صرفه اقتصادی تولید نفت با وجود تداوم رکود در بازار جهانی

صرفه اقتصادی تولید نفت با وجود تداوم رکود در بازار جهانی

یک سرمایه گذار آمریکایی در بخش انرژی، ذخایر بالای نفت خام و مازاد تولید با وجود توقف استخراج در بسیاری از چاه ها را دلایلی برای تداوم رکود بازار جهانی نفت عنوان کرد اما تولید در شرایط آتی را دارای صرفه اقتصادی دانست.
[صرفه اقتصادی تولید نفت با وجود تداوم رکود در بازار جهانی]

به گزارش جلفا بازار به نقل از گروه اقتصادی ایرنا از تارنمای شبکه خبری آمریکایی «سی.ان.بی.سی»، «دنیس گارتمن» برای آنان که پیش بینی می کنند قیمت نفت در آینده بالا خواهد رفت، یک هشدار جدی دارد: امیدوار نباشید.
به نوشته این تارنما، پس از فروش گسترده سهام نفتی و افت شدید قیمت در اواسط سال 2014 و اوایل سال 2015، هم اینک بار دیگر بهای نفت به سطح 40 دلار در هر بشکه رسیده است اما هنوز افت شدید بهای آن که از ژوئن 2014 آغاز شد و در جریان آن قیمت نفت خام برنت دریای شمال از بالای 115 دلار به 45 دلار در هر بشکه سقوط کرد، جبران نشده است.
همین امر سرمایه گذارانی مانند گارتمن را به این باور می رساند که عصر رکود بازار نفت هنوز به پایان نرسیده است.
گارتمن در یادداشتی که برای برنامه «بازارهای آتی، هم اکنون» شبکه خبری سی.ان.بی.سی آمریکا نوشت، تاکید کرد «مقادیر زیادی نفت خام وجود دارد که استخراج آنها متوقف شده است و مازاد تولید نیز وجود دارد که باید مصرف شود. این امر بازارها را به سوی کاهش قیمت نفت هدایت می کند».
بر پایه برآورد وی، هم اکنون تولید در 300 تا 400 چاه نفت در سراسر آمریکا به دلیل قیمت های کنونی متوقف شده است.
گارتمن افزود: هنوز بازار نفت کساد است، قیمت های حداقل و حداکثر در مقایسه با گذشته کمتر است و دوباره فاصله میان قیمت های نقدی و آتی رو به افزایش گذاشته.
گارتمن پیش بینی کرد در کوتاه مدت، حد بالای قیمت هر بشکه 42 دلار شود.
وی گفت در این دامنه، مصرف کنندگان خوشحال می شوند؛ زیرا قیمت بنزین در تابستان از دو دلار در هر گالن فراتر نمی رود.
این ناظر بازار انرژی افزود: در بلندمدت، حداکثر قیمت نفت خام به 47 دلار در هر بشکه می رسد اما خبر خوب اینکه در هر دو قیمت، تولید صرفه اقتصادی خواهد داشت.
روزنامه «استار مالزی» نیز امروز (دوشنبه) اعلام کرد موسسه رتبه سنجی «آر.ای.ام» این کشور میانگین قیمت نفت در سال های 2016 و 2017 میلادی را به ترتیب در سطح 40 و 45 دلار در هر بشکه پیش بینی کرده است.
نشریه آمریکایی «فوربس» نیز امروز در تحلیلی نوشت: طرح حفظ سطح تولید در سطوح ماه ژانویه (دی) که روسیه و عربستان سعودی حامی آنند، قیمت نفت را در سطح 40 دلار در هر بشکه نگه خواهد داشت.

کپی رایت © 2019 جلفابازار. حقوق انتشار محفوظ است.