معاون وزیر ارتباطات: ایران باید یک درصد اثربخشی جهانی اینترنت اشیا را کسب کند

معاون وزیر ارتباطات: ایران باید یک درصد اثربخشی جهانی اینترنت اشیا را کسب کند

معاون نوآوری و فناوری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات از برنامه این وزارتخانه برای تامین بازار شرکت های ایرانی حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات خبر داد و گفت: باید با برنامه ریزی صحیح یک درصد اثربخشی جهانی اینترنت اشیا را در ایران ایجاد کرد.
[معاون وزیر ارتباطات: ایران باید یک درصد اثربخشی جهانی اینترنت اشیا را کسب کند]

به گزارش جلفا بازار به نقل از وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، گردش مالی ناشی از اینترنت اشیا بین سه هزار میلیارد تا 11 هزار میلیارد دلار در سال 2025 میلادی تخمین زده شده است.
اینترنت اشیا (Internet of Things) یا به اختصار IOT به طور کلی به بسیاری از اشیا و وسایل محیط پیرامونی که به شبکه اینترنت متصل شده و بتوانند توسط اپلیکیشن های (نرم افزارهای کاربردی) موجود در تلفن های هوشمند و تبلت کنترل و مدیریت شوند، اطلاق می شود.
در همین پیوند، معاون نوآوری و فناوری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات یادآوری کرد هدف از راه اندازی اینترنت اشیا، افزایش بهره وری و بهینه سازی یکپارچه فرایندهای اجتماعی و صنعتی در کل دنیا بوده که با یک سری چالش ها مانند حفظ حریم شخصی و امنیت اطلاعات همراه شده است.
«امیرحسین دوایی مرکزی» تاکید کرد «باید سهم خود را در بحث مقابله فنی و تکنیکی با این چالش ها در فضای مجازی کشور به خوبی ایفا کنیم».
این مقام مسئول سازوکار پیاده سازی و نظارت بر قانون حمایت از تولید داخل را «ضعیف» ارزیابی کرد و افزود: سازوکار نظارتی برای تضمین بازار شرکت های ایرانی که محصولات آنها تاییدیه کیفیت از مراجع ذیربط را دارد، در حال تدوین است تا اپراتورها و نهادهای کارفرمایی دولتی بیش از پیش از تولید آنها استفاده کنند.
دوایی مرکزی تصریح کرد: این موضوع یکی از بخش های مهم برنامه اقتصاد مقاومتی در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات است که به صورت یک برنامه یکپارچه به اجرا گذارده خواهد شد.
این مسئول از حمایت وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات از شرکت هایی خبر داد که برای توسعه صادرات محصولات خود به تسهیلات مالی نیاز دارند.
وی گفت: با حضور فعال بخش خصوصی در مذاکره با کشورهای مختلف، زمینه برای حضور شرکت های ایرانی بویژه در بازار منطقه فراهم می شود.
دوایی مرکزی همچنین به بند ب تبصره 12 قانون بودجه سال 1394 اشاره کرد و گفت: این بند اجازه می دهد از محل درآمدهای سازمان ها و شرکت های تابعه وزارتخانه، مبالغی به عنوان وجوه اداره شده به صورت تسهیلات کم بهره و کمک در اختیار بخش خصوصی قرار گیرد که تاکنون توسط دبیرخانه وجوه اداره شده بیش از 900 میلیارد ریال مصوب شده است.
وی اضافه کرد: پژوهشگاه «فاوا» و پژوهشگاه فضایی به عنوان درگاه های تعاملات تخصصی وزارتخانه با نهادهای علمی خارج از آن و بخش خصوصی برای توسعه محصولات راهبردی و زیربنایی اند که این فعالیت ها از جمله در بخش های مخابرات، فناوری اطلاعات و خدمات شبکه ای مانند جویشگر بومی، امنیت شبکه، اینترنت اشیا، نسل پنجم تلفن همراه و سامانه های ماهواره ای و سنجش از راه دور خواهد بود.

کپی رایت © 2019 جلفابازار. حقوق انتشار محفوظ است.