طبیعت دوستان از ریختن زباله و روشن کردن اتش در جنگل و مرتع خودداری کنند

طبیعت دوستان از ریختن زباله و روشن کردن اتش در جنگل و مرتع خودداری کنند

مدیرکل دفتر جنگل کاری و پارک ها و ذخیره گاه های جنگلی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور با اشاره به در پیش بودن 13 فروردین، روز طبیعت ، از مردم خواست در این روز با رعایت نکات لازم، از بروز آتش سوزی در جنگل جلوگیری کنند و در طبیعت زباله نریزند.
[طبیعت دوستان از ریختن زباله و روشن کردن اتش در جنگل و مرتع خودداری کنند]

به گزارش جلفا بازار به نقل از ایرنا عباسعلی نوبخت روز پنجشنبه در نوشهر گفت : شهروندان از روشن کردن آتش در مکان های حساس و پوشیده از لاشبرگ و سرشاخه های خشک بویژه در پارک ها و دیگر مناطق جنگلی به منظور جلوگیری از حریق خودداری کنند .
وی از مردم و مسافران خواست ،فقط در مناطقی که امکانات لازم برای این منظور پیش بینی شده است، یعنی اردوگاه (کمپ) و خورگشت (پیک نیک)، آتش روشن کنند.
وی تصریح کرد: برای حفظ طبیعت از قطع نهال و سرشاخه های درختان و پایه های سیم خاردار برای برافروختن آتش پرهیز شود و به جای آن از زغال استفاده کنند.
مدیرکل دفتر جنگل کاری و پارک ها و ذخیره گاه های جنگلی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور از مردم خواست بعد از پایان تفرج و خورگشت و پیش از ترک محل، آتش را با ریختن آب و یا خاک، به طور کامل خاموش کنند.
نوبخت با اشاره به تبعات باقی ماندن زباله در طبیعت گفت : همه موظفیم از ریختن زباله در جنگل، مرتع، حاشیه و بستر رودخانه، تالاب و سایر اماکن طبیعت خودداری و زباله ها را در کیسه زباله قرار داده و در محل جمع آوری ان قرار دهیم.
وی از مردم خواست از حک کردن اسامی و یادگارنویسی بر روی تنه درختان که باعث ورود آفات و بیماری ها به درخت می شود جدا خودداری کنند.
نوبخت گفت : مردم می توانند با مشاهده آتش سوزی در جنگل ها و مراتع، در هر ساعت از شبانه روز موضوع را با شماره تلفن رایگان و کشوری 1504 به اطلاع یگان حفاظت منابع طبیعی برسانند.
در حال حاضر 113 پارک و تفرجگاه جنگلی با مجموع مساحت 36 هزار و 58 هکتار در استان های گیلان و مازندران و گلستان وجود دارد که بسیاری از گردشگران و مسافران نوروزی روز طبیعت (13 فروردین) را در این پارک ها و تفرجگاه ها می گذرانند.

کپی رایت © 2019 جلفابازار. حقوق انتشار محفوظ است.