ایران و هند برای ذخیره نفت خام در مخازن زیرزمینی هند گفت وگو می کنند

ایران و هند برای ذخیره نفت خام در مخازن زیرزمینی هند گفت وگو می کنند

منابع مطلع در دهلی نو اعلام کردند ایران و هند در سفر «دارمنداپرادهان »وزیر نفت وگاز طبیعی هند به ایران در خصوص ذخیره نفت خام ایران در مخازن زیرزمینی این کشور گفت وگو می کنند.
[ایران و هند برای ذخیره نفت خام در مخازن زیرزمینی هند گفت وگو می کنند]

به گزارش جلفا بازار به نقل از ایرنا،قرار است وزیر نفت وگاز طبیعی هند 18 فروردین ماه برای امضای توسعه میدان گازی فرزاد ب به ایران سفر کند.
کنسرسیومی متشکل از شاخه خارجی شرکت نفت و گاز طبیعی هند (OVL)، ایندین اویل (IOC) و اویل ایندیا در سال 2008 به کشف گازی فرزاد ب کمک کردند اما به دلیل تحریم های غرب علیه ایران، برای استخراج گاز از آن درخواستی مطرح نکردند.
در سپتامبر 2014، ایران با اشاره به تاخیر شرکت های هندی در توسعه میدان فرزاد ب، این میدان را در فهرست میادینی قرار داد که قرار است برای آنها مناقصه برگزار شود.
روزنامه تلگراف هند روز دوشنبه در گزارشی از احتمال مذاکره تهران و دهلی نو در سفر وزیر نفت هند به ایران برای ذخیره سازی نفت خام ایران در انبارهای زیرزمینی جنوب هندوستان خبر داد.
به گفته یک مقام ارشد وزارت نفت هند، «غرب آسیا یک منبع بزرگ نفت خام برای هند محسوب می شود و دهلی نو روابط دوستانه ای با ایران حتی در زمان تحریم های غرب داشته است .
درادامه این گزارش آمده است هند تمایل این کشور را برای سرمایه گذاری در زیرساخت های ایران نظیر بنادر،پتروشیمی و طرح توسعه میدان گازی اعلام کرده است .
این روزنامه هندی در ادامه مدعی شد، بسیاری از کشورهای غرب آسیا تمایل به ذخیره سازی نفت در مخازن ذخیره نفت خام در جنوب این کشور را دارند.
شرکت ملی نفت امارات (ادناک) در نظر دارد 750 هزار تن نفت خام در تاسیسات زیر زمینی مانگالور هند ذخیره کند.
«ادناک» به هند اجازه خواهد داد 66 درصد از نفت ذخیره شده این کشور را با نرخ بازار استفاده کند. ادناک از این تاسیسات به عنوان انبار برای تجارت نفت خود استفاده خواهد کرد.
شرکت های ملی نفت کویت ،ایران و عربستان نیز برای ذخیره سازی نفت در مخازن استراتژیک ابراز تمایل کرده اند.
تاسیسات «ویساکاپاتنام» می تواند 1.33 میلیون تن، پادور 2.5 میلیون تن و مانگالور 1.5میلیون تن نفت ذخیره کنند.
تاسیسات ذخایر نفت در «ویساکاپاتنام» آماده است و تاسیسات 2 شهر دیگر نیز تا ماه می آماده خواهد شد.
دولت هند به شرکت های بین المللی برای فروش نفت در مخازن به شرکت های داخلی این کشور، معافیت مالیاتی اعطا کرده است. همچنین فرماندار ایالت کارناتاکا نفت های ذخیره شده در این مخازن را از مالیات بر ارزش افزوده معاف کرده است.
ذخیره سازی نفت در این مخازن به هند کمک می کند که از نوسانات قیمت سود ببرد و در زمان کاهش فعالیت کشتیرانی بامشکلی مواجه نشود.

کپی رایت © 2019 جلفابازار. حقوق انتشار محفوظ است.