بده بستان‌ تعرفه‌ای برای تجارت سیب و موز

بده بستان‌ تعرفه‌ای برای تجارت سیب و موز

در مصوبه اخیر هیات وزیران که تعرفه‌ و حقوق گمرکی و سود بازرگانی واردات محصولات کشاورزی برای امسال تعیین شده است، تاجران می‌توانند به ازای صادرات هر ۱٫۵ کیلوگرم سیب، یک کیلوگرم موز با تعرفه پنج درصد تعرفه وارد کنند.

به گزارش جلفابازار، تعرفه واردات موز در سال گذشته در حالت عادی حدود چهار درصد تعیین شده بود که امسال به ۲۶ درصد افزایش یافت، اما وزارت جهاد کشاورزی از سال گذشته سیاستی اتخاذ کرد تا بتواند در قبال واردات محصولاتی مانند موز صادرات میوه‌هایی مانند سیب را رونق بخشد.

در این راستا از سال گذشته مصوبه‌ای ابلاغ شد که براساس آن در راستای صادرات سیب تاجران می‌توانند از تسهیلات تعرفه‌ای برای واردات موز استفاده کنند که امسال نیز این بند به فصل هشتم مصوبه ۲۴ اسفند‌ماه ۱۳۹۴ هیات وزیران اضافه شده است که براساس آن به ازای صادرات ۱٫۵ کیلوگرم سیب درختی مجموع حقوق گمرکی و سود بازرگانی یک کیلوگرم موز معادل پنج درصد ارزش تعیین شده است.

گرچه برخی معتقدند این افزایش تعرفه می‌تواند موز را در داخل کشور که از نوسان کمتری نسبت به بسیاری دیگر از میوه‌ها برخوردار بوده است، گران‌تر کنند اما یک مقام مسئول در وزارت جهاد کشاورزی معتقد است که در همه کشورهای دنیا اینگونه تعرفه‌ها وضع می‌شود، چرا که هیچ تاجری نمی‌تواند محصولی را به کشورش وارد کند مگر آنکه بازاری برای تولیدات کشورش ایجاد کند یا توسعه دهد.

وی با بیان این‌که تسهیلات تعرفه‌ای برای وارد‌کنندگان موز باعث می‌شود بازار این محصول با نوسان قیمت و گرانی مواجه نشود، گفت: سیاست وزارت جهاد کشاورزی، توسعه بازار صادرات محصولات کشاورزی است بنابراین بازار داخلی را در اختیار تاجرانی قرار می‌دهد تا بتوانند در این سیاست و منفعت ملی به این وزارتخانه کمک کنند.

کپی رایت © 2019 جلفابازار. حقوق انتشار محفوظ است.