم مرغ های رنگی نوروزی در منطقه آزاد ارس خبر داد.

به گزارش جلفابازار به نقل از اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل سازمان منطقه آزاد ارس، یوسف داداش زاده در مراسم رونمایی از پوستر این جشنواره با اعلام این خبر افزود: دبیرخانه جشنواره تخم مرغ های رنگی طی انتشار پوستر فراخوان این رویداد ،فعالیت های خود را آغاز کرده و آماده دریافت آثار از سراسر کشور است.

وی با بیان اینکه هر اقدامی که در راستای ایجاد نشاط و شادمانی در بین شهروندان صورت می‌گیرد، امری ارزشمند و ماندگار است، افزود: در همین راستا اولین جشنواره تخم مرغ های غول پیکر در منطقه آزاد ارس با مشارکت انجمن هنرهای تجسمی استان برگزار می شود.

داداش زاده با اشاره به اینکه هدیه دادن تخم مرغ رنگی جزو فورکلورهای آذربایجان در عید نوروز است، گفت: این جشنواره فرهنگی و هنری را در سال های بعد بعنوان یک رویداد بین المللی پیگیری می کنیم تا در بین کشور های همسایه و هدف که این رسم در آنها نیز وجود دارد برگزار شود.

وی افزود: المان های تولیدی در جشنواره بعنوان نمادهای فرهنگی و هنری منطقه آزاد ارس به شهرها و شهرستان های اطراف اهدا می شود.

همچنین در ادامه این مراسم، مدیر فرهنگی هنری سازمان منطقه آزاد ارس با بیان اینکه اولین جشنواره تخم مرغ های رنگی غول پیکر ارس در سطح ملی برگزار می شود از اجرای این سنت دیرینه در بین ۱۷ کشور دنیا خبر داد و گفت: این جشنواره در دور بعدی بصورت بین المللی برگزار خواهد شد.

ابراهیم نصیری اظهار داشت: جشنواره تخم مرغ‌ها با توجه به مولفه‌های فرهنگی هنری خود، ظرفیت برگزاری در ابعاد فراملی و بین المللی را دارد و از آنجایی که رسم اهدایی تخم مرغ های نوروزی اختصاص به مردم آذربایجان دارد و در بین مناطق آزاد مختص منطقه آزاد ارس می باشد، رنگ آمیزی و طرح ها اختصاصی ارس خواهد بود.

دبیر جشنواره تخم مرغ های غول پیکر همچنین در ادامه گفت: نگاره های تخم مرغ ها مفاهیمی از فرهنگ، سنت، بناها و شخصیت ها می باشد و از سال دوم با هدف ایجاد ارتباطات فرهنگی اجتماعی بیشتر با کشورهای همسایه، بصورت بین المللی برگزار می شود.

نصیری افزود: با برگزاری این جشنواره ضمن اینکه سنت های دیرینه مردم آذربایجان احیا می شود طرح هایی با مضامین بومی محلی تولید شده و از بستر این فعالیت های فرهنگی، معرفی شخصیت مفاخر و بناهای مشهور نیز قابل انجام است.

وی زمان برگزاری این جشنواره را ۲۵ الی ۲۸ اسفند ماه اعلام کرد و با بیان اینکه از امروز آماده دریافت طرح های پیشنهادی از سراسر گشور هستیم، گفت: جشنواره با اجرای زنده رنگ آمیزی ۱۵ تخم مرغ غول پیکر برگزار می شود.

در پایان این مراسم دبیر اجرایی جشنواره تخم مرغ های رنگی غول پیکر منطقه آزاد ارس گفت: این جشنواره به دلیل ماهیت فرهنگی رویداد در بین مردم آذربایجان از اهمیت فراوانی برخوردار است.

صابر بقال اصغری یکی از اهداف این جشنواره را زنده نگه داشتن سنت دیرینه آذربایجان اعلام کرد و افزود: سنت رنگ آمیزی تخم مرغ ۳۵۰۰ ساله است و به سمبلی از حیات و زایش در این خطه تبدیل گشته است.

گفتنی است متقاضایان شرکت در این جشنواره می توانند تصاویر آثار خود را در قطع A4 و با فرمت JPG ، با کیفیت ۱mb و حداکثر ۲mb همراه با مشخصات کامل و توضیح درباره متریال و تکنیک اجرا و حداکثر ۳ طرح تا تاریخ ۱۲ اسفندماه به آدرس ایمیل جشنواره به نشانی tokhmemorgh.aras@gmail.com ارسال نمایند

کپی رایت © 2019 جلفابازار. حقوق انتشار محفوظ است.