توجه به تعالی هنر در کنار ماموریت توسعه اقتصادی ارزشمند است

توجه به تعالی هنر در کنار ماموریت توسعه اقتصادی ارزشمند است

جشنواره تئاتر خیابانی

دبیر سومین دوره جشنواره تئاتر خیابانی ارس گفت: توجه به تعالی هنر در کنار ماموریت توسعه اقتصادی در سازمان منطقه آزاد ارس ارزشمند است.
به گزارش جلفابازار به نقل از اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل منطقه آزاد ارس، ابراهیم نصیری در آیین اختتامیه سومین جشنواره تئاتر خیابانی ارس در آمفی تئاتر دانشگاه پیام نور جلفابا قدردانی از مساعدت های پی در پی مسئولان ارشد سازمان منطقه آزاد ارس در برگزاری جشنواره مزبور اضافه کرد: در حالی که رسالت اصلی سازمان منطقه آزاد ارس حرکت در مسیر توسعه اقتصادی است اما ضرورت دارد از مدیرعامل سازمان به خاطر توجه ویژه به حوزه فرهنگ و هنر قدردانی کنیم.
وی اضافه کرد: برگزاری آیین اختتامیه به معنی پایان کار نیست بلکه افتتاحیه ای برای دوره چهارم و دوره های بعدی است و امیدواریم نهالی که مسئولان قبلی کاشته اند با فعالیت های ما ریشه دوانده و تنومند شود.
نصیری به چشم انداز ترسیم شده توسط معاون فرهنگی اجتماعی گردشگری منطقه آزاد ارس در دستیابی این منطقه آزاد به عنوان هنرپرورترین منطقه آزاد ایران اشاره و تصریح کرد: امیدواریم با تامین زیرساخت های لازم تحقق این چشم انداز تسهیل شود.
به گفته وی در زمان حاضر 2 آمفی تئاتر مناسب شامل سالن پردیس ارس دانشگاه تهران و سالن سایت اداری سازمان منطقه آزاد ارس در حال تجهیز است، ضمن اینکه فرهنگسرای جلفا نیز در دست طراحی است و تا دو سال آینده به بهره برداری خواهد رسید.
رئیس کمیته فرهنگی و هنری ستاد تسهیلات سفر منطقه آزاد ارس اضافه کرد: با خود عهد بسته بودیم یا جشنواره ای فرهنگی یا هنری در ارس برگزار نکنیم مگر اینکه آن جشنواره ملی باشد یا قابلیت های ملی شدن را داشته باشد.
وی توصیح داد: همه شاهد بودیم که جشنواره نقاشی روی تخم مرغ های رنگی در نوروز 95 در ارس برگزار شد که هدفگذاری ما ارتقای سطح آن به جشنواره ای ملی و بین المللی است و در جشنواره تئاتر خیابانی ارس نیز دقیقا همین هدف با استفاده از ظرفیت نخبگان هنری این رشته تعقیب می شود.
نصیری در بیان تفاوت های جشنواره سوم با جشنواره های اول و دوم تئاتر خیابانی ارس گفت: به رغم محدودیت زمانی بازه اعلان فراخوان و دریافت آثار، 47 اثر به دبیرخانه جشنواره واصل شد که نشان دهنده ارتباط مناسب مجری این جشنواره با دست اندرکاران و هنرمندان تئاتر استان بود.
دبیر سومین جشنواره تئاتر خیابانی ارس گفت: هرچند واگذاری امور اجرای جشنواره تئاتر خیابانی ارس منتقدانی داشت و ادعا می کردند که باید خود سازمان منطقه آزاد ارس مجری این جشنواره باشد اما واقعیت این است که منطقه آزاد ارس نهادی حاکمیتی است و قرار نیست راساً اقدام به اجرای جشنواره هایی از این دست کند.
وی افزود: ما برای برگزاری این جشنواره از توان و ظرفیت نهادهای تخصصی این حوزه استفاده کردیم و اعتقاد داریم به فراخور ظرفیت های منطقه آزاد ارس گام مناسبی برداشته ایم.
دبیر سومین جشنواره تئاتر خیابانی ارس اضافه کرد: پس از واصل شدن 47 اثر، 28 اثر از این تعداد به مرحله بازبینی رفت و هیات بازبین شامل خانم ایران زاد و آقایان پوریان، مصطفی، حسنی و راستی 8 اثر را واجد حضور در مرحله نهایی داوری جشنواره دانستند که با تجدیدنظر و اصلاح بازبینی ها این تعداد به 11 اثر رسید.
نصیری گفت: 11 گروه هنری با 11 اثر راه یافته به مرحله نهایی داوری جشنواره ده ها بار در سطح معابر و مجتمع های فرهنگی هنری جلفا و دیگر محدوده های ارس اجرا داشتند و اجرای برخی به قدری زیبا بود که درخواست تکرار مکرر اجراها را داشتیم.
وی به ترکیب داوران مرحله نهایی این جشنواره هم اشاره کرد و افزود: حضور نادر برهانی مرند، فرزاد تقی لر و یعقوب صدیق جمالی فرصت مغتنمی برای ارسوندان و سازمان منطقه آزاد ارس بود و از استاد برهانی مرند وعده گرفته ایم تا در ورکشاپ ها و دوره های آموزشی ویژه هنر تئاتر در ارس حضور داشته باشند.
مدیر فرهنگی سازمان منطقه آزاد ارس، شمار آثار، نحوه و کیفیت داوری، وزن داوران و استفاده از توان و ظرفیت نهاد غیردولتی و متخصص تئاتر در استان را جزو نقاط قوت برگزاری این دوره از جشنواره دانست و در عین حال اظهار کرد: زمان نامناسب برگزاری این جشنواره بزرگ ترین نقطه ضعف ما بود و امیدواریم با موافقیت مسئولان ارشد سازمان منطقه آزاد ارس و لحاظ برخی فاکتورهای موثر دیگر، دوره چهارم این جشنواره در اواخر تابستان همین امسال برگزار شود که هم پیک گردشگری ارس به حساب می آید و هم از نظر آب و هوایی، مناسب ترین تایم اجرای تئاتر غیرصحنه ای است.
نصیری، دیگر ضعف سومین دوره جشنواره تئاتر خیابانی ارس را کم توجهی هنرمندان و گروه های هنری به محورهای اعلامی در فراخوان جشنواره دانست و اضافه کرد: حوزه هایی مانند گردشگری، صنعت، تجارت و اقتصاد در کنار آیین ها و سنت ها می تواند دستمایه نگارش نمایشنامه های فاخر و اجراهای جذاب باشد که در امید می رود در دوره های آتی جشنواره تئاتر خیابانی ارس این موضوع مراعات شود.
وی یادآور شد: پیشنهاد تبدیل این جشنواره به جشنواره ای در بین مناطق آزاد کشور در دوره چهارم ارائه شده است که در صورت اخذ مجوزهای لازم و موافقت مدیران ارشد سازمان منطقه آزاد ارس این مهم قابل تحقق خواهد بود.
نصیری افزود: وجهه همت سازمان منطقه آزاد ارس تشکیل و تقویت انجمن های هنری و فرهنگی محلی برای اثرگذاری بیشتر هنرمندان و گروه های هنری بومی در جشنواره های استانی، منطقه ای و ملی است و برای تقویت جشنواره تئاتر خیابانی ارس هم از ظرفیت هنرمندان بومی نهایت استفاده خواهد شد.

کپی رایت © 2019 جلفابازار. حقوق انتشار محفوظ است.