وزیر کشاورزی: دستیابی به تراز غذایی صفر درصدی ممکن است

وزیر کشاورزی: دستیابی به تراز غذایی صفر درصدی ممکن است

وزیر جهاد کشاورزی تراز غذایی سال ۱۳۹۴ را منفی سه میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار اعلام کرد گفت: با اقدام های انجام شده، امکان دستیابی به تراز غذایی صفر درصدی در کشور وجود دارد.
[وزیر کشاورزی: دستیابی به تراز غذایی صفر درصدی ممکن است]

به گزارش جلفا بازار به نقل از ایرنا «محمود حجتی» در مراسم «تقسیم کار ملی و منطقه ای برای افزایش تولید ملی» درباره تراز غذایی کشور افزود: این رقم در سال ۱۳۹۲ و ۱۳۹۳ به ترتیب منفی هشت میلیارد و منفی پنج میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار بود.
وی ادامه داد: بر اساس ارزیابی های انجام شده این تراز در ۱۲ ماهه سال ۱۳۹۴ نیز حدود منفی سه میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار بود، بنابراین امکان دستیابی به تراز غذایی صفر درصدی وجود دارد.
وزیر جهاد کشاورزی تاکید کرد به دلیل وجود تنوع اقلیمی در تولید محصول باغی و قابل رقابت در سطح بین المللی ظرفیت زیادی داریم و افزود: در بحث تولید در چارچوب اقتصاد مقاومتی ۱۰ طرح محوری را مطرح کردیم و افزایش ضریب خوداتکایی محصولات اساسی (هفت تا هشت محصول راهبردی) در دستور کار است.
حجتی گفت: درچند بند اقتصاد مقاومتی که از سوی رهبر معظم انقلاب اعلام شده، به موضوع کشاورزی توجه شده است.
به گزارش ایرنا، امسال به تدبیر رهبر معظم انقلاب «اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل» نام گرفته است.
سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی که بیست و نهم بهمن ماه ۱۳۹۲ از سوی حضرت آیت الله خامنه ای ابلاغ شد، شکوفایی اقتصادی از منظرهای گوناگون را در نظر دارد.
وزیر جهاد کشاورزی تاکید کرد «پیشتازی اقتصاد دانش بنیان، افزایش سهم تولید، صادرات محصولات، رشد بهره وری، توانمند سازی نیروی کار، افزایش تولید داخلی بویژه در بخش کالاهای اساسی باید در اولویت قرار گیرد».
حجتی گفت: با توجه به بررسی کارشناسان ما در بخش کشاورزی ظرفیت های طبیعی و ملی، توانمندی کشور بیش از آنچه تاکنون دیده شده است، وجود دارد.
به گفته وی، با تاکید رئیس جمهوری در دو سال گذشته بحث ذخایر غذایی، اجرای طرح های توسعه ای بر اساس ظرفیت های موجود بویژه در بخش آب و خاک و افزایش بهره وری در ارتباط با تولید پیگیری شده است.

** خودکفایی ایران در بخش گندم در سال ۱۳۹۵
وزیر جهاد کشاورزی گفت: با وجود کاهش سطح زیر کشت گندم، اینک ۲۰۰ هزار تا ۳۰۰ هزار هکتار سطح زیر کشت داریم و پیش بینی می شود بتوانیم در سال ۱۳۹۵ به خودکفایی گندم برسیم؛ در حالی که تا دو سال گذشته پنج تا ۶ میلیون تن واردات داشتیم.
حجتی درباره تولید شکر و نیشکر اعلام کرد: تولید چغندر قند در دو سال گذشته ۶۰ درصد افزایش یافت؛ به گونه ای که ۳۵۰ هزار تا ۳۶۰ هزار تن افزایش تولید شکر متاثر از تولید چغندر بوده است.
به گفته وی، به دلیل کاهش قیمت های جهانی باید تولید برخی محصولات مانند شکر و ذرت مدیریت شود.
حجتی ادامه داد: در بلندمدت با توجه به محدودیت آب در مورد دو تا سه محصول مانند دانه های روغنی نمی توانیم به مرز خودکفایی برسیم.
به گفته وی، درصد خودکفایی دانه های روغنی ۶ تا هفت درصد بوده که برای رساندن آن به ۷۰ درصد برنامه ریزی شده است.
وی درباره طرح کشت فراسرزمینی برخی محصولات گفت: در طرح های اقتصاد مقاومتی بحث هایی مربوط به تجهیز و نوسازی اراضی و ساخت شبکه ها وجود دارد و بنابراین حمایت های لازم در این زمینه انجام می شود.
وزیر کشاورزی اعلام کرد با توجه به مشکل کمبود آب بسیاری از محصولات باید داخل گلخانه تولید شود.
به گفته وی، ترکیه با وجود مشکل آبی کمتری نسبت به ایران دارای ۵۷ هزار هکتار گلخانه است اما ایران با وجود محدودیت آبی بیشتر نزدیک به ۹ هزار هکتار گلخانه دارد.
حجتی در مورد طرح محوری پرورش آبزیان در قفس گفت: میزان تولید در این بخش تا پارسال کمتر از ۱۰۰ تن بود؛ در حالی که در این بخش ظرفیت بالقوه تولید یک میلیون تن را داریم.

کپی رایت © 2019 جلفابازار. حقوق انتشار محفوظ است.