ارزان‌ترین و گران‌ترین نرخ دلار در سال گذشته

سال 1394 برای نرخ دلار در بازار آزاد سال نسبتا پر نوسانی بود و به ویژه در شش ماه دوم این سال دلار با تغییر و تحولات زیادی همراه شد که از جمله آن می‌توان به افت نرخ دلار در بازار ارز اشاره کرد.

به گزارش جلفابازار به نقل از خبرنگار ایسنا، به طور کلی دلار آمریکا در سال گذشته با نوسان 504 تومانی مواجه بود؛ به گونه‌ای که در کمترین نرخ و در فصل تابستان 3225 تومان قیمت‌ خورد و در بیشترین نرخ و در فصل پایانی سال به 3729 تومان رسید.

ماه های ابتدایی سال 1394 بازار ارز و نرخ دلار روند با ثباتی داشت؛ اتفاقی که به باور برخی از ناظران و کارشناسان تحت تاثیر بیانیه لوزان و همچنین از سوی دیگر کمبود تقاضا در آن دوره افتاده بود.

در سه ماهه بهار سال گذشته دلار در کمترین مقدار خود در اردیبهشت ماه به 3304 تومان رسید و در بیشترین نرخ روی 3352 تومان ایستاد تا نوسان 48 تومانی را در فصل بهار 1394 تجربه کند.

در تابستان گذشته و با به نتیجه رسیدن مذاکرات و حصول توافق بین ایران و 1+5 بسیاری منتظر بودند تا نتایج مذاکرات را بر بازار ارز مشاهده کنند. نرخ دلار بعد از توافق هسته ای در بازار آزاد بر خلاف برخی پیش‌بینی‌ها با کاهش روبرو نشد و حتی بر عکس مدتی بعد در شهریور ماه به کانال 3400 تومانی بازگشت.

نرخ دلار در تابستان گذشته با نوسان 195 تومانی در بیشترین نرخ 3420 تومان و در کمترین نرخ 3225 تومان بود.

روند تغییر و نوسان نرخ دلار در پاییز پارسال شتاب بیشتری گرفت؛ به گونه ای که با ادامه روند صعودی نرخ دلار در آبان و آذر، بار دیگر این نوع ارز به کانال 3500 و 3600 تومان بازگشت.

3381 تومان کمترین نرخ دلار و 3662 تومان بیشترین نرخ آن در پاییز 1394 بود.

در آن مقطع بسیاری از کارشناسان و فعالان اقتصادی یکی از مهمترین دلایل افزایش نرخ دلار در بازار آزاد را سقوط قیمت نفت عنوان کردند و معتقد بودند که انتظار برای کاهش نرخ ارز غیر منطقی است.

احمد کیمیایی اسدی – نایب رییس کمیسیون تسهیل کسب و کار اتاق بازرگانی تهران – در این باره به ایسنا گفته بود که با توجه به وابستگی بالای اقتصاد ایران به نفت و اینکه قیمت‌ نفت در مدت اخیر سیر نزولی پیدا کرده و حدود 30 دلار معامله شده است، به نظر می‌رسد نرخ ارز بعد از لغو تحریم‌ها سیر نزولی نداشته باشد.

به گفته وی، کشور‌هایی که وابستگی‌شان به نفت زیاد است ارزش پول‌شان پایین آمده و دلار در آن کشور‌ها قوی‌تر شده است و واقعیت اقتصاد ما این است کهنرخ ارز نباید به کمتر از 3600 تومان برسد.

ابتدای زمستان 1394 نیز حرکت دلار در بازار آزاد همچنان سمت و سوی صعودی داشت تا اینکه در اسفند ماه مجددا نرخ آن به کمتر از 3500 تومان رسید.

در آخرین فصل سال گذشته دلار در بیشترین نرخ خود در دی ماه روی 3729 تومان ایستاد و در اسفند به کمترین قیمتش در این فصل یعنی 3425 تومان رسید.

همچنین در آخرین فصل سال گذشته آنچه در بازار ارز و دلار حائز اهمیت بود، کاهش نیافتن نرخ دلار پس از اجرایی شدن برجام در دی ماه بود.

شنبه – 26 دی ماه – یعنی یک روز پیش از اجرایی شدن برجام نرخ دلار حدود 3600 تومان در بازار آزاد فروخته شد و پس از اجرای آن در روز یکشنبه – 27 دی ماه – شاید برخلاف برخی پیش‌بینی‌ها، بازار آزاد و قیمت با تحول و اتفاق ویژه‌ای همراه نشد و در این روز قیمت دلار به 3620 تومان رسید؛ یعنی افزایش حدود 20 تومانی نسبت به روز قبلش.

آنچه از وضعیت بازار ارز بعد از اجرایی شدن برجام قابل تامل بود این بود که عوامل و فضای روانی نتوانست بر فضای کلی بازار قالب شود و سیر قیمت‌ها را دست‌خوش تغییرات اساسی کند.

مهمترین دلایل ارزش دلار در بازار ارز

یکی دیگر از اتفاقات مهم در سال گذشته در بازار ارز افت ارزش دلار در این بازار بود.

بر اساس برخی تحلیل ها، کاهش قیمت نفت تهدیدی برای تقاضای جهانی و رشد آن شد و بازارهای سرمایه را تحت تاثیر قرار داد و در نتیجه این تحولات ارزش دلار در بازار ارز دست خوش تغییراتی شد و کاهش پیدا کرد.

همچنین برخی دیگر از تحلیل‌گران معتقدند برخی اقدامات چین در افت نرخ دلار تاثیرگذار بوده است. بانک خلق چین در اوایل ماه دسامبر در یک اقدام مبهم ترکیب پولی صندوق ذخیره ارزی خود را تغییر داد و وابستگی ارزش یوآن به دلار را نیز قطع کرد که به اذعان کارشناسان این اقدام سبب کاهش نرخ دلار شده است.

از سوی دیگر رییس اتحادیه طلا و جواهر درباره نوسانات نرخ ارز در اواخر سال گذشته می‌گوید که در آن مقطع زمانی شاخص سهام در بسیاری کشورها منفی شده است و از طرفی قیمت نفت نیز با کاهش روبرو شده که تمام این عوامل در نهایت منجر به نوسان نرخ دلار شده است و در این میان در بازار داخلی هم هیجانی و تقاضای اضافی وجود ندارد.

کپی رایت © 2019 جلفابازار. حقوق انتشار محفوظ است.