کاهش عملیات اکتشافی شرکت های بزرگ نفتی در سال 2015

کاهش عملیات اکتشافی شرکت های بزرگ نفتی در سال 2015

شرکت های بزرگ نفتی جهان در واکنش به افت شدید قیمت طلای سیاه در ماه های گذشته، سرمایه گذاری خود را برای اکتشاف کاهش داده اند.
[کاهش عملیات اکتشافی شرکت های بزرگ نفتی در سال 2015]

به گزارش جلفا بازار به نقل از ایرنا، صنعت استخراج نفت در پی کاهش شدید نرخ طلای سیاه در ماه های گذشته دچار شوکی شد که یکی از پیامدهای آن، افت فعالیت شرکت های بین المللی در عرصه های کم صرفه تر و حتی تعطیلی برخی چاه های نفت کم بازده به نسبت درآمد اندک ناشی از فروش محصول بود.
نشریه آمریکایی «وال استریت ژورنال» نیز نهم فروردین ماه نوشت: برداشت شرکت های نفتی از منابع خود در دوره کنونی نسبت به اکتشاف منابع جدید فراتر رفته که نشان دهنده تغییر اولویت ها در صنعت نفت جهان است.
به گزارش وزارت نفت از تارنمای این نشریه، تحلیل داده های صنعتی نشان می دهد در سال ٢٠١٥ میلادی، هفت شرکت بزرگ نفت جهان مانند «اکسون موبیل» و «شل»، فقط ٧٥ درصد ذخایر مصرف شده خود را جایگزین کردند که شدیدترین افت منابع نفتی شرکت ها در بیش از یک دهه گذشته به شمار می آید.
در سال گذشته میلادی شرکت اکسون موبیل برای نخستین بار در دو دهه گذشته، موفق نشد همه منابع نفتی خود را جایگزین کند و فقط ٦٧ درصد این منابع را بازگرداند.
«لوکا برتلی» مدیر اکتشاف شرکت «انی» ایتالیا، در این باره گفت: این روزها با افت شدید قیمت نفت، جایگزین کردن ذخایر دیگر چندان اهمیتی ندارد.
به گفته وی، انی تمرکز خود را از سرمایه گذاری های پرخطر و پرسود به افزایش برداشت از ذخایر کنونی خود تغییر داده است.
بر اساس اعلام پژوهشگران بانک آمریکایی «مرگان استنلی»، در سال گذشته میلادی شرکت های نفتی فقط ٩ پروژه توسعه جدید را تصویب کردند.
افت قیمت نفت تاثیر دیگری نیز بر کاهش رقم ذخایر اثبات شده شرکت های نفتی داشته است؛ بر اساس قوانین معاملاتی آمریکا، ذخایر اثبات شده فقط شامل ذخایری می شود که برداشت از آنها سودآور باشد و در قیمت های کنونی، برداشت از بسیاری از ذخایر شرکت ها سودآور نیست.
شرکت شل در سال گذشته میلادی، برآورد ارزش ذخایر نفتی خود را میلیاردها دلار کاهش داد و وادار شد سرمایه گذاری در چند پروژه نفت ماسه ای در کانادا را به دلیل هزینه بالای برداشت، لغو کند.
در مجموع، در سال گذشته میلادی سطح ذخایر اثبات شده نفت شرکت شل، ٢٠ درصد کاهش یافت.
در سال گذشته میلادی، فقط شرکت های «شورون»، انی و «توتال» توانستند حجم ذخایر خود را افزایش دهند و شرکت هایی بین المللی نفتی همچون «بی.پی» و «استات اویل» با کاهش ذخایر روبرو شدند.
به گزارش گروه اقتصادی ایرنا از تارنمای شبکه خبری آمریکایی «سی.ان.بی.سی»، «دنیس گارتمن» سرمایه گذار آمریکایی در بخش انرژی، ذخایر بالای نفت خام و مازاد تولید با وجود توقف استخراج در بسیاری از چاه ها را دلایلی برای تداوم رکود بازار جهانی نفت عنوان کرد اما تولید در شرایط آتی را دارای صرفه اقتصادی دانست.
این ناظر بازار انرژی افزود: در بلندمدت، حداکثر قیمت نفت خام به 47 دلار در هر بشکه می رسد اما خبر خوب اینکه در هر دو قیمت، تولید صرفه اقتصادی خواهد داشت.
روزنامه «استار مالزی» امروز (دوشنبه) اعلام کرد موسسه رتبه سنجی «آر.ای.ام» این کشور میانگین قیمت نفت در سال های 2016 و 2017 میلادی را به ترتیب در سطح 40 و 45 دلار در هر بشکه پیش بینی کرده است.
نشریه آمریکایی «فوربس» نیز امروز در تحلیلی نوشت: طرح حفظ سطح تولید در سطوح ماه ژانویه (دی) که روسیه و عربستان سعودی حامی آنند، قیمت نفت را در سطح 40 دلار در هر بشکه نگه خواهد داشت.

کپی رایت © 2019 جلفابازار. حقوق انتشار محفوظ است.