رکوردشکنی صادرات نفت ایران به هند به بالاترین میزان در دوره پنج ساله

رکوردشکنی صادرات نفت ایران به هند به بالاترین میزان در دوره پنج ساله

به گزارش جلفابازار به نقل از ایرنا، پس از رفع تحریم ها از دی ماه سال گذشته، صادرات نفت ایران به مشتریان سنتی افزایش یافت و در این میان هند نیز درخواست هایی را برای افزایش خرید نفت از ایران ارایه داد.
هند در سالهای تحریم با خرید حدود ۲۰ درصد نفت صادراتی ایران (بطور میانگین ۲۰۰ هزار بشکه در روز) در جایگاه دومین مشتری نفت ایران قرار داشت.
اجرایی شدن برجام، سبب شد تا پالایشگاه های اروپایی مذاکره هایی را با ایران آغاز کنند، تا بتوانند خرید نفت از ایران را افزایش دهند که منجر به توافق با برخی خریداران شد.
بر اساس گزارش ها، پالایشگاه های هندی سفارش خرید محموله های نفتی جدید را ارائه کرده اند که در ماه های آینده تحویل خواهد شد.
بر این اساس، خبرگزاری رویترز گزارش داده است که اطلاعات اولیه کشتیرانی نشان می دهد در ماه مارس سال ۲۰۱۶ میلادی، واردات نفت خام هند از ایران به بیش از ۵٠٠ هزار بشکه در روز رسید که بالاترین رقم در پنج سال گذشته به شمار می رود.
مجموع واردات روزانه نفت خام ایران از سوی پالایشگران هندی در دوره یادشده ۵٠۶ هزار و یکصد بشکه بود که ١٣۵ درصد نسبت به ماه فوریه (بهمن- اسفند) سال جاری میلادی بیشتر است.
افزایش صادرات نفت به هند به عنوان دستاورد بزرگ دولت ایران در گسترش فعالیت ها در بازارهای منطقه ای پس از رفع تحریم ها به شمار می رود.
پایان سال مالی منتهی به ٣١ مارس (١٢ فروردین) در هند، میانگین واردات نفت خام این کشور از ایران را با رشد ۱۴٫۴ درصدی، سالانه ٢۵١ هزار و یکصد بشکه در روز نشان داد که بالاترین رشد سالانه واردات هندی ها از ایران از سال ٢٠٠٧ میلادی تاکنون به شمار می آید.
ماه مارس سال جاری میلادی، شرکت اسار اویل بزرگترین واردکننده هندی نفت ایران و جایگاه دوم در اختیار شرکت پالایش و پتروشیمی مانگلور بود.
شرکت ریلاینس هند پس از ۶ سال وقفه، با خرید یک محموله از میعانات نفتی میدان فروزان ایران در ماه مارس سال جاری میلادی خرید نفت از ایران را از سر گرفت.
وزیر انرژی هند قرار است هفته آینده، با سفر به تهران درباره افزایش صادرات نفت ایران به این کشور مذاکره هایی را با مقام های وزارت نفت انجام دهد.

کپی رایت © 2019 جلفابازار. حقوق انتشار محفوظ است.