جزئیات قرار‌داد‌های دارویی ایران با شرکت‌های بزرگ خارجی

جزئیات قرار‌داد‌های دارویی ایران با شرکت‌های بزرگ خارجی

در حال حاضر ۷۰ درصد از بازار دارویی کشور توسط تولید داخل تامین می‌شود و داروهای وارداتی یا مشابه داخلی ندارند یا تولید داخل نمی‌تواند نیاز کشور را تامین کند که در این زمینه قرار‌دادهایی با شرکت‌های بزرگ خارجی برای تولید دارو در ایران بسته شده که رییس اتحادیه وارد‌کنندگان دارو جزئیات این قرار‌دادها را تشریح کرد.

به گزارش جلفابازار به نقل از ناصر ریاحی  با بیان این‌که در سال گذشته حدود یک میلیارد دلار دارو به کشور وارد شد، اظهار کرد: این رقم نسبت به سال ۱۳۹۳ کاهش ۳۰ درصدی داشت که البته در کنار آن مقدار کمی دارو نیز به صورت فوریتی به کشور آمد که آمار دقیقی از آن در دست نیست.

وی افزود: میزان قاچاق دارو به کشور را نیز نمی‌توان به صورت آماری مطرح کرد، اما تخمین زده می‌شود در سال گذشته ۲۰۰ میلیون دلار دارو از مبادی غیررسمی به کشور وارد شده باشد.

رییس اتحادیه واردکنندگان دارو با اشاره به بازار ۱۱ هزار میلیارد تومانی مصرف دارو در کشور،اظهار کرد:در حال حاضر تعرفه های واردات دارو ۳۵ درصد است و برای سال جاری افزایش پیدا نمی کند، چرا که این مقدار نقطه اپتیمم تعرفه است و اگر تعرفه از ۳۵ درصد بیشتر شود برای قاچاقچی صرف می کند که دارو را به صورت قاچاق وارد کشور کند.

ریاحی با بیان اینکه سقف واردات دارو در حدود یک میلیارد دلار در سال جاری نیز باقی خواهد ماند،ادامه داد: داروهایی که به کشور وارد شده یا مشابه داخلی ندارد یا تولیئد داخل نمی تواند پاسخگو نیاز بازار باشد و در این زمینه خود دکتر دیناروند هم معتقد است که این مقدار نقطه بالانس واردات است و نمی‌توان آن را کاهش داد.

وی با بیان اینکه پس از لغو تحریم‌ها قراردادهای متعددی با شرکت‌های دارویی دنیا بسته شده است، گفت: یکی از مشکلات کشور ما تعدد قوانین، تناقض و عدم شفافیت آن‌هاست که در صورتی که این مشکلات حل شود، شرکت‌های بسیاری علاقه‌مند به حضور در ایران هستند.

رییس اتحادیه واردکنندگان دارو با اشاره به قرارداد یک شرکت اتریشی با شرکتی ایرانی برای اتمام کارخانه نیمه کاره تولید دارو، ادامه داد: این شرکت پیش از این داروهای خود را در هند تولید کرده و به افغانستان، تاجیکستان، گرجستان و ایران صادر می‌کرد که آن طور که گفته می‌شود، مرحله اجرای این قرارداد آغاز شده و تولید داروهای این شرکت در ایران انجام می‌شود.

ریاحی در همین زمینه، گفت: یک کمپانی بسیار بزرگ آلمانی در زمینه سرم که بخش عمده‌ای از صادرات خود را به عراق انجام می‌داده است نیز قرادادی را با یکی از شرکت‌های سرم سازی ایرانی امضا کرده و قرار است در آینده نزدیک در ایران اقدام به تولید سرم کند.

به گفته وی، کمپانی “سانوفی” فرانسه که یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان دارو در دنیاست نیز قرار است به تولید داروهای خاص در ایران اقدام کند.

رییس اتحادیه واردکنندگان دارو، همچنین از قرارداد شرکت نوو دانمارک با شرکتی ایرانی برای ساخت کارخانه‌ای با هدف تولید انسولین و داروهای مربوط به بیماری قند خبر داد و گفت: قرارداد دیگری نیز برای پالایشگاه خون به امضا رسیده که بر اساس آن یک کمپانی آلمانی که بیش از ۸۰ درصد از سهم بازار ایران را دارد، برای این موضوع به ایران می‌آید.

ریاحی با بیان اینکه در صورت رفع مشکلات قوانین کشور، پتانسیل زیادی برای سرمایه‌گذاری خارجی در حوزه دارو، وجود دارد، اظهارکرد: این شرکت‌ها بیشتر به این دلیل وارد ایران شده‌اند که سهم زیادی از بازار ایران داشته‌اند می‌خواهند با رفع تحریم‌ها بازار خود را از دست ندهند.

کپی رایت © 2019 جلفابازار. حقوق انتشار محفوظ است.