جلفاگردی نوروزی

جلفاگردی نوروزی

جلفا در سال های اخیر از یک شهر کوچک و آرام در آذربایجان شرقی به یکی از شهرهای جذاب و گردشگرپذیر ایران و منطقه بدل شده است، به خصوص که با رشد و توسعه روزافزون منطقه آزاد ارس، جلفا نیز به عنوان مرکز این منطقه آزاد پیشرفت باورنکردنی داشته است.
به گزارش جلفابازار به نقل از اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل منطقه آزاد ارس، جذب سرمایه گذاران داخلی و خارجی در زمینه های مختلف صنعتی، تجاری، خدماتی و رفاهی باعث شده است که رشد و توسعه متوازنی را در این منطقه شاهد باشیم. از این گذشته جاذبه های طبیعی و تاریخی جلفا نیز غیرقابل انکار است. در زیر نگاهی داریم به جاذبه های داخل شهر جلفا در نوروز و اینکه چگونه می توان در این ایام از جذابیت های آن به طور کامل استفاده کرد.
جلفای تاریخی
جلفا یکی از شهرهای تاریخی آذربایجان شرقی است که به دلیل واقع شدن در کرانه های رود مرزی ارس در تاریخ معاصر هم حوادث تاریخی بسیاری را شاهد بوده است. البته آثار تاریخی این شهر به سال های دور گذشته مربوط می شود.
از آثار تاریخی این شهر می توان به حمام تاریخی جلفا اشاره کرد که دارای قدمت بسیار زیادی است. این حمام در شرق جلفا و مابین تأسیسات راه ایران و گمرک جلفا قرار دارد. حمام مزبور شامل سربینه، گرمخانه و تأسیسات جانبی است. اعیانی این حمام بیش از 500 متر مربع است. فرم طاق ها، گنبدها و ستون های سنگی شامل ته ستون، ساقه ستون و سرستون مقرنس کاری حکایت از شیوه معماری دوره قاجاریه دارد. قوس ها و گنبدهای دهنه رختکن و سربینه و دیگر تأسیسات حمام وسیع و چشمگیر است. گنبد مرکزی رختکن رفیع و وسیع بر روی چهار ستون سنگی مقرنسکاری خوش تراش قرار دارد. گنبد مرکز گرمخانه بر روی چهار ستون سنگی قرار دارد و اطراف آن با 8 گنبد عرقچین پوشیده شده شکوه و صحن وسیع آن را دو چندان کرده است. با توجه به جمعیت اندک جلفا در 100 سال اخیر به نظر می رسد که این حمام برای لشکریان پشت جبهه در جنگ های ایران و روس ساخته شده است. وسعت دهنه ها، رفعت طاق ها و تاسیسات معماری این حمام قابل مقایسه با بهترین آثار معماری ایران در سطح ملی است. اقدامات مرمتی انجام گرفته شامل مرمت طاق های شکسته، دوباره سازی بخش های ریخته گنبدها، تقویت پایه دیوارهای تخریب شده قسمت های داخلی، شیب بندی و کاهگل پشت بام، حذف دیوار و تیغه های زائد باعث بهبود وضعیت این حمام تاریخی شده است.
جلفا برای تفریح
شهر جلفا از نظر تفریحی هم دارای جاذبه های بسیار بیشتری است و به خصوص در ایام نوروز برنامه های ویژه ای برای گردشگران در نظر گرفته می شود. یکی از این جذابیت ها پارک کوهستان است که به نوعی مرکز جاذبه های تفریحی این شهر محسوب می شود. پارک کوهستان با دارا بودن امکانات مناسب از قبیل شهربازی، سوئیت های اقامت موقت، دریاچه مصنوعی، نمازخانه، رستوران، بوفه و پارک حیات وحش محل مناسبی برای تفریح و گردش مسافران ورودی به منطقه است. همچنین جدیدا اقدامات تفریحی و سرمایه گذاری هایی مانند زیپ لاین و پینت بال نیز در این پارک انجام گرفته است. زیپ لاین برای نخستین بار در شمال غرب کشور در این پارک ایجاد شده است و استقبال نوروزی مسافران نشان دهنده جذاب بودن این وسیله تفریحی است. همچنین پینت بال از بهترین امکان برای تفریحات گروهی در این شهر به حساب می آید.آمفی تئاتر این پارک هم به طور متوسط روزانه یک برنامه جذاب مانند کنسرت، جنگ شادی یا ویژه برنامه فرهنگی و هنری در ایام نوروز را میزبانی می کند. نرسیده به این پارک، کمپ عشایر نیز دایر شده است و گردشگران می توانند چند ساعت از روز را در داخل چادرهای عشایر سپری کرده و از غذاها و نان سنتی عشایر استفاده کنند. فروش برخی از صنایع دستی عشایر و لبنیات تولید شده توسط عشایر استان به همراه اسب سواری و شترسواری نیز از بخش های بسیار جذاب کمپ عشایر جلفا است.
بالن سواری نیز از دیگر جاذبه های تفریحی بیشمار جلفا محسوب می شود. تیم پرواز بالن و ارائه خدمت بالن سواری تهران با حضور در جلفا به گردشگران نوروزی منطقه آزاد ارس امکان تجربه یک حس خوب پروازی را می دهند. این اکیپ ماهر در جنب میدان عباس میزرا در ورودی جلفا مستقرند و علاقه مندان به پرواز را دقایقی در فراز منطقه آزاد ارس به پرواز در می آورند. پرواز با بالن همه روزه از ساعت 10 صبح آغاز و تا پاسی از شب ادامه پیدا می کند. علاقمندان به پرواز گزینه دیگری برای تفریح نیز دارند. پرواز تفریحی با پاراگلایدر زیر آسمان آبی جلفا بسیار جذاب خواهد بود.
قایقرانی و ماهیگیری نیز بخش دیگری از جاذبه های تفریحی این منطقه است. این میزان تنوع برنامه های تفریحی می تواند تمام سلایق را در جلفای زیبا گرد هم آورد.
جلفا و هنر
هنر نیز در رگ های نوروزی جلفا جاریست و علاوه بر جاذبه های تاریخی و تفریحی گردشگری، جذابیت های هنری همچون نمایشگاه های هنری و صنایع دستی در نقاط مختلف جلفا در حال برگزاری است و تا پایان تعطیلات نوروزی نیز این نمایشگاه ها ادامه خواهد داشت. همچنین جشنواره تئاتر خیابانی ارس نیز در جلفا در حال برگزاری است و گردشگران می توانند از هنر فاخر تئاتر در این شهر بهره مند شوند. بازار آراز، بازار رفاه جنب نمایشگاه صنایع دستی و مجتمع تجاری فرهنگی مشاهیر بیشتر از سایر مجتمع های تجاری شهر میزبان این برنامه های هنری هستند. برنامه های هنری به صورت روزانه در شهر اطلاع رسانی می شوند.
لذت خرید در جلفا
خرید در جلفا از جمله مهم ترین برنامه های گردشگری و پرطرفدارترین جاذبه نوروزی این شهر به ویژه برای خانم هاست. بازارهای قدیمی جلفا که در مرکز شهر واقع شده اند معمولا کالاهای مختلف را به صورت تخفیف دار به فروش می رسانند و بازارها و مراکز خرید مدرن این شهر که در طول چند وقت گذشته بر تعدادشان افزوده شده است نیز خدمات مدرن تجاری و نمایندگی های فروش محصولات مختلف ایرانی و خارجی را به صورت مستقیم در خود جای داده اند. خرید در جلفا برای بسیاری از گردشگران نوروزی مهم ترین و لذت بخش ترین جذابیت جلفاگردی محسوب می شود

کپی رایت © 2019 جلفابازار. حقوق انتشار محفوظ است.