مدیرعامل توانیر:نرخ خرید تضمینی برق تجدیدپذیرها متاثر از قیمت نفت نیست

مدیرعامل توانیر:نرخ خرید تضمینی برق تجدیدپذیرها متاثر از قیمت نفت نیست

مدیرعامل شرکت مادرتخصصی مدیریت تولید، انتقال و توزیع نیروی برق ایران (توانیر) گفت: نرخ خرید تضمینی برق انرژی های تجدیدپذیر متاثر از قیمت نفت نیست و تاکنون هیچگونه تعدیلی در این نرخ ها در قراردادهای منعقد شده با فعالان این عرصه انجام نشده است.
[مدیرعامل توانیر:نرخ خرید تضمینی برق تجدیدپذیرها متاثر از قیمت نفت نیست]

به گزارش جلفا بازار به نقل از ایرنا «آرش کردی» درباره گلایه برخی فعالان عرصه انرژی های تجدیدپذیر از خرید تضمینی برق با قیمت پایین تر از میزان وعده داده شده توسط وزیر نیرو، اضافه کرد: تاکنون هیچ نرخ خرید تضمینی تعدیل نشده است.
وی افزود: اهمیت توسعه انرژی های نو و تجدیدپذیر و تاکید شخص وزیر نیرو بر آن بویژه با ارائه بسته حمایتی خرید تضمینی برق آنها که در صنعت برق بی نظیر بود، شرایط مناسبی را برای فعالان این عرصه فراهم کرده است.
مدیرعامل توانیر تصریح کرد: هنوز تولید انرژی های تجدیدپذیر در کشور به سطحی نرسیده است که بخواهیم تعدیلی در نرخ های خرید برق داشته باشیم.
وی همچنین دخیل بودن قیمت جهانی نفت در قیمت خرید تضمینی برق تجدیدپذیرها و متاثر شدن این نرخ ها از قیمت نفت را تکذیب کرد و گفت: چنین امری در فرمول خرید تضمینی دیده نشده است.
پیشتر برخی فعالان عرصه انرژی های تجدیدپذیر در گفت وگو با ایرنا اعلام کرده بودند خرید تضمینی برق تولیدکنندگان بخش خصوصی هر چند گشایش هایی در کار ایجاد کرده اما به دلیل وابستگی فرمول تعیین نرخ ها به قیمت نفت با کاهش روبرو شده است و ادامه روند کنونی، افت بازار و کاهش تولید برق را به دنبال خواهد داشت.
مطابق اعلام مسئولان وزارت نیرو، دولت نسبت به خرید تضمینی 20 ساله برق از سرمایه گذاران داخلی و خارجی در بخش انرژی های نو و تجدیدپذیر به منظور توسعه این صنعت، اقدام کرده است.

** آمادگی کامل توانیر برای تامین تقاضای رو به افزایش برق
کردی درباره میزان آمادگی شرکت توانیر برای پاسخگویی به تقاضای رو به افزایش مصرف برق در سال 1395 بویژه با توجه به اجرای برجام گفت: میانگین رشد سالیانه مصرف انرژی در کشور پنج درصد است.
به گفته مدیرعامل توانیر، بسته به رونق شرکت ها در سال 1395، میانگین دمای هوای کشور، میزان مصرف انرژی در ماه های پیش از پیک بار بویژه فروردین و اردیبهشت، وقوع پدیده گرمای زودرس و… پیش بینی می شود رشد مصرف انرژی در کشور بین پنج تا هفت درصد باشد.
وی تصریح کرد: شرکت توانیر برای پاسخگویی به نیازهای تامین انرژی کشور در سال 1395 آمادگی کامل دارد.

کپی رایت © 2019 جلفابازار. حقوق انتشار محفوظ است.