استاندار آذربایجان شرقی: آماده‌سازی تبریز برای سال 2018 هماهنگی‌های کشوری را می‌طلبد

استاندار آذربایجان شرقی: آماده‌سازی تبریز برای سال 2018 هماهنگی‌های کشوری را می‌طلبد

به گزارش جلفا بازار استاندار آذربایجان شرقی با بیان اینکه برای آماده‌سازی تبریز برای سال 2018 هر آنچه که مربوط به اختیارات استانی بود انجام داده‌ایم، گفت: تکمیل اقدامات ما هماهنگی‌های ملی و کشوری را می‌طلبد.

دکتراسماعیل جبارزاده در دیدار با رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اظهار داشت: امیدواریم سال 95 سال شکوفایی اقتصاد کشور باشد و ما در استان آذربایجان شرقی قدم‌های ارزشمندی برای تحقق این مهم انجام داده ایم.

وی افزود: سیاست‌های راهبردی اقتصاد مقاومتی کشور در نیمه دوم سال 92، ابلاغ شد که ما در راستای همین سیاست‌ها عملیاتی کردن برنامه‌های سند تدبیر و توسعه آذربایجان را که به روش برنامه‌ریزی هسته‌های کلیدی تدوین شده است، شروع کردیم.

استاندار آذربایجان شرقی با بیان اینکه یکی از هسته‌های کلیدی سند تدبیر و توسعه استان توسعه بخش گردشگری است، تصریح کرد: انتخاب تبریز به عنوان شهر نمونه گردشگری جهان اسلام در سال 2018 عامل تحرک مضاعفی در جهت هدفمندتر کردن برنامه توسعه این استان به شمار می‌رود.

این مسئول با اشاره به تشکیل کمیسیون ماده پنج تبریز 2018، خاطرنشان ساخت: سعی می‌کنیم هرگونه تسهیلاتی که مشوق بخش خصوصی برای توسعه فعالیت‌های گردشگری و تأمین زیرساخت‌های مورد نیاز آن باشد را در استان آذربایجان شرقی فراهم کنیم.

استاندار آذربایجان شرقی در عین حال یادآور شد: برای آماده‌سازی تبریز برای سال 2018 هر آنچه که مربوط به اختیارات استانی بود انجام داده‌ایم، اما تکمیل اقدامات ما هماهنگی‌های ملی و کشوری را می‌طلبد، چراکه بعضی از دستگاه‌های ذیربط استان نیازمند تفویض اختیارات بیشتری از مرکز هستند.

جبارزاده همچنین بر لزوم تشکیل ستاد ملی تبریز 2018 در سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور تاکید کرد تا مسئولان استانی هرازچندگاهی در این ستاد به ارائه عملکرد پرداخته و وظایف دستگاه های ملی نیز در این ارتباط مشخص شود.

وی تصریح کرد: انتخاب تبریز به عنوان پایتخت گردشگری جهان اسلام در سال 2018 محرک مضاعفی برای توسعه گردشگری استان است.

وی با بیان اینکه در تعطیلان نوروز امسال استان آذربایجان شرقی آماده میزبانی از گردشگران است ، از همراهی بازاریان تبریز در زمینه بازکردن دکان های بازار در روزهای تعطیل نوروز قدردانی کرد .

استاندار از بازار تبریز که بزرگترین بازار مسقف جهان به شمار می رود، به عنوان بزرگترین پتانسیل اقتصادی و گردشگری شهر یاد و تصریح کرد: توجه ویژه به بناهای تاریخی مثل ارک و مسجد کبود تبریز می تواند ما را در سرعت بخشیدن به مأموریت‌های مرتبط با تبریز 2018 یاری رساند.

ستاد ملی تبریز 2018 را در اولین فرصت تشکیل می‌دهیم
رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: ستاد ملی تبریز 2018 را در اولین فرصت تشکیل می‌دهیم تا با برگزاری جلسات فصلی این ستاد، تبریز را برای سال 2018 به بهترین نحو آماده کنیم.

مسعود سلطانی فر نیز در دیدار با استاندار آذربایجان شرقی با اشاره به کاهش روند خروج از کشور گردشگران در کل کشور اظهار داشت: شعار ما در نوروز امسال این است که جهانگردی را با ایرانگردی آغاز کنیم.

وی افزود: در دو سال گذشته تعامل بین مردم و مسئولان بسیار گسترده تر از سال های گذشته بود و مردم به توصیه‌های مسئولان توجه جدی تری نشان می‌دهند، به طوری که با وجود افزایش حجم سفرها و شرایط نامطلوب جوی، در بسیار ی از استان‌ها با کاهش تلفات روبه‌رو بوده‌ایم.

سلطانی‌فر تصریح کرد: در بحث ساماندهی زمانی و مکانی گردشگران موفق شده‌ایم توجه مردم را از چند مقصد سنتی گردشگری متوجه مقاصد جدید کنیم.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور تبیین کرد: انتخاب تبریز به عنوان شهر نمونه گردشگری جهان اسلام در سال 2018 یک شانس و فرصت استثنائی برای کل کشور است که نباید هدف نهایی آذربایجان شرقی باشد؛ بلکه باید بهانه‌ای برای جلب توجه اذهان مردم دنیا به جاذبه‌های گردشگری تبریز باشد.

این مسئول یادآور شد: باید در برنامه‌ریزی‌های بلندمدت بخش گردشگری در فرایند توسعه جایگاه پررنگ‌تری داشته باشد و در دهه‌های آینده شاهد رشد بیش از پیش صنعت گردشگری استان آذربایجان شرقی باشیم.

وی اعلام کرد: از سال 1300 تا 1392 یعنی طی 92 سال 125 هتل چهار یا پنج ستاره در کشور ساخته شده و این در حالی است که امروز 560 هتل در کشور در حال ساخت است و امیدواریم در طول خدمت دولت تدبیر و امید بیش از دو برابر، 92 سال گذشته به بضاعت هتل‌های کشور اضافه کنیم.

سلطانی‌فر با بیان اینکه فعلا بخش گردشگری فعال‌ترین بخش اقتصادی کشور به شمار می رود و در ماه های آینده نیز بخش خصوصی خارجی فعال‌تر خواهد شد، متذکر شد: برای سرعت بخشیدن به پیشرفت هتل‌های در حال ساخت تسهیلات مناسبی با نرخ 14 درصد در اختیار بخش خصوصی قرار می‌دهیم. تشکیل ستاد ملی به منظور هماهنگی و حمایت از اجرای برنامه های تبریز 2018 تاکید کردند .

در این نشست کتاب فرصتهای سرمایه گذاری آذربایجان شرقی توسط معاون رئیس جمهوری رونمایی شد.

شهر تبریز در اجلاس کارشناسان ارشد نهمین کنفرانس وزیران گردشگری کشورهای عضو سازمان همکاری های اسلامی (۱دی 1394) در شهر نیامی پایتخت جمهوری نیجر به عنوان شهر نمونه گردشگری کشورهای اسلامی در سال 2018 انتخاب شد.

کپی رایت © 2019 جلفابازار. حقوق انتشار محفوظ است.