بازار میوه نوروز امسال از تولید داخل تامین شد

بازار میوه نوروز امسال از تولید داخل تامین شد

رئیس اتحادیه میوه و سبزی گفت: عید امسال میوه مورد نیاز کشور از تولیدات داخل تامین شد به طوری که در واحدهای خرده فروشی اتحادیه میوه و سبزی تهران، حتی یک کیلوگرم نارنگی پاکستانی یا پرتقال مصری عرضه نشده است.
[بازار میوه نوروز امسال از تولید داخل تامین شد]

به گزارش جلفا بازار به نقل از ایرنا حسین مهاجران روز شنبه افزود: پرتقال، سیب و کیوی، عمده میوه مورد نیاز ایام نوروز مردم را تشکیل می دهد؛ بنابراین امسال پرتقال و سیب داخلی با کیفیت در بسته بندی های مناسب تولید و به بازار عرضه شد.
وی اظهارداشت: سازمان تعاون روستایی سیب دماوند که کیفیت خوبی دارد را خریداری و ذخیره و با قیمت مناسب عرضه کرد.
مهاجران، پارسال را سال پرباری باغات پرتقال و سیب کشور دانست و گفت: پرتقال های تولید داخل پرآب بودند در حالی که سال 93، بخشی از پرتقال ها به دلایل مختلف از جمله انبارداری، کم آب و خشک بودند.
وی با تاکید بر اینکه واردات موز، آناناس، نارگیل و انبه به کشور ممنوع نیست، افزود: از میان میوه های وارداتی فقط موز در سبد خرید مردم قرار گرفت.
رئیس اتحادیه میوه و سبزی در عین حال رقابت میان بخش خصوصی و ذخیره سازان میوه برای تنظیم بازار شب عید را سنگین توصیف کرد و افزود: با وجود کیفیت بالا و بسته بندی خوب پرتقال، خرده فروشان از فروش این محصول سود کمی نصیبشان شد به طوری که در شب عید قیمت هر کیلوگرم پرتقال با قیمت 22 تا 25 هزار ریال به فروش رفت.
مهاجران، درباره عملکرد اعضای این اتحادیه در عرضه میوه شب عید نیز گفت: در شب عید 94، 200 واحد ازاعضای اتحادیه میوه و سبزی در تنظیم بازار دخالت داشتند اما شب عید 95، به علت کیفیت، تنوع و بسته بندی مناسب میوه ها، بیشتر از بخش خصوصی خریداری شد؛ به جز سیب که به دلیل تولید خوب در کشور، از ذخایر دولتی خریداری و تامین شد.
وی همچنین عملکرد وزارت جهادکشاورزی در تنظیم بازار میوه شب عید امسال را مثبت ارزیابی کرد و اظهارداشت: ورود این وزارتخانه در تنظیم بازار میوه شب عید 95 درصد موثر بوده و با عرضه میوه های ذخیره شده توانست از افزایش قیمت این محصولات در بازار شب عید جلوگیری کند و مردم بدون هیچ دغدغه ای به میوه مورد نیاز خود دسترسی داشتند.
به گزارش ایرنا، هم اکنون سالیانه 110 میلیون تن انواع محصولات کشاورزی در کشور تولید می شود که بیش از 16 میلیون تن آن به محصولات باغی اختصاص دارد.
براساس آمار گمرک جمهوری اسلامی ایران، سال 1392 بیش از 481 هزار و 141 تن انواع میوه های خوراکی، پوست مرکبات یا پوست خربزه به ارزش
3.354 میلیون دلار وارد کشور شد که از لحاظ ارزشی در دوره مورد بررسی کاهش 36 درصدی داشته است.

کپی رایت © 2019 جلفابازار. حقوق انتشار محفوظ است.