آیت الله هاشمی رفسنجانی: اقتصاد مقاومتی پایه های کشور را تقویت می کند/ با آرامش و عقلانیت پیش برویم

آیت الله هاشمی رفسنجانی: اقتصاد مقاومتی پایه های کشور را تقویت می کند/ با آرامش و عقلانیت پیش برویم

تهران- رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: اقتصاد مقاومتی باعث تقویت پایه های کشور و بروز استعدادهای نیروهای داخلی در بخش های اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی می شود.
[آیت الله هاشمی رفسنجانی: اقتصاد مقاومتی پایه های کشور را تقویت می کند/ با آرامش و عقلانیت پیش برویم]

به گزارش جلفا بازار به نقل از ایرنا از روابط عمومی مجمع تشخیص مصلحت نظام، آیت الله اکبرهاشمی رفسنجانی به سنت هر ساله در دیدار نوروزی با وزرا، معاونان رئیس جمهور، کارگزاران، نمایندگان مجلس، استانداران، سفرا، مدیران دولتی و بخش خصوصی، رئیس بانک مرکزی و مدیران عامل بانک های دولتی و خصوصی، روحانیون و اقشار مختلف مردم به نامگذاری امسال از سوی رهبر معظم انقلاب اشاره کرد و افزود: برای تحقق این امر باید از امکانات و نقدینگی کشور که در حدود 900 هزار میلیارد تومان است، به منظور راه اندازی مجدد کارخانه های تعطیل و نیمه تعطیل استفاده کرد.
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، به تجربه موفق یکی از استان های کشور در افزایش اشتغال و رونق اقتصادی اشاره کرد و افزود: در آن استان، مدیران استانی با اعطای وام به کارخانه های نیمه تعطیل، زمینه ساز تولید و اشتغال آفرینی را فراهم کردند.
وی با بیان اینکه براساس سند چشم انداز 20 ساله، توسعه باید دانش محور باشد، خاطر نشان کرد: توسعه دانش محور، مستلزم ایجاد و گسترش شرکت های دانش بنیان، مراکز رشد و پارک های علم و فناوری است که مدیران دانشگاه ها باید به این امر توجه ویژه داشته باشند.
آیت الله هاشمی رفسنجانی، به سفر اخیر خود به عسلویه و بازدید از پالایشگاه های گاز و پتروشیمی اشاره کرد وگ فت: در عسلویه که دارای منابع فراوان گاز و پایتخت انرژی کشور است، می توانیم هزاران محصول ارزشمند دیگر از زیرمجموعه و محصولات فعلی پتروشیمی تولید کنیم.
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، سواحل، بنادر و دسترسی آسان به آب و هم چنین بهره برداری از آب شیرین با استفاده از دستگاه های آب شیرین کن، را برای توسعه منطقه ضروری دانست و تأکید کرد: با همکاری شرکت های دانش بنیان و نیروهای با استعداد فراوانی که داریم، می توانیم صادرات را رونق داده و علاوه بر تولید محصولات مورد نیاز داخلی، امکان صادرات صدها محصول را فراهم کنیم.
آیت الله هاشمی رفسنجانی به سخنان وزیر اقتصاد و دارایی در خصوص کاهش قیمت نفت اشاره کرد و گفت: اگر درآمد حاصل از فروش نفت صرف اشتغال زایی شود، پول یارانه با حفظ کرامت انسانی نصیب خود مردم می شوند، چرا که وارد چرخه اشتغال شده و مردم با کاری که می کنند، حقوق می گیرند.
وی در ادامه به بداخلاقی های سیاسی، اشاره کرد و افزود: نباید در مقابل حرف های نادرست، عکس العمل تندی نشان دهیم، بلکه باید با آرامش، عقلانیت، استدلال و عدم مقابله به مثل، پاسخ منطقی دهیم و آرامش و آسایش کشور را حفظ کنیم.
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، امنیت، آرامش و ثبات ایران در منطقه را مثال زدنی توصیف کرد و گفت: در شرایطی که کشورهای منطقه هر روز جنگ، خونریزی و ترور را تجربه می کنند، ایران به لطف و پشتیبانی مردم خود امن است و ما نیز باید با حفظ وحدت و انسجام و پرهیز از تفرقه و نزاع به تداوم این امنیت کمک کنیم.
آیت الله هاشمی رفسنجانی، شکل گیری گروه های تروریستی القاعده، داعش، بوکوحرام و سایر تندروهای نوظهور را نتیجه اختلافات مذهبی و افراط دانست و افزود: تحجّرهای مذهبی همیشه خطر آفرین بوده و هست و باید بدانیم هیچ اجباری در هیچ دینی پذیرفته نیست و خداوند در جزیره العربی که جاهلیت عمیقی در آن حاکم بود، فرمودند: «لا اکراه فی الدین» و مبنای ما مسلمانان احترام به سایر ادیان آسمانی است.
وی یادآور شد: به دلیل ماهیت مخفی کاری تروریسم و عدم تمرکز در یک جا و پراکندگی آن در سطح دنیا، در اکثر کشورها هسته های سفید دارند که حوادث اخیر بروکسل نمونه ای از آن است.
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با تأکید بر اینکه دنیا از عملکرد گروه های تروریستی منزجر و به ستوه آمده است، گفت: پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک های جهان در اقدام اخیر خود در مرکز پناه جویان و سخنرانی اخیر آقای پوتین نیز بیانگر تأکید بر دوستی و برادری از سوی همه ادیان است.
آیت الله هاشمی رفسنجانی به برگزاری باشکوه انتخابات مجلس خبرگان رهبری و مجلس شورای اسلامی که منجر به سرافرازی و سربلندی دوباره ایران اسلامی در جهان شد، اشاره کرد و افزود: انقلاب اسلامی با حضور و پشتیبانی مردم مسلمان، نجیب، آرام، صلح جو و با تمدن چندین هزار ساله شکل گرفت و تا امروز نیز خود مردم از آن حمایت و مراقبت کرده اند.
وی سرمایه اصلی کشور را مردم خواند و افزود: هر کجا که مردم حضور داشتند و ابتکار عمل را به دست گرفتند، شاهد موفقیت و پیروزی های چشمگیری بوده ایم.
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، با تأکید بر اینکه با اتکاء به مردم می توانیم هر کار بزرگی را انجام دهیم، گفت: آن زمانی که در زندان بودیم، امیدی به پیروزی انقلاب در سال های نزدیک را نداشتیم، اما حضور مردم سرنوشت را به گونه ی دیگری رقم زد.
آیت الله هاشمی رفسنجانی به اوضاع کشور در شرایط پس از جنگ اشاره کرد و افزود: با اتکاء به حمایت و همدلی همین مردم توانستیم زمانی که تنها یک میلیارد دلار موجودی خزانه بود، 51 درصد کسری بودجه اعلام شده و 71 کسری بودجه واقعی داشتیم و نزدیک به هزار میلیارد دلار خسارت جنگی به کشور وارد شده بود، کار سازندگی را آغاز کنیم.
وی ادامه داد: در آن مقطع مشکل کمبود سوخت و قطع مکرر برق و میلیون ها مهاجر جنگی که منتظر بازگشت به شهرهای خود بودند را نیز داشتیم، تمام این مسایل را با وحدت و همدلی واقعی آحاد مختلف جامعه آغاز و با کمک مردم به خوبی به پایان رساندیم.
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، افزود: مردم به دلیل گسترش رسانه های جمعی به ویژه رسانه های مجازی در کوتاه ترین زمان ممکن از آخرین تحولات دنیا باخبر می شوند و رسانه های مجازی به اندازه ی همه ماهواره ها و شبکه های تلویزیونی نفوذ داشته و این امکان را فراهم نموده است تا مردم یکدیگر را از خبرها آگاه سازند.
آیت الله هاشمی رفسنجانی یادآور شد: ملت ایران همواره پشتیبان کسانی هستند که حقیقتاً برای آنها کار می کنند و کاری که تیم مذاکره کننده و شخص آقای ظریف انجام دادند، نوعی صف شکنی و اقدامی بود که در کانون خطر توانستند از منافع ایران دفاع کنند.
وی خطاب به نمایندگان منتخب مردم در مجلس شورای اسلامی، گفت: مردم دلخوش و امیدوار هستند، چرا که مجلس معتدلی شکل گرفته است و شما نمایندگان باید با تصویب قوانین ضمن تحقق شعار امسال، مشکل گشای جدی معیشت و مشکلات اقتصادی مردم باشید.
در ابتدای این دیدارها، مهندس نعمت زاده، وزیر صنعت، معدن و تجارت با تبریک سال نو و آرزوی خیر و برکت برای تمام مردم ایران، گفت: امیدوارم مردم از دستاوردهای توافقات برد برد برجام که منجر به رفع تحریم های ظالمانه شد، استفاده کند.
طیب نیا، وزیر امور اقتصادی و دارایی با اشاره به سربلندی ملت ایران بعد از یک دوره تحریم های سختی که در طول تاریخ سازمان ملل بی سابقه بود، گزارشی از کاهش قیمت نفت، بدهی های دولت قبلی و نظام تأمین مالی ارائه داد و گفت: خوشبختانه در سال گذشته ارامش بر بازار ارز حاکم بود و در کسب و کار نیز بهبود نسبی داشتیم.
نوبخت، معاون رئیس جمهور و سخنگوی دولت نیز با تبریک سال نو و قدردانی از حمایت های آیت الله هاشمی رفسنجانی از دولت منتخب مردم، گفت: مردم در انتخابات اخیر نشان دادند که قدرشناس زحمات و بردباری های شما در دوران مبارزه و زندان، پیروزی انقلاب، دوران سازندگی و پس از آن بوده و هستند.
ابتکار، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست نیز با اشاره به دستاوردهای دولت در بخش های محیط زیست خواستار تداوم حمایت های رئیس مجمع تشخیص از برنامه های این سازمان شد.
ظریف، وزیر امور خارجه نیز با تأکید بر نقش برجسته آیت الله هاشمی رفسنجانی در کشور از حمایت های همه جانبه ای که نسبت به تیم مذاکره کننده داشتند، سپاسگزاری کردند.
پروانه مافی، نماینده راه یافته به مجلس شورای اسلامی در انتخابات هفتم اسفند، با قدردانی از نقش تأثیرگذار آیت الله هاشمی رفسنجانی در حضور گسترده و عظیم مردم در انتخابات اخیر، از حمایت های مستمر ایشان در حضور و راهیابی بیشتر بانوان در عرصه های اجرایی و به ویژه مجلس شورای اسلامی قدردانی کرد.
جبارزاده، به نمایندگی از استانداران حاضر در جلسه نیز با تبریک سال نو و قدردانی از حضور گسترده مردم در انتخابات و آرامش حاکم بر جامعه که منجر به شادابی مردم در آغاز سال جدید گردید، افق سال های آینده را بسیار مثبت ارزیابی کرد.
حجت الاسلام انصاری، معاون پارلمانی رئیس جمهور نیز نقش آیت الله هاشمی رفسنجانی در حمایت از دولت، تیم مذاکره کننده و آحاد مردم را هدایتگر و تعیین کننده دانست و اظهار امیدواری کرد با همدلی و همیاری مردم شاهد سالی توأم با موفقیت ها و پیروزی های بیشتر باشیم.
جلالی پور دیگر نماینده ادوار سابق و راه یافته دوره جدید به مجلس با اشاره به آرامش و امنیت ایجاد شده در کشور، گفت: با تقویت همدلی و وفاق در کشور در مجلس جدید بتوانیم شاهد دستاوردهای خوبی برای ملت باشیم.
تنی چند از نمایندگان فعلی و ادوار گذشته و هم چنین فعالان بخش های خصوصی و تشکل های سیاسی نیز به بیان دیدگاه های خود پرداختند.
لازم به ذکر است در این دیدارها، وزرای خارجه، نفت، اقتصاد و دارایی، صنعت، معدن و تجارت، نیرو، ورزش و جوانان، فرهنگ و آموزش عالی، کار و امور اجتماعی، فرهنگ و ارشاد اسلامی، آموزش و پرورش، ارتباطات و فناوری اطلاعات، معاونین رئیس جمهور و روسای سازمان های مدیریت و برنامه ریزی، حفاظت محیط زیست، علمی و فناوری، مشاورین ارشد رئیس جمهور، رئیس کل بانک مرکزی، استانداران، بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، نمایندگان ادوار مختلف ومنتخبان دهمین دوره مجلس شورای اسلامی، جمعی از روحانیون، تشکل های سیاسی، روسای بانک های دولتی و خصوصی، اتاق بازرگانی، روسای سازمان های بنادر و کشتیرانی و تامین اجتماعی و اقشار مختلف مردم حضور داشتند.

کپی رایت © 2019 جلفابازار. حقوق انتشار محفوظ است.