فرش قرمز پاکستان زیرپای رئیس جمهوری ایران/روحانی وارد اسلام آباد شد

فرش قرمز پاکستان زیرپای رئیس جمهوری ایران/روحانی وارد اسلام آباد شد

اسلام آباد – ‘حسن روحانی’ رئیس جمهوری اسلامی ایران عصر جمعه به وقت محلی (ششم فروردین ماه 1395) در راس یک هیات عالی رتبه اقتصای-سیاسی وارد پایتخت پاکستان شد و در بدو ورود به فرودگاه اسلام آباد، از سوی شخص ‘محمد نواز شریف’ نخست وزیر کشور میزبان مورد استقبال قرار گرفت.
[فرش قرمز پاکستان زیرپای رئیس جمهوری ایران/روحانی وارد اسلام آباد شد]

به گزارش جلفا بازار به نقل از خبرنگار ایرنا قرار است نواز شریف ساعتی دیگر نیز در محل کاخ نخست وزیری به طور رسمی از روحانی استقبال کند.
در این سفر دو روزه که با محوریت توسعه و تقویت روابط اقتصادی و تجاری، گفت و گوهای دو جانبه و رایزنی های منطقه ای با عالی ترین مقامات کشور میزبان انجام می شود، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه، بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت، محمدرضا نعمت زاده وزیر صنعت،معدن و تجارت، حمید چیت چیان وزیر نیرو، عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور، سیدحسن قاضی زاده هاشمی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، ولی الله سیف رئیس بانک مرکزی و محسن جلال پور رئیس اتاق بازرگانی و صنایع ایران، روحانی را همراهی می کنند.
همچنین محمد نهاوندیان رئیس دفتر رئیس جمهوری، حسین فریدون دستیار ویژه رئیس جمهوری، حسام الدین آشنا مشاور فرهنگی رئیس جمهوری و علی اوسط هاشمی استاندار سیستان و بلوچستان در ترکیب هیات عالی همراه رئیس جمهوری در سفر به پاکستان حضور دارند.
همچنین همزمان با سفر روحانی، هیاتی متشکل از حدود 60 نفر از تجار، بازرگانان و فعالان بخش خصوصی با هدف مطالعه زمینه های تجارت و همکاری های اقتصادی با پاکستان، به این کشور سفر کرده اند.
قرار است در جریان سفر روحانی به پاکستان، تعدادی سند همکاری میان دو کشور در زمینه های صادرات برق، بیمه، اتاق های بازرگانی، برنامه راهبردی بازرگانی، رسانه ای، آکادمی و علمی، پزشکی، بهداشت و گردشگری از سوی وزیران مربوطه و در حضور سران دو کشور امضا شود.

** روابط تجاری-اقتصادی ایران و پاکستان در شرایط کنونی
براساس آمار و ارقام، حجم مبادلات تجاری ایران و پاکستان در سال 1393 ، حدود یک میلیارد و 240 میلیون دلار بود که از این رقم، سهم صادرات ایران به پاکستان 970 میلیون دلار و سهم صادرات پاکستان به ایران 270 میلیون دلار بود.
این ارقام در سال 1394 و به دلیل ادامه تحریم ها، با سیر نزولی با شیب کم همراه بود و با توجه به اینکه تنها دو روز از پایان سال 1394 می گذرد، هنوز آمار و ارقام نهایی مربوط به حجم مبادلات تجاری دو کشور در سال گذشته اعلام نشده است.
سران دو کشور بر افزایش مبادلات تجاری در چند سال آینده به 5 میلیارد دلار و بیشتر تاکید دارند و با توجه به شرایط جدید تجاری و اقتصادی ایران و وجود ظرفیت های فراوان در دو کشور، دستیابی به این رقم در آینده نسبتا نزدیک را دور از دسترس نمی دانند.
انرژی ایران، مهم ترین زمینه برای ارتقای همکاری های اقتصادی و مبادلات تجاری دو کشور است و در شرایط کنونی، ‘قرارداد خط لوله گاز ایران-پاکستان’ مهم ترین قرارداد همکاری میان دو کشور محسوب می شود.
پاکستان نیز از ظرفیت بالایی برای صادرات محصولاتی نظیر منسوجات، برخی میوه جات، غلات، گوشت، لبنیات، برخی وسایل ورزشی و لوازم جراحی به ایران دارد و ایران هم برای صادرات گاز، نفت خام، محصولات پتروشیمی و افزایش صادارات برق به پاکستان آمادگی دارد.
علاوه بر تحریم ها، مطلع نبود بخش های خصوص و اتاق های بازرگانی ایران و پاکستان از ظرفیت های متقابل، از مهم ترین عوامل پایین بودن حجم مبادلات تجاری دو همسایه محسوب می شود و اخیرا، با سفر هیات های بزرگی از اتاق های بازرگانی و صنایع پاکستان به ایران و سفر رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران به پاکستان، گام های موثری در جهت معرفی متقابل ظرفیت ها و پتانسیل های دو کشور برداشته شده است و با لغو تحریم های بانکی، زمینه های خوبی بر جهش در میزان مبادلات تجاری ایران و پاکستان فراهم شده است.
ایجاد گذرگاه های مرزی جدید نیز از جمله موضوع های مورد علاقه در حال پیگیری میان دو همسایه است و دو کشور تمایل به بازگشایی گذرگاه های جدید مرزی با هدف ارتقای تجارت مرزی و بهبود شرایط معیشتی و امنیتی مرزنشینان دو طرف دارند که این مهم می تواند به تقویت اوضاع اقتصادی، تقویت امنیت و کاهش پدیده قاچاق در مناطق مرزی منجر شود.

** پیشینه دوستی سیاسی ایران-پاکستان
بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ایران در سال 1357 هجری شمسی و تشکیل حکومت جمهوری اسلامی، پاکستان اولین کشوری بود که آن را به رسمیت شناخت. ایران هم اولین کشوری بود که بعد از استقلال پاکستان در سال 1947، این کشور را به عنوان یک کشور مستقل به رسمیت شناخت. این موضوع مهم، به عنوان یک پیشینه و پشتیبان بزرگ برای روابط سیاسی دوستانه تهران-اسلام آباد به شمار می رود.
از زمان استقلال پاکستان در سال 1947، ایران و پاکستان از روابط دیپلماتیک برخوردارند و برغم برخی فراز و فرودها، همواره از روابط خوب و نزدیک برخوردار بوده اند
محمد نواز شریف در اردیبهشت ماه سال 1393 در راس یک هیات سیاسی-اقتصادی، سفری رسمی و در قالب روابط دوجانبه به تهران انجام داد. نواز شریف اواخر بهمن ماه سال 1394 هم با هدف میانجی گری میان ایران و عربستان به تهران سفر کرد.
پیش از این، روحانی و نواز شریف سه بار با یکدیگر ملاقات کرده اند. این ملاقات ها به ترتیب زمانی در مهر ماه 1392 در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک، اردیبهشت ماه 1393 در جریان سفر رسمی نواز شریف به تهران و بهمن ماه 1394 در جریان سفر نواز شریف به تهرن برای میانجی گری بین ایران و عربستان انجام شد.
محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران در سال 1394 سه بار به پاکستان سفر کرد. او تنها مقام خارجی بود که رکورد بیشترین تعداد سفر به پاکستان در سال 1394 و همچنین در سال 2014 میلادی را به خود اختصاص داد که این مهم حکایت از توجه ویژه ایران به پاکستان در حوزه سیاست خارجی، روابط دوجانبه، احترام به اصل همسایگی و تحولات منطقه ای دارد.
علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران نیز در آبان ماه 1394 سفر مهمی به اسلام آباد انجام داد.
پاکستان بخوبی و بدرستی نسبت به جایگاه، ثبات و اقتدار جمهوری اسلامی ایران به عنوان لنگرگاه ثبات و امنیت منطقه واقف است و بدلیل داشتن نزدیک به یکهزار کیلومتر مرز مشترک با ایران، نیاز شدید به انرژی و وجود ارتباط قلبی میان مردم دو کشور، تقویت مناسبات سیاسی، فرهنگی، اقتصاد، اجتماعی و… با ایران را یک ضرورت می داند.

کپی رایت © 2019 جلفابازار. حقوق انتشار محفوظ است.