تدوین جدول میزان برداشت آب مناطق/ ۴۰ درصد اضافه مصرف داریم

تدوین جدول میزان برداشت آب مناطق/ ۴۰ درصد اضافه مصرف داریم

به گزارش جلفا بازار به نقل از خبرگزاری مهر، محمد حاج رسولی ها گفت: استراتژی بخش آب کشور از ابتدای برنامه پنجم توسعه با هدف ساماندهی مقوله آب در برنامه های میان و بلندمدت، در ۶ محور تبیین شد. با وجود آگاهی از لزوم کاهش ۴۰ درصدی مصارف آب، همچنان به توسعه بهره برداری از منابع آبی اصرار می شود.

به گفته این مقام مسئول در وزارت نیرو، این محورها از موضوع های ساختاری همانند برگزاری جلسه های شورای عالی آب کشور گرفته تا آب های زیرزمینی و صیانت از آنها، اولویت بندی طرح ها، استفاده از فناوری های نوین و توجه به آبرسانی به شهرها و روستاها را شامل می شوند.

وی با یادآوری کاهش متوسط بارندگی ها در کشور از ۲۲۰ میلیمتر در ۱۵ سال گذشته به ۲۰۴ میلیمتر در ۸ سال اخیر افزود: هرچند پیش بینی ها حاکی از بارش های مناسب برای امسال بود، اما تا امروز چهار درصد از میانگین بارش ها عقب هستیم.

حاج رسولی ها افزود: پَراکنش زیاد بارندگی ها در کشور (از یک هزار و ۵۰۰ میلیمتر در شمال تا کمتر از ۱۰۰ میلیمتر در برخی مناطق مرکزی)، افزایش مصرف آب در سال های گذشته و کاهش حجم ورودی آب سدها، موجب برهم خوردن تعادل در منابع و مصارف حوصه های آبریز کشور شده و نابسامانی های ناشی از تغییر اقلیم نیز بر مشکلات موجود افزوده است.

وی ادامه داد: راهکار مدیریت حوضه ای و تشکیل شورای مدیریت آب در کشور بر مبنای ماده ۱۴۰ قانون برنامه پنجم توسعه، به این منظور در دستور کار قرار گرفته است. مشاور وزیر نیرو تصریح کرد: تقسیمات سیاسی و اداری خاص کشور (که تعارض بین ذینفعان آب را زیاد و امکان برنامه ریزی را دشوار کرده)، فشارهای سیاسی و اجتماعی در حوضه های آبریز و محدود بودن فناوری ها و ابزارها، سه چالش اصلی و بزرگ کشور در مقوله اساسی آب است.

این مقام مسئول در وزارت نیرو اضافه کرد: همه این مسائل و شرایط خاص حوضه های آبریز (که در برخی حوضه ها در حوزه استحفاظی ۹ استان کشور است)، استمرار عدالت اجتماعی در بهره برداری از آب را با دشواری مواجه کرده است.

مشاور وزیر نیرو خاطرنشان کرد: راه اندازی شورای آبریز در ۱۸ حوضه آبریز کشور که هم اینک در پنج حوضه کشور اجرایی شده، از جمله راهکارهای اندیشیده شده است؛ اما مهم ترین موضوع، استفاده از تجربه های سایر کشورها و تدوین شرح وظایف و دستور العمل های مختلف برای پیشبرد امور است.

وی گفت: ابلاغ آب قابل برنامه ریزی در حوضه های مختلف آبریز، از جمله اقدامات اساسی در برقراری تعادل بین منابع و مصارف آب کشور است.

کپی رایت © 2019 جلفابازار. حقوق انتشار محفوظ است.