گلفرج، جواهر ناشناخته ارس

گلفرج، جواهر ناشناخته ارس

به گزارش جلفابازا، اکوموزه گلفرج و منطقه گردشگری روستای تاریخی و باستانی گلفرج یکی از جواهرات گردشکری منطقه آزاد است که به نسبت سایر جاذبه های گردشکری کمتر مورد توجه گردشگران قرار گرفته است.با این وجود به نظر می رسد در آینده نزدیک این منطقه به یکی از اصلی ترین جاذبه های گردشگری ارس بدل خواهد شد. آشنایی گردشگران نوروزی با این روستا و منطقه باستانی خالی از لطف نیست.
روستای زیبای گلفرج
روستای گلفرج در فاصله 18 کیلومتری غرب جلفا واقع است. آب و هوای این روستا در تابستان ها معتدل و زمستان ها سرد است. اندک خانواری که در آنجا مانده اند از راه دامداری و کشاورزی امرار معاش می کنند به طوری که در روستای گلفرج دامداری یکی از منابع مهم معیشت است زیرا اوضاع طبیعی و آب و هوای این روستا برای پرورش دام مساعد است. دام های این روستا بیشتر گاو، گوسفند و بز هستند. کشاورزی نیز هم به صورت آبی و هم دیمی صورت می گیرد. این روستا از زیبایی های بسیاری برخوردار است و زندگی ساده مردم این منطقه از جلفا می تواند جذابیت خاصی برای گردشگران داشته باشد. روستای گلفرج ۴۶ خانوار و ۱۵۰ نفر جمعیت را در خود جای داده است.
روستای باستانی
روستای گلفرج بخشی از منطقه حفاظت‌شده مراکان است که وجود آثار برجای مانده از اقوام کهن به خوبی از سکونت حداقل 4000 ساله بشر در گلفرج حکایت می‌کنند. بر پایه اسناد موجود، گلفرج منطقه وسیعی است که در آن تمدن‌های بزرگی رشد کرده‌اند و آثاری از آن ها کماکان قابل رؤیت هستند. در گورستان و نقاط مجاور گلفرج آثاری از دوره‌های اسلام‌میانی به وفور یافت می‌شود و گفته می شود این منطقه به دلیل وجود استحکامات طبیعی مکان مناسبی برای سکونت اقوام کهن بوده اند. این روستا از جمله معدود مکان هایی است که آثار تاریخی آن حفظ و نگهداری شده است و دلایل مختلفی باعث شده اکثر این آثار از شر سارقان آثار تاریخی و عوامل مخرب جوی و انسانی در امان باشند.
موزه جذاب گلفرج
گلفرج از معدود روستاهای استان و کشور است که موزه دارد تا نگهداری از آثار تاریخی و داشته های باستانی روستا به صورت بهتر صورت گیرد. اکو موزه گلفرج دارای بخش های مختلفی است که از آن جمله می توان به موزه فسیل گلفرج اشاره کرد. در این موزه آثاری از فسیل های یافت شده در روستا و اطراف آن جمع آوری شده و در معرض دید بازدیدکنندگان قرار گرفته است. همچنین موزه مردم‌شناسی بخش دیگری از موزه گلفرج را به خود اختصاص داده که در آن اقلام موردنیاز زندگی پیشینیان نگهداری و نمایش داده می‌شوند.
علاوه بر این موزه ژئوسایت اللی‌باشی(پنجاه‌قله) یکی از مناطق منحصربه‌فرد دنیاست. برحسب محاسبات دقیق معتبر کوه‌های موسوم به اللی‌باشی در گلفرج یکی از مناطق بی نظیر جهان است که حاوی رسوبات مرتبط با عصرهای زمین‌شناسی و بیشتر مربوط به دوره های پرمین و تریاس است که در ۱۴۰۰ متر ضخامت روی هم قرار گرفته‌اند.
موزه محلی روستای گلفرج به همت اهالی و اعضای شورای اسلامی این روستا در سال 92 شروع به فعالیت کرده است و گونه‌های مختلفی از فسیل‌های منطقه از جمله براکیوپودها، سفالپودها، گاستروپودها، کرینوئیدها و مرجان‌ها در آن نگهداری می‌شوند. تقریبا می توان عنوان کرد که سرتاسر این روستا به نوعی موزه آثار باستانی و تاریخی محسوب شده و بدون شک برخی از این آثار گردشگران علاقه مند به تاریخ را شگفت زده خواهد کرد.
مدفن یکی از پیامبران
گلفرج علاوه بر داشته های تاریخی و باستان شناسی دارای جنبه های مذهبی نیز هست. شاید برجسته ترین آثار مذهبی این روستا را بتوان مقبره منسوب به یکی از پیامبران الهی یعنی «جرجیس نبی» دانست. جرجیس از پیامبران بنی اسرائیل بوده است که بعد از حضرت عیسی (ع) می زیست که حق تعالی، جرجیس را پیامبر گردانید و او را به سوی پادشاهی – به نام داذانه – که در شام بود، فرستاد. همچنین در برخی اشعار فارسی از شخصیت جرجیس به عنوان اُسوه پایداری که بارها مورد امتحان الهی قرار گرفته، یاد شده ‌است. همچنین در یک مَثَلِ مشهور فارسی به جرجیس اشاره شده ‌است. شاعر معروف عطار نیز می‌نویسد: «او را زنده در آتش انداختند، گوشت هایش را با شانه آهنین تکه تکه کردند و چرخی را که تیغ های آهنین به آن نصب کرده بودند از روی بدنش گذراندند اما با آنکه سه بار او را کشتند، هر سه بار زنده شد و سرانجام هم نمرد تا آنکه دشمنانش به آتشی که از آسمان فرستاده شد هلاک شدند.»
هم اکنون مقبره منسوب به این پیامبر در همین روستا به شکل بسیار متمایزی بازسازی شده و مورد زیارت مردم روستا و روستاهای اطراف قرار می گیرد. جالب است بدانید که برخی از گردشگران داخلی و خارجی فقط برای دیدن مقبره این پیامبر الهی به این روستا سفر می کنند.
زیبایی های طبیعی
این روستا از زیبایی های طبیعی بسیار زیادی نیز برخوردار است. دشت ها و کوه های فراخ و وسیع منطقه که از سرسبزی زیادی برخوردار است باعث شده گلفرج به مکان زیبایی بدل شود. از گونه‌های جانوری مهم منطقه هم می‌توان به خالص‌ترین نژاد قوچ و میش ارمنی، وفور کل و بز در ارتفاعات صعب‌العبور، پلنگ، گربه‌وحشی، کرکس، هما، عقاب‌طلایی، کبک‌چیل، زاغ‌نوک‌سرخ، ۱۴ گونه مار، ۶ گونه سوسمار و یک گونه لاک‌پشت مهمیزدار اشاره کرد. درختان‌جنگلی، به ‌وحشی، رز وحشی و سایر درختان خاردار و کمیاب‌ترین گیاهان‌دارویی از دیگر امتیازات زیست‌محیطی این منطقه محسوب می‌شوند. ارتفاعات قاپلانتی و زربین نیز از جمله ارتفاعات این منطقه هستند که کوهنوردان زیادی را جذب خود می کنند.
چگونه برویم؟
گلفرج نزدیک جلفا قرار دارد و کمتر از 15 دقیقه با این شهر که به واقع مرکز منطقه آزاد ارس نیز هست، فاصله دارد. برای رسیدن به گلفرج در غرب جلفا باید از جاده فرعی جنوب غربی جلفا به سمت شجاع حرکت کرده و در نهایت به روستای گلفرج برسید.

کپی رایت © 2019 جلفابازار. حقوق انتشار محفوظ است.