موزه سنجش تبریز محلی برای مقایسه دانش گذشته و فناوری روز

موزه سنجش تبریز محلی برای مقایسه دانش گذشته و فناوری روز

تبریز – موزه سنجش تبریز با برخورداری از انواع ابزار آلات اندازه گیری قدیمی محلی برای شناخت و مقایسه نسل جدید از دانش گذشته و فناوری روز است.
[موزه سنجش تبریز محلی برای مقایسه دانش گذشته و فناوری روز]

به گزارش جلفا بازار به نقل از ایرنا در محله قدیمی مقصودیه تبریز پشت عمارت شهرداری خانه ای قدیمی وجود دارد که در زمان قاجار بنا شده است.
این ساختمان که به خانه سلماسی مشهور است توسط خاندان حیدرزاده در سال 1253 احداث و توسط خانواده سلماسی از خانواده های قدیمی تبریزی توسعه و تکمیل شده و در سال 1381 پس از مرمت عنوان موزه سنجش را به خود گرفت.
در این موزه که در واقع تنها موزه تخصصی سنجش در ایران است، انواع ابزارها و ادوات سنجش و اندازه گیری در آن نگهداری می شود.
ساعت آفتابی استوایی در حیاط ساختمان نخستین ابزار سنجش است که هر بازدید کننده ای را به تامل وا می دارد.
در حیاط موزه دیگر وسیله سنجش، فسیل تنه درختی با قدمت چهار میلیون ساله ( مربوط به دوره آخر زمین شناسی ) است که به مروز زمان بر اثر تاثیرات آب و هوا تبدیل به سنگ سلیسی شده است.
در تالار طبقه همکف در کنار اسطرلاب های مسطح، کره نجومی برنجی مربوط به دوره قاجار جلب توجه می کند.
این کره نجومی قابلیت تعیین خسوف و کسوف در یکسال، تعیین روزهای آفتابی و بارانی در یک هفته و شناسایی اوقات شرعی را داشته است.
در تالار دوم این طبقه، تلسکوپ ساخت فرانسه و تابلوهای حاوی اطلاعات علمی و تاریخی در رابطه با ابزارآلات سنجش در قرون گذشته به نمایش گذاشته شده است.
سه تالار بعدی این طبقه به نمایش ساعت های ساخت فرانسه، آلمان و سوئیس با جنس های متنوع از مفرغ، برنز، روکش طلا، چوبی و سنگی در انواع جیبی، رومیزی، دیواری و ایستاده اختصاص دارد.
در زیرزمین این موزه، ترازوهای کارخانه ای ویژه توزین آهن آلات، باسکول یک به 10 ساخت روسیه در سال 1930، نیروسنج اتومبیل، تراوزهای قدیمی خواربارفروشی، نخستین نسل پمپ بنزین، قپان های قدیمی مربوط به دوره قاجار و تراوزی مخصوص نوزادان به نمایش گذاشته شده است.
در این طبقه، پیمانه های نفتی و سنجش غلات در کنار غرفه های نمادین عطاری، بزازی و علافی، بازدیدکننده ها را به گذشته می برد.
بخش دوم موزه سنجش تبریز در قسمت غربی ساختمان برای نمایش ابزارهای تخصصی هواشناسی و زمین شناسی شامل دما سنج ها، باران سنج ها، درون سنج ها و برون سنج ها اختصاص دارد.
انواع قطب نما، روغن سنج، آب سنج، باروت پرکن، نخستین نسل ماشین حساب، مترهای تاشوی قدیمی، ابزار سکه شناسی و ماشین حساب هندلی جلب توجه می کند.
این موزه به همراه 23 موزه دیگر استان آذربایجان شرقی در تعطیلات نوروزی میزبان علاقمندان است.
از 24 موزه موجود در آذربایجان شرقی، 17 موزه در تبریز، دو موزه در مراغه و در هر یک از شهرهای سراب، بناب ، اهر، خامنه و خدا آفرین نیز یک موزه قرار دارد.

کپی رایت © 2019 جلفابازار. حقوق انتشار محفوظ است.