انگلیس در سال 1394؛از انتخابات ماه ‘می’ تا بمباران سوریه و توافق با بروکسل(2)

انگلیس در سال 1394؛از انتخابات ماه 'می' تا بمباران سوریه و توافق با بروکسل(2)

لندن – انتخابات عمومی در ماه ‘می ‘ که منجر به پیروزی قاطع حزب محافظه کار شد، توافق دیوید کامرون با سران اتحادیه اروپا بر سر اصلاحات در این اتحادیه و برگزاری همه پرسی ‘برگزیت’و مشارکت در بمباران سوریه از مهم ترین رویدادهای مهم در سیاست داخلی و خارجی انگلیس در سال 1394 بود.
[انگلیس در سال 1394؛از انتخابات ماه ‘می’ تا بمباران سوریه و توافق با بروکسل(2)]

به گزارش جلفا بازار به نقل از ایرنا، انگلیس در سال 1394 با تحولات و رویداد مهمی در عرصه داخلی و خارجی مواجه بود که برخی از آنها از جمله انتخابات عمومی ماه ‘می’ و توافق دیوید کامرون با رهبران اروپایی بر سر اصلاحات در این اتحادیه و اعلام برگزاری همه پرسی خروج اتحادیه اروپا موسوم به برگزیت در 23 ژوئن آینده و مشارکت در بمباران هوایی مواضع داعش در سوریه بسیار مهم و تاثیر گذار بودند.
برخی از تحولات یاد شده به شرح زیر هستند:

** هشتم فروردین ماه:
شروع تلاطم در روابط لندن و ریاض همزمان با حمایت از تجاوز عربستان به یمن
تلاطم در روابط سیاسی لندن و ریاض به رغم حمایت صریح دولت انگلیس از تجاوز نظامی عربستان در یمن از جمله تحولات قابل توجه در مناسبات خارجی انگلیس در سال 1394بشمار می آید.
دیوید کامرون نخست وزیر انگلیس در هشتم فروردین ماه گذشته ( 28 مارس) در گفت وگوی تلفنی با ملک سلمان بن عبدالعزیز آل سعود پادشاه عربستان سعودی گفت که ‘ لندن از اقدام سعودی در یمن قویا حمایت سیاسی ‘ می کند.
اما به دنبال فشارهای احزاب مخالف همچون حزب کارگر و نیز گروه های مدنی مدافع حقوق بشر، نخست وزیری انگلیس در 21 مهرماه گذشته اعلام کرد که دولت محافظه کار دیوید کامرون از اجرای توافق جنجالی قضایی میان انگلستان و عربستان سعودی عقب نشینی کرده است.
یک سخنگوی رسمی دیوید کامرون تصریح کرده که این تصمیم براساس برخی اولویت های داخلی اتخاذشده است.
وی عنوان کرد که عقب نشینی از روند توافق5.9 میلیون پوندی یادشده که توسط دستگاه قضایی انگلیس در سال 2014 میلادی انجام شده، بدون هیچ گونه جریمه مالی صورت گرفته است.
جرمی کوربین رهبر حزب کارگر پیش ازاین گفته بود که دولت انگلیس از موارد ضد حقوق بشری در عربستان آگاه است اما به دلیل منافع اقتصادی اش با این کشور تعامل می کند.
‘جرمی کوربین’ رهبر حزب کارگر هفتم مهرماه گذشته نیز در جریان سخنرانی اش در اجلاس سراسر این حزب در برایتون، ضمن انتقاد شدید از عربستان و بحرین به دلیل نقض حقوق بشر، از دولت انگلیس خواسته بود که ضمن لغو این توافق، مانع از حکم اعدام ‘علی محمد النمر’ توسط سعودی ها شود.
«جرمی کوربین» همچنین در سخنانش از عربستان سعودی و بحرین به دلیل سرکوب شهروندانشان انتقاد کرد و از«دیوید کامرون» نخست وزیر کشورش خواست به «حمایت های بی چون وچرا» و ‘چاپلوسانه ‘ از این دو کشور پایان دهد.
وی گفت: «ارائه چنین حمایت های چاپلوسانه و بی چون وچرا از رژیم هایی که تنها به دو نمونه از آنها اشاره کردم، به نفع امنیت ملی انگلیس نیست. رژیم های زیادی تحت حمایت (لندن) هستند ولی من تنها به عربستان و بحرین می توانم اشاره کنم. این دو کشور پادشاهی «علیه شهروندانشان سختگیری و حقوق و آزادی آنها را پایمال می کنند.

** هفدهم اردیبهشت ماه:
انتخاباتی غیرقابل پیش بینی
انتخابات پارلمانی انگلیس برای گزینش 650 نماینده مجلس عوام در هفدهم اردیبهشت ماه گذشته ( هفتم ماه می) که ا ز آن به عنوان یکی از غیرقابل پیش بینی ترین انتخابات انگلستان یاد شده است، برگزار شد.
حزب پیروز در این انتخابات سراسری که پنجاه و ششمین انتخابات پارلمانی ( مجلس عوام) این کشور از سال 1801 میلادی بشمار می آمد، سکان دولت این کشور را به مدت پنج سال در دست می گرفت.
حزب محافظه کار به رهبری دیوید کامرون توانست برخلاف نظرسنجی های صورت گرفته با کسب اکثریت قاطع مجلس عوام، به پیروزی شگفت آوری دست یابد.
حزب محافظه کار با کسب 331 کرسی توانست اکثریت قاطع در مجلس عوام را برای مدت پنج سال دیگر به دست بگیرد و شریک پنج ساله اش – حزب لیبرال دمکرات – را از ائتلاف با دولت خارج کند.
اما همزمان با پیروزی محافظه کاران، پیروزی شگفت آور و قاطع ملی گراهای اسکاتلندی در انتخابات پارلمانی انگلستان، زنگ خطر را برای آینده و یکپارچگی این کشور به صدا درآورد.
حزب ملی اسکاتلند به رهبری خانم ‘نیکلا استروجن’ موفق شد که با درو کردن تقریبا تمامی کرسی های این منطقه، 56 کرسی در مجلس عوام به دست آورد و یک پیروزی تاریخی برای این حزب رقم بزند.
از 650 کرسی مجلس عوام، 533 کرسی مربوط به انگلیس، 59 کرسی اسکاتلند، 40 کرسی ولز و 18 کرسی ایرلندشمالی است.
نتایج انتخابات انگلستان ضمن نقش بر آب کردن بسیاری از نظرسنجی های صورت گرفته، احزاب مهم سیاسی و حتی تحلیل گران این کشور را با شوک جدی مواجه ساخت.
این انتخابات، محافظه کاران و ملی گرایان اسکاتلندی را بر اوج نشاند و سه حزب کارگر ، لیبرال دمکرات ، ‘یوکیپ ‘ را با شکستی تحقیرآمیز روبرو کرد.
استعفای رهبران احزاب حزب کارگر و لیبرال دمکرات کمترین بهایی بود که این دو حزب بابت این شکست سنگین پرداخت کردند.

طرح همه پرسی مجدد استقلال اسکاتلند
‘نیکلا استروجن’ رهبر حزب ملی اسکاتلند پس از پیروزی حزبش در انتخابات عمومی ماه می انگلستان به دیوید کامرون نخست وزیر انگلیس و رهبر حزب محافظه کار هشدار داد، درصورتی که به مطالبات این حزب توجه نکند، با برگزاری همه پرسی مجدد خروج اسکاتلند از این کشور روبرو خواهد شد.
حزب ملی اسکاتلند خواستار اختیارات بیشتر پارلمان محلی این منطقه ونیز مدیریت حداقل دستمزدها، مالیات کارکنان، خدمات رفاهی، مالیات شرکت های تجاری و قوانین برابری هست.
دیوید کامرون نخست وزیر انگلیس از زمان انتخابات عمومی ماه ‘می ‘ تاکنون به طور مکرر هرگونه احتمال برگزاری همه پرسی مجدد استقلال اسکاتلند را رد کرده است.
همه پرسی تاریخی در مورد استقلال اسکاتلند روز پنجشنبه 18 سپتامبر 2014میلادی (27 شهریور 1393) برگزار شد که 55 درصد از اسکات ها به آن رأی مخالف دادند.
الکس سالموند ، پس از شکست حزبش در همه پرسی استقلال ، از رهبری حزب ملی اسکاتلند و سر وزیری حکومت محلی این منطقه کناره گرفت.

** ششم خرداد ماه 94
گشایش پارلمان جدید انگلیس و برنامه های حزب محافظه کار
پارلمان جدید انگلیس ششم خردادماه 94 با نطق ملکه الیزابت دوم که در آن به لوایح پیشنهادی دولت محافظه کار دیوید کامرون ازجمله برگزاری همه پرسی خروج از انگلیس از اتحادیه اروپا، اشاره شده بود، گشایش یافت.
در مراسم گشایش پارلمان انگلیس علاوه بر اعضای خانواده سلطنتی، دیوید کامرون، نخست وزیر و رهبر حزب محافظه کار و اعضای دولت جدید نیز حضور داشتند.
ملکه الیزابت دوم در سخنانش به لوایح پیشنهادی دولت کامرون ازجمله ایجاد دو میلیون شغل، اصلاح ساختار کمک هزینه های معیشتی به منظور صرفه جویی بیشتر، تمدید لایحه خرید منزل، اعمال تدابیر مراقبتی بیشتر در امور مهاجرت به انگلیس، اعطای اختیارات بیشتر به اسکاتلند، ولز و ایرلندشمالی، مبارزه با اشاعه افراط گرایی از طریق تفویض اختیارات بیشتر به پلیس و اعمال تدابیر نظارتی بر سازمان های نظارتی رسانه های گروهی و استفاده از ابزار پیشرفته برای رصد اطلاعات ارتباطاتی توسط سازمان های امنیتی، اشاره کرد.

** پنجم تیرماه:
حمله تروریستی در تونس و کشته شدن دستکم 30 توریست انگلیسی
در حمله تروریستی به هتل «امپریال مرحبا» در سواحل سوسه تونس در پنجم تیرماه گذشته ( 26 ژوئن) که یکی از شناخته شده ترین مناطق گردشگری این کشور شمرده می شود، 38 نفر کشته و 36 مجروح شدند که 30 نفر از کشته شدگان از اتباع انگلیس بودند.
این مهم ترین حمله تروریستی علیه مردم انگلیس از زمان حمله بمب گذاری لندن در هفتم جولای سال 2005 میلادی، به شمار می آید.
به دنبال این حمله فیلیپ هاموند وزیر امور خارجه انگلیس با اشاره به افزایش احتمال وقوع حملات تروریستی در تونس، به اتباع این کشور که برای گردش به این کشور سفرکرده اند، توصیه کرد که هر چه زودتر تونس را ترک کنند.

** 29 تیرماه :
مبارزه با افراط گرایی، همزمان با گسترش اسلام هراسی
‘دیوید کامرون’، نخست وزیر انگلیس در 29 تیرماه گذشته (ماه جولای) در اظهاراتی با اشاره به خطر نگران کننده و رو به افزایش انگلیسی هایی که به داعش می پیوندند، برای اولین بار از راهبرد پنج ساله جدید دولتش برای مقابله با افراط گرایی پرده برداشت.
کامرون در جریان سخنرانی اش در شهر بیرمنگام، با بابیان اینکه دولتش درصدد است تا با همکاری جامعه انگلیس و مشارکت مسلمانان بر مساله افراط گرایی فائق آید، به تشریح طرح های جدید دولت انگلیس برای مبارزه با این مساله پرداخت.
وی گفت : این طرح پنج ساله شامل: ایجاد سازوکاری که براساس آن والدین بتوانند گذرنامه فرزندانشان را که مشکوک به سفر به سوریه هستند، از آن ها بگیرند؛ افزایش اختیارات موسسه نظارت بر رسانه ها (آفکام) به منظور قطع شبکه هایی که مروج افراط گرایی هستند، مشوق برای مدارس انگلیسی که با طرح دولت همگام شوند، ایجاد راهکارهایی برای تأکید بر ارزش های انگلیسی، وضع قوانین جدید برای مبارزه با افرادی که پیام آور افراط گرایی هستند و حمایت از گروه هایی که می خواهند قرائت های جدیدی را نسبت به افراط گرایی نشر دهند؛ خواهد بود.
دیوید کامرون نخست وزیر و ‘ترزا می’ وزیر کشور انگلیس مجددا در 27 مهرماه گذشته ( نوزدهم اکتبر) در سخنانی با اشاره به خطرات نگران کننده و رو به افزایش افراط گرایی و انگلیسی هایی که به گروه تروریستی داعش می پیوندند، به جزییات راهبرد جدید دولت این کشور برای مقابله با افراط گرایی اشاره کردند.
اظهارات کامرون در همان زمان با انتقاد گسترده محافل مدنی و گروه مدافع حقوق بشر روبرو شد چراکه بر این باور هستند که این راهکارها نه تنها نمی تواند جلو افراط گرایی بگیرد بلکه سبب فشارها بر جوامع مسلمان انگلیس و گسترش اسلام هراسی خواهد شد.
کمیسیون حقوق بشر اسلامی انگلیس در 27 مهرماه (نوزدهم اکتبر ) در بیانیه ای با مغرضانه خواندن راهبرد جدید دولت محافظه کار دیوید کامرون برای مقابله با افراط گرایی گفت سیاست های جاری مبارزه با این پدیده در این کشور، بر پایه اسلام هراسی بناشده است.
کمیسیون حقوق بشر اسلامی انگلیس در بیستم آبان ماه ( یازدهم نوامبر) نیز در گزارشی با اشاره به بدتر شدن وضعیت اسلام هراسی در این کشور اروپای غربی هشدار داد که ‘فضای تنفر’ علیه افراد مسلمان در انگلیس روند افزایشی داشته است .
در گزارش تحقیقی کمیسیون حقوق بشر اسلامی انگلیس که یک نسخه آن در اختیار ایرنا قرار گرفت، وضعیت اسلام هراسی در این کشور در بازه زمانی 2010 تا 2015 موردبررسی قرارگرفته است.
براساس گزارش کمیسیون حقوق بشر اسلامی انگلیس، در سال های 2010 تا 2014 میلادی، شمار افرادی که در معرض جرائم ناشی اسلام هراسی بوده اند از 50 درصد به 82 درصد افزایش داشته و همچنین در این بازه زمانی افرادی که مدعی شدند شاهد توهین های کلیشه ای درباره اسلام و مسلمانان بوده اند از 69درصد به 93.3درصد رسیده است.

** 21 شهریورماه:
پیروزی کوربین در انتخابات حزب کارگر
پیروزی جرمی کوربین، نماینده مجلس عوام و از سیاستمداران کهنه کار و چپ گرای انگلیس، در انتخابات رهبری حزب کارگر در 21 شهریورماه گذشته (12 سپتامبر) از جمله مهم ترین تحولات سیاسی این کشور بشمار می آید.
به دنبال شکست سنگین حزب کارگر در انتخابات پارلمانی انگلیس که در هفدهم اردیبهشت برگزار شد، ‘اد میلیبند’ با قبول مسوولیت این شکست، از رهبری این حزب استعفا داد و این حزب را وارد یک چالش در سطح رهبری کرد.
جرمی کوربین به رغم هجمه شدید تبلیغاتی علیه او، موفق شد در دور اول انتخابات رهبری حزب کارگر با کسب 59.5 درصد آرا، به رهبری این حزب برسد.
جرمی کوربین توانست در جریان این انتخابات درون حزبی که نتایج آن در نشست ویژه حزب کارگر اعلام شد، 251 هزار رأی از بیش از 420 هزار رأی مأخوذه به دست آورد.
‘اندی بورنهام ‘ رقیب اصلی اش در این انتخابات توانست 19 درصد آرا ، ‘یووت کوپر’ دیگر رقیبش 17 درصد و ‘لیز کندال’ تنها 4.5 درصد آرا به دست آورند
‘جرمی کوربین’ رهبر جدید حزب کارگر انگلیس در تاریخ 23 شهریورماه اعضای کابینه در سایه اش که بیش از نیمی از آنها را زنان تشکیل می دهند، را معرفی کرد .
اما وی از زمان انتخابش به عنوان رهبر حزب کارگر، مورد آماج حملات جریانات راست گرای انگلیسی و نیز برخی از هم حزبی هایش بوده است.
وی که دیدگاه عدالت طلبانه و ضد جنگ دارد، مخالف صریح دخالت نظامی انگلیس در سوریه بوده و از به روزرسانی سامانه ی هسته ای دفاعی این کشور حمایت نمی کند.
به گفته منتقدین، جرمی کوربین به جای ایفای نقش به عنوان رهبر یک حزب مخالف درون سیستمی، در حال فعالیت به عنوان رهبر یک جریان مخالف برون سیستمی است و این مساله برای محافظه کاران انگلیسی قابل قبول نیست.

** 27 مهرماه:
ورود رییس جمهور چین به انگلیس و ترسیم نقشه راه طلایی
‘شی جین پینگ’ رئیس جمهور چین شامگاه دوشنبه 27 مهرماه گذشته به منظور دیدار و گفت وگو با مقامات ارشد انگلیس و ترسیم ‘نقشه راه طلایی ‘ میان دو کشور، وارد لندن شد.
دیوید کامرون نخست وزیر انگلیس همزمان با ورود ‘ شی جین پینگ ‘، با استقبال از آغاز ‘عصر طلایی’ در روابط لندن با پکن، اظهار امیدواری کرد این سفر باعث تقویت مناسبات اقتصادی و تجاری دو کشور شود.
لندن همچنین در یک سال گذشته شاهد سفرهای بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی، (مهرماه گذشته) ، عبدالفتاح السیسی ‘ رییس جمهور مصر ( آبان ماه گذشته) و ‘نارندرا مودی ‘ نخست وزیر هند ( آبان ماه ) بوده است.
نقطه مشترک هر سه سفر برگزاری تظاهرات گسترده مخالفان آنها در برابر ساختمان نخست وزیری انگلیس بود .

** 14 ابان ماه:
لندن تمام پروازها را از فرودگاه شرم الشیخ به مقصد انگلستان متوقف کرد
دولت انگلیس ضمن اعلام متوقف شدن پرواز هواپیماهای انگلیسی به شرم الشیخ و بالعکس، گفت: این ‘اقدام احتیاطی’ به خاطر طرح احتمال سقوط هواپیمای روسی در مصر به دلیل وجود یک ‘شئی انفجاری’ صورت می گیرد.

** 14 آبان ماه:
تجمع اعتراضی علیه عبداالفتاح السیسی در مقابل ساختمان نخست وزیری انگلیس
صدها تن از مخالفان ‘عبدالفتاح السیسی’ رئیس جمهور مصر، روز پنجشنبه همزمان با دیدار او با دیوید کامرون، در مقابل ساختمان نخست وزیری انگلیس در قلب لندن تجمع کردند.
رئیس جمهور مصر در کنفرانس مشترک خبری اش با کامرون در داونینگ استریت ( ساختمان نخست وزیری ) ، تصریح کرد:« ما کاملا آماده ایم با همه دوستان خود برای اینکه فرودگاه شرم الشیخ و سایر فرودگاه ها، امنیت ضروری را برای افرادی که به کشور ما وارد می شوند ، تامین کنند، همکاری کنیم.
دیوید کامرون نخست وزیر انگلیس نیز در این کنفرانس مشترک خبری تأکید کرد لندن به همکاری با مصر برای مبارزه با تروریسم و حل بحران لیبی ادامه می دهد.
لندن پس از سقوط هواپیمای روسی تصمیم گرفت پروازهای خود را به مقصد و از مبدأ شرم الشیخ را به حال تعلیق درآورد.

**شانزدهم آبان ماه:
امضای یادداشت تفاهم امنیتی توسط وزیران امور خارجه مصر و انگلیس
‘فیلیپ هاموند’ و ‘سامح شکری’ وزیران امور خارجه انگلیس و مصر یک یادداشت تفاهم در زمینهٔ افزایش همکاری های دو کشور در خصوص مسایل امنیتی از جمله مبارزه با تروریسم امضا کردند.

**21 آبان ماه :
کامرون سفر ‘مودی’ را یک فرصت تاریخی برای لندن و دهلی نو خواند
لندن – ایرنا- دیوید کامرون نخست وزیر انگلیس همزمان با ابرازنگرانی برخی از فعالان مدنی از ‘نابردباری فزاینده و خشونت’ در هند، در سخنانی از سفر «نارندرا دامورداس مودی» همتای هندی اش به لندن به عنوان یک ‘دیدار و فرصت تاریخی ‘ برای روابط دو کشور یاد کرد.
مقامات انگلیس و هند همزمان با سفر ‘نارندرا مودی’ نخست وزیر هند به لندن توافق های اقتصادی و تجاری به ارزش 9 میلیارد پوند( 13 میلیارد و 700 میلیون دلار) در حوزه های مختلف به امضا رساندند.

** یازدهم آذرماه:
موافقت مجلس عوام انگلیس با گسترش حملات هوایی این کشور در سوریه
طرح مشارکت انگلیس در حملات هوایی ائتلاف بین المللی علیه داعش در سوریه پس از مدت های بحث و گفت وگو در مورد آن بالاخره در یازدهم آذرماه گذشته به تصویب نمایندگان مجلس عوام رسید.
مجلس عوام انگلیس پس از حدود یازده ساعت بحث و بررسی فشرده در مورد مشارکت این کشور در حملات هوایی علیه گروه تروریستی داعش در سوریه، با 397 رأی مثبت در مقابل 233 رأی منفی، حملات هوایی علیه مواضع داعش در سوریه را تصویب کرد.
دیوید کامرون نخست وزیر انگلیس پس از اعلام نتایج این رأی گیری در پیامی در صفحه توئیترش گفت: اقدام پارلمان به تصویب طرح مشارکت انگلیس در جنگ علیه داعش در سوریه تصمیم درستی بود.
وزارت دفاع انگلیس چند ساعت پس از تصویب مجلس عوام تایید کرد که اولین حملات هوایی این کشور علیه مواضع داعش در سوریه صورت گرفته است.
دیوید کامرون نخست وزیر انگلیس در همین حال همزمان با شروع حملات هوایی این کشور علیه مواضع داعش در سوریه ، نسبت به ‘زمان بر و پیچیده ‘ بودن این جنگ هشدار داد.
به گزارش ایرنا، کامرون در گفت وگویی گفت: پیروزی در این جنگ که زمان بر خواهد بود نیازمند ‘صبر و استقامت’ است.

**هفتم دی ماه :
خسارت اقتصادی ناشی سیل در انگلیس می تواند به 6 میلیارد پوند برسد
یک موسسه اقتصادی انگلیسی در گزارشی هشدار داد که خسارت اقتصادی ناشی از سیل های اخیر که هم اینک شمال انگلیس را با بحران مواجه کرده است، می تواند به حدود 6 میلیارد پوند برسد.
انگلیس در سال 1394 مواجه با شمار زیادی سیل های ویرانگر در شمال و شمال غرب این کشور بود.

**16 دی ماه :
فروش 5.6 میلیارد پوند سلاح از سوی انگلیس به عربستان
گروه مدنی ‘کمپین مبارزه با تجارت سلاح’ (سی ای ای تی) در گزارشی گفت که انگلیس از سال 2010 میلادی که دیوید کامرون به نخست وزیری رسیده، تاکنون، 5.6 میلیارد پوند سلاح به دولت عربستان به عنوان یکی از خودکامه ترین رژیم های دنیا، فروخته است.

** 22 دی ماه:
اعتصاب بیش از 38 هزار پزشک در انگلیس
بیش از 38 هزار پزشک شاغل در سازمان خدمات بهداشت ملی انگلیس ( ان اچ اس ) برای اولین بار از سال 1975 میلادی، اعتصاب گسترده و فلج کننده ای را شروع کردند.
انجمن پزشکی انگلیس گفت که این اعتصاب به دلیل عدم توجه دولت دیوید کامرون به دل نگرانی های پزشکان ارشد این کشور صورت می گیرد.
پزشکان انگلیسی دو بار دیگر از آن تاریخ که یکی از آنها در اسفندماه بود، اقدام به برپایی اعتصاب کردند.

**26 دی ماه :
رهگیری 600 شهروند انگلیس قبل از ورود به سوریه
‘فیلیپ هاموند’ وزیر خارجه انگلیس گفت که در حدود 600 شهروند انگلیسی درحالی که سعی می کرده اند وارد خاک سوریه شوند به صورت موفقیت آمیز ره گیری شده اند.
وی افزود: در مجموع از سال 2012 میلادی ( شروع درگیری ها در سوریه ) در کل یک هزار و 400 نفر انگلیسی قصد رفتن به این کشور داشته اند که تنها 800 نفرشان موفق به این کار شده اند.

**28 دی ماه :
نمایندگان مجلس عوام ترامپ را ‘احمق’،’عوام فریب’ و اندیشه اش را مسموم خواندند
برخی از نمایندگان مجلس عوام در نشست کمیته فراحزبی تومارهای پارلمان که در مورد جلوگیری از ورود ‘دونالد ترامپ’ نامزد جمهوریخواه انتخابات ریاست جمهوری 2016 آمریکا به خاک انگلیس برگزار شد، از ترامپ به عنوان یک احمق و عوام فریب یاد کردند.
بیش از 500 هزار شهروند انگلیسی با امضای توماری خواستار ممانعت از ورود ترامپ به انگلیس شده بودند.

**5 بهمن ماه :
بانک های ملی و پرشیا فعالیت شان را در انگلیس از سر می گیرند
روزنامه تایمز در یادداشتی با بیان اینکه بانک ملی ایران و بانک بین المللی پرشیا مجوز فعالیت شان را از بانک مرکزی انگلیس دریافت کرده اند، نوشت به زودی فعالیت های این دو بانک ایرانی در انگلیس شروع خواهد شد.

**5 بهمن ماه :
ابراز تمایل شرکت هواپیمایی ‘بریتیش ایرویز’ برای بازگشت به ایران
‘ ویلی والش’ مدیر اجرایی شرکت هواپیمایی ‘بریتیش ایرویز’ اعلام کرد که این خطوط هواپیمایی مایل به برقراری مجدد پرواز مستقیم به تهران است .

** 15 بهمن ماه :
حضور رهبران و مقامات ارشد 70 کشور در کنفرانس سوریه در لندن
کنفرانس کمک کنندگان به سوریه با حضور رهبران و مقامات ارشد 70 کشور جهان از جمله ایران در لندن گشایش می یافت، انگلیس وعده داد یک میلیارد و 200 میلیون پوند اضافی به آسیب دیدگان جنگ سوریه کمک کند.
آنگلا مرکل’ صدراعظم آلمان، ‘بان کی مون’ دبیر کل سازمان ملل، ‘دونالد توسک’ رییس شورای اروپا، ‘چارلز میشل’ نخست وزیر بلژیک، ‘جان کری’ وزیر خارجه آمریکا و نمایندگانی از روسیه و چین از جمله شخصیت هایی بودند که در این نشست یک روزه شرکت داشتند
محمد جواد ظریف وزیرخارجه ایران در حاشیه کنفرانس کمک کنندگان به سوریه دیدارهای فشرده ای با سران و وزیر خارجه شماری از کشورهای جهان از جمله با نخست وزیر انگلیس و جان کری داشت.

**28 بهمن ماه :
دولت انگلیس تحریم کنندگان کالاهای ساخت رژیم صهیونیستی را مجازات می کند
دولت انگلیس رسما با صدور دستورالعملی اعلام کرد که نهادهای عمومی از جمله شوراهای محلی در این کشور حق تحریم کالاها و خدمات شرکت های صهیونیستی نداشته و در صورت اقدام به این کار با مجازات شدید مواجه خواهند شد.

** سی ام بهمن ماه:
چانه زنی های کامرون با رهبران اروپایی و برگزاری همه پرسی در 23 ژوئن آینده
یکی از شاخص ترین و درهمین حال پرچالش ترین فعالیت های دولت کامرون در سال 1394 ، چانه زنی ها مداوم آن با رهبران اروپایی بر سر اصلاحات در اتحادیه اروپا و استفاده دایمش از ابزار همه پرسی خروج انگلیس از این اتحادیه، در مذاکراتش بوده است.
پس از سه سال چانه زنی انگلیسی ها با اتحادیه اروپا، دیوید کامرون نخست وزیر انگلیس موفق شد تا با رهبران 27 کشور اروپایی در جریان نشست دو روزه بروکسل که در اواخر بهمن ماه گذشته برگزار شد بر سر مفادی که به این کشور همچنان ‘موقعیت ویژه ای’ را در این اتحادیه می دهد، به توافق برسد.
وی پس از بازگشت از بروکسل در نشستی فوق العاده با اعضاء کابینه اش به تشریح توافق صورت گرفته با اتحادیه اروپا پرداخت و پس از آن گفت: همه پرسی خروج این کشور از اتحادیه اروپا در روز پنجشنبه 23 ژوئن 2016 میلادی ( 3 تیرماه ) برگزار خواهد شد.
کامرون ضمن ‘تاریخی’ توصیف کردن توافق صورت گرفته با اتحادیه اروپا بعد از گفت وگو هایش با رهبران اروپایی در بروکسل، گفت که اعضای کابینه اش از ادامه حضور انگلیس در اتحادیه اروپای اصلاح شده که به نفع مردم انگلیس خواهد بود، حمایت کرده اند.
اما توافق دیوید کامرون با رهبران اروپایی و اعلام برگزاری همه پرسی خروج انگلیس از اتحادیه اروپا در ژوئن آینده، سبب آشکار شدن شکاف و دودستگی عمیق در میان اعضای کابینه و حزب محافظه کار انگلیس بر سر ادامه حضور این کشور در این اتحادیه شده است.
دیوید کامرون برای اولین در سال 2013 میلادی اعلام کرد که تنها در صورتی از ادامه عضویت انگلیس در اتحادیه اروپا حمایت خواهد کرد که شرایط مربوط به عضویت این کشور در این نهاد تغییر کند.
اکثریت نمایندگان مجلس عوام انگلیس در بیستم خردادماه گذشته از طرح همه پرسی مربوط به ادامه عضویت این کشور در اتحادیه اروپا حمایت کردند .
این طرح همه پرسی با 544 رأی موافق در برابر 53 رأی مخالف، از سوی نمایندگان مجلس عوام که اکثریت کرسی های آن در اختیار حزب محافظه کار است، به تصویب رسید.

**نهم اسفند ماه :
ساندی تایمز: کامرون با خطر شورش محافظه کاران و برکناری روبرو است
روزنامه ساندی تایمز در گزارشی عنوان کرد دیوید کامرون نخست وزیر انگلیس، به دلیل حمایت های یکجانبه اش از ماندن این کشور در اتحادیه اروپا با خطر برکناری از قدرت از سوی هم حزبی هایش پس از برگزاری همه پرسی روبرو است.

** 23 اسفندماه:
سودای اسکات ها برای استقلال
نیکولا استروجن سر وزیر اسکاتلند در 23 اسفند ماه گذشته مجددا در جریان کنفرانس سراسری حزب ملی اسکاتلند در شهر گلاسکو از احتمال برگزاری همه پرسی مجدد استقلال اسکاتلند از انگلیس خبر داد.
وی در جریان کنفرانس گلاسکو گفت: هدف ما که ناشی از اعتقاد ما است این است که اسکاتلند باید یک کشور مستقل باشد.

کپی رایت © 2019 جلفابازار. حقوق انتشار محفوظ است.