جلفا شهر پیشتاز در موج دوم سفرهای نوروزی

جلفا شهر پیشتاز در موج دوم سفرهای نوروزی

از ابتدای این هفته موج دوم سفرهای نوروزی در کشورمان آغاز شده است و اگرچه از تعداد مسافران نوروزی کاسته شده اما در مناطق گردشگرپذیر همانند جلفا و منطقه آزاد ارس همچنان شاهد استقبال گسترده هموطنان هستیم. به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل منطقه آزاد ارس، در موج دوم سفرهای نوروزی همانند موج اول، شهر جلفا گوی سبقت را از سایر مناطق استان ربوده است.
پیشتازی جلفا در موج اول سفرهای نوروزی
جلفا را می توان شهر پیشتاز استان در سفرهای نوروزی دانست، زیرا آمار گردشگران نوروزی که از سوی مراکز خدماتی، اسکان و تاسیسات گردشگری نوروزی ارائه می شود، نشان دهنده استقبال از این شهر و محدوده های دیگر منطقه آزاد ارس همچون نوردوز و خداآفرین بوده است.
به گزارش جلفابازار به نقل از  مسئولان ستاد سفرهای نوروزی منطقه آزاد ارس در تمام روزهای موج اول سفرهای نوروزی که شامل روزهای آخر اسفند و هفته اول نوروز می شد، ظرفیت هتل ها، مهمان پذیرها، مراکز اقامتی فرهنگیان و مهمانسراهای سایر ادارات به طور کامل تکمیل شده بود. همچنین ترافیک بالا در مسیرهای ورودی و خروجی جلفا نیز نشان دهنده آمار زیاد مسافران نوروزی در سال جدید بوده است.
از سوی دیگر در دور اول سفرهای نوروزی و بر اساس آمار ارائه شده، سایت ها و جاذبه های طبیعی جلفا به همراه بازارهای سنتی و مراکز مدرن تجاری این شهر بیشترین بازدید گردشگران را به خود اختصاص داده اند. در کنار این موارد مراکز تفریحی و سایت های تاریخی جلفا هم از بازدید مناسبی برخوردار بوده اند.
موج دوم و ادامه استقبال
از ابتدای این هفته که موج دوم سفرهای نوروزی آغاز شده است آمارهای اولیه همچنان از استقبال گردشگران نوروزی از منطقه آزاد ارس خبر می دهند. به گفته مسئولان ارشد ستاد تسهیلات سفر منطقه آزاد ارس همچنان 100 درصد ظرفیت مراکز اقامتی مرکز منطقه آزاد و دیگر محدوده های ارس تکمیل شده است و ترافیک ورودی و خروجی جلفا نیز به طور مستمر نیمه سنگین گزارش می شود. آنچه که از تحلیل های اولیه برمی آید، اینکه مراکز تجاری و بازارهای جلفا همچنان در زمینه جذب گردشگران نوروزی پیشتاز هستند و در وهله دوم بیشتر گردشگران ترجیح می دهند از جاذبه های طبیعی و زیبایی های بهاری این منطقه بازدید داشته باشند. طبیعت زیبای جلفا و آب و هوای مناسب این شهر باعث می شود که منطقه آزاد ارس به عنوان منطقه ایده آل برای گردشکری نوروزی تبدیل شود. هرچند این روزها و برای دومین مقطع زمانی پی در پی در سال جاری، اغلب شهرهای استان و شمال غرب کشور هوای بارانی و سردی را تجربه می کنند اما آب و هوای جلفا نیمه ابری و دمای هوا در آن مطبوع است.
فرصت باقی مانده برای سفر به ارس
روزهای پیش روی این هفته تنها فرصت باقی مانده برای دیدن زیبایی های ارس در تعطیلات نوروز و بهره مندی از خدمات و برنامه های پیش بینی شده نوروزی و نمایشگاه های ویژه این ایام است. بسیاری از گردشگران می گویند که قصد دارند در روزهای آتی، این منطقه را به عنوان مقصد گردشگری خود انتخاب کرده و چند روزی را در شهرها و مناطق تحت پوشش ارس سپری کنند. به نظر می رسد با نزدیک تر شدن به روزهای پایانی تعطیلات نوروزی بر رونق گردشکری منطقه آزاد ارس افزوده خواهد شد زیرا مسئولان ستاد نوروزی این منطقه آزاد برنامه های ویژه ای را برای روزهای آتی و به خصوص روزهای پایانی هفته تدارک دیده اند؛ به خصوص اینکه ساکنان شهرهای مختلف استان می توانند حتی برنامه های یک یا چند روزه کوتاه مدت برای حضور در جلفا داشته و در طول روز از امکانات و برنامه های متنوع پیش بینی شده استفاده کنند.
مسیری برای گردشگری
موج دوم سفرهای نوروزی در حالی آغاز شده است که بسیاری از هم استانی ها مسیری برای گردشکری خود انتخاب کرده اند که جلفا و سایر شهرهای منطقه نیز به عنوان بخشی از این مسیر تعیین شده است. مسیر تبریز – مرند – جلفا – کلیبر – تبریز و یا برعکس را می توان حلقه بسیار مناسب گردشگری برای طبیعت دوستان و علاقه مندان به تاریخ ایران معرفی کرد. در این مسیر مفرح و زیبا می توان از تمام برنامه های نوروزی جلفا ، خداآفرین و نورودوز نیز استفاده کرد و از روستاهای مسیر و آثار تاریخی و طبیعی منطقه آزاد ارس همانند حمام کردشت و آبشار آسیاب نیز بازدید کرد. در ادامه سفر در این محور گردشگری مناطق حفاظت شده جنگلی آینالی و مکیدی و سپس شهر کلیبر به همراه زیبایی های بی پایان طبیعی اش نیز می تواند بخش دیگری از این سفر خاطره انگیز باشد. این محور از آن رو بسیار خاطره انگیز است که بخشی از سفر باید در جاده زیبا و پیچ در پیچ حاشیه رود ارس انجام گیرد و بخش دیگری نیز باید در جاده های زیبا و جنگلی کلیبر ادامه پیدا کند.
چرا جلفا؟
یکی از گردشگران نوروزی جلفا که از تهران به مرکز منطقه آزاد ارس مسافرت کرده است، در مورد دلایل انتخاب جلفا در موج دوم سفرهای نوروزی می گوید: معمولا شلوغی و ازدحام بیش از اندازه در ارس در هفته ابتدایی نوروز که به دلیل تعطیلات رسمی بوده است، اجازه استفاده کامل از امکانات و برنامه های گردشکری را نمی داد و به همین دلیل تصمیم گرفتیم تا در هفته دوم که احتمال می دادیم سفر آرام تری خواهیم داشت به جلفا سفر کنیم.
رضا اسدپور که به همراه خانواده همسرش و سه فرزند خود به جلفا آمده است، تاکید می کند: من به همراه خانواده دقیقاً دو سال قبل به جلفا سفر کرده بودیم و به همین دلیل از دیدن پیشرفت های عمرانی و رشد و توسعه منطقه آزاد ارس در زمان حاضر شگفت زده شده ایم.
وی ادامه می دهد: امسال نیز در دو روزی که در جلفا هستیم از بازار و همچنین برنامه های متنوع فرهنگی و هنری پیش بینی شده توسط منطقه آزاد استفاده کرده ایم و قصد داریم در روزهای آتی از دیگر مناطق همانند خداآفرین نیز دیدن کرده و سری به بازار مرزی نوردوز هم بزنیم.
اسدپور عنوان می کند: برخلاف پیش بینی من، در هفته دوم نوروز نیز گردشگران زیادی به جلفا آمده اند تا زیبایی های نوروزی این منطقه را از دست ندهند و باید اعتراف کنم که پیش بینی من و خانواده ام درباره آرام بودن جلفا در هفته دوم تعطیلات نوروز اشتباه از آب درآمده است.

کپی رایت © 2019 جلفابازار. حقوق انتشار محفوظ است.