جلوه هایی از زیبایی های منطقه مرزی ارس درشمال غرب کشور

جلوه هایی از زیبایی های منطقه مرزی ارس درشمال غرب کشور

کرانه رود ارس و ظرفیت های موجود در حاشیه آن، این منطقه را به قطب گردشگری شمال غرب کشور تبدیل کرده است.
[جلوه هایی از زیبایی های منطقه مرزی ارس درشمال غرب کشور]

به گزارش جلفا بازار به نقل از ایرنا، در این مجال بیشتر گزارش تصویری از مناطق دیدنی این خطه از ایران زمین ارایه می شود و تنها به بیان خلاصه این زیبائی ها و توانمندی های این منطقه بسنده می کنیم.
مزارشهدای شهریور 1320و پل آهنی طلیعه گردشگری مجموعه گردشگری غرب شهرستان جلفاست که دیدن این مناطق با ادای احترام گردشگران و میهمانان همراه است.
مجموعه های گردشگری غرب شهرستان جلفا شامل کلیسای سنت استپانوس(کلیسا خرابه) با قدمت یکهزار و 100 سال که ثبت جهانی شده است، کلیسای چوپان (آندره ورتی مقدس) مربوط به قرن 13، کاروان سرای خواجه نظر مربوط به دوره صفویه، پارک کوهستان، کلیسای ننه مریم هر کدام به نوع خود ظرفیت های تاریخی و گردشگری منحصر به فردی هستند که در کنار زیبایی های رود ارس گردشگران را مسحور خود می سازد و ریشه عمیق تاریخی منطقه را نشان می دهد.
در شرق جلفا و منطقه آزاد ارس آسیاب خرابه با آبشارهای دلفریب خود مجموعه طبیعی زیبایی را شکل داده و با آب و هوای روح بخش خود موجب جلای روح گردشگران داخلی و خارجی است.
امامزاده سید محمد آقا (ع) جلفا که در بین امامزادگان استان از معتبرترین آنها بوده به همراه سید حمزه (ع) تبریز بیشترین گردشگر مذهبی آذربایجان شرقی را دارد که با فضای معنوی و اتاقک های اقامت مسافر ظرفیت دیگری را برای گردشگری منطقه ایجاد کرده است.
تصاویر ارایه شده تنها بخشی از زیبایی های طبیعی منطقه است و مناطقی همچون سد خداآفرین، روستای اشتبین ،سه مقبره شهدای 1320 و حمام تاریخی جلفا را شامل نمی شود.
استان آذربایجان شرقی از سمت شمال 200 کیلومتر با جمهوری آذربایجان و 35 کیلومتر با ارمنستان مرز مشترک دارد؛ پایانه های مرزی جلفا و نوردوز جزو محدوده منطقه آزاد ارس بوده و تنها پایانه های مرزی کشور ما با جمهوری نخجوان و ارمنستان محسوب می شوند.
سازمان منطقه آزاد تجاری صنعتی ارس با یک محدوده متصل در جلفا، یک محدوده منفصل در نوردوز/ مرز ارمنستان/ و دو محدوده منفصل در شهرستان خداآفرین پذیرای گردشگران نوروزی است؛ ستاد تسهیلات سفر نوروزی این سازمان از چندین ماه قبل برای تدارک برنامه های نوروزی در تکاپو است.

کپی رایت © 2019 جلفابازار. حقوق انتشار محفوظ است.