جهانگیری: پیشرفت در اقتصاد نیازمند فضای امیدوارکننده نسبت به آینده کشور است

جهانگیری: پیشرفت در اقتصاد نیازمند فضای امیدوارکننده نسبت به آینده کشور است

معاون اول رئیس جمهور با بیان این که پیشرفت در اقتصاد نیازمند فضای مثبت و امیدوارکننده ای نسبت به آینده کشور در جامعه است گفت : یکی از رسالت های برجام این بود که چنین فضایی ایجاد کند که همه احساس کنند در یک فضای خوبی برای کار قرار گرفته اند.
[جهانگیری: پیشرفت در اقتصاد نیازمند فضای امیدوارکننده نسبت به آینده کشور است]

به گزارش جلفا بازار به نقل از خبرنگار سیاسی ایرنا، اسحاق جهانگیری عصر سه شنبه در نشست هم اندیشی با شرکت های منتخب هلدینگ و سرمایه گذار کشور افزود: باید به بخش خصوصی کمک کنیم تا قدرتمند شود.
وی با بیان این که تولید داخلی باید به حرکت در بیاید ادامه داد: الان زمانی است که می توانیم تولید داخلی را به حرکت در آوریم و به همین دلیل یکی از محوری ترین دستورکار دولت در سال ۹۵ توجه به تولید داخلی و به حرکت درآوردن آن است.
معاون اول رئیس جمهور دومین دستور مهم کار دولت در سال ۹۵ را صادرات عنوان کرد و گفت: با بازار داخلی ایران نمی شود تولید کشور را فعال کنیم؛ باید صادرات ، مبنای کار قرار گیرد و موانعی که بر سر راه صادرات وجود دارد و قابل حل است رفع شود.
جهانگیری در ادامه یادآور شد : ما در کشوری هستیم که بیکاری یکی از دغدغه های اصلی مردم شده است و جوان درس می خواند و به سن کار می رسد و چشم انتظار این است که چه گوشه ای از کشور شرایطی برای کار برایش ایجاد می شود که مشغول شود.
وی گفت: خانواده های ایرانی در سال ۹۰ بعد از فشارهای اقتصادی درآمد و قدرت خریدشان کاهش پیدا کرد و وضع شان بدتر شده است؛ بنابراین تا اقتصاد کشور حرکت نکند اتفاقی نمی افتد؛ حالا هرکس می خواهد هر شعاری بدهد.
معاون اول رئیس جمهور ادامه داد: عده ای در این کشور مسوول و مامور شدند با شعاردادن، بذر و گرد یاس را در جامعه توسعه دهند و فکر می کنند که نان و زندگیشان در توسعه ناامیدی در جامعه است؛ در حالی که همه می دانیم مردم مشکل دارند و همه می دانیم بیکاری یکی از دغدغه های اصلی کشور است و همه می دانیم که باید به اقتصاد این کشور سرو سامان دهیم و راه سامان دادن به اقتصاد این کشور قبل از هر چیزی یک فضای مثبت و امیدوارکننده نسبت به آینده کشور است.
وی تاکید کرد: برجام یکی از رسالت و کارهایش این است که این فضا را درست کند که همه احساس کنند در یک فضای خوبی برای کار قرار گرفته اند.
جهانگیری گفت: اگر امید مردم به آینده کشور نبود و اگر اعتماد مردم به مدیریت کشور نبود ما سال ۹۴ شاخص های اقتصادی مان و مهمترین دستاوردمان که ثبات و آرامش اقتصادی بود، باید بهم می ریخت.
معاون اول رئیس جمهوری ادامه داد: علت این که این ثبات و آرامش ماند، این اعتماد بود. کشوری که ۲ تا ۳ سال قبل، درآمد ارزی اش۱۲۰ میلیارد دلار بود یکدفعه تبدیل به ۲۰میلیارد دلار شد ولی باز هم قیمت ارز به قیمت ارز در آن سال نرسیده است. در اسفند ۹۱ قیمت دلار در کشور نزدیک به ۴هزار تومان رسید.
وی افزود: یکی از دلایلی که شاخص ها به هم نمی ریزد برای این بود که مردم یک امید و اعتمادی به آینده و مدیریت دارند. ما باید این امید و اعتماد را دائما تشویق و تقویت کنیم.
جهانگیری یادآور شد: انتخابات ۹۴ حتما یک خون جدیدی در این امید و اعتماد مردم ایجاد کرد یعنی مردم باز احساس کردند که خودشان آمدند و حرفشان را به کرسی نشاندند و مجلسی که می خواستند انتخاب کردند و باز یک فرصتی برای ما درست کردند که بتوانیم در این فرصت کار کنیم.
معاون اول رئیس جمهوری تاکید کرد: برجام این فضا را در فضای بین المللی درست کرده است.
وی با بیان این که کشورهای خارجی این طور نیست که به دنبال عشق و آرزوی سفر کردن به ایران هستند و سفر کردن به آن را پرمنفعت می دانند گفت: نه این طور نیست. ولی ایران استعدادش، استعداد خوبی است. ایران کشوری دارای پتانسیل بالا است. ظرفیت های متعدد دارد .
جهانگیری ادامه داد: ایران می تواند اگر برایش خوب فرصت درست کنیم، هم خودش توسعه پیدا کند و هم به توسعه دنیا کمک کند و کسانی که ایران را خوب می شناسند متوجه هستند که این حرفها شعار نیست.
وی در ادامه گفت: شرکت ها و بنگاه های بزرگ سرمایه گذاری نقش پراهمیتی در اقتصاد ایران دارند و انتظار دولت از آنها این است که برای راه اندازی تولید، توسعه صادرات، افزایش سرمایه گذاری و اشتغال زایی در کشور گام بردارند و دولت نیز با تمام قدرت از آنها حمایت خواهد کرد.
معاون اول رییس جمهور با بیان این که فرصت ها خیلی دیر بدست می آیند گفت: اگر خوب از این فرصت ها استفاده نکنیم زود از دست می روند. فرصت جدیدی برای ایران ایجاد شده که آن را توسعه دهیم و هرکس در توسعه آینده ایران اخلال کند باید در مقابل این نسل و نسل آینده پاسخگو باشد.
وی ادامه داد: شرایطی بوجود آمده و با این فرصت های متعدد ایجاد شده ، ایران می تواند یکبار دیگر خیزی بگیرد و همه دنیا الان به این رسیده است که می تواند با ایران این گونه رو به رو شود و هرکس اخلال کند حتما باید در پیشگاه ملت ایران و خداوند تبارک برای خودش پاسخ داشته باشد.
معاون اول رئیس جمهوری با بیان این که ما مدیران چه در بخش دولتی و چه خصوصی رسالت مان سنگین است گفت: بخش خصوصی توانمند و قدرتمند می تواند دولت قدرتمند و توانمند در کنار خود درست کند و بخش خصوصی ضعیف و ناکارآمد ، در کنارش دولت ضعیف و ناکارآمد ایجاد می کند.
جهانگیری با بیان اینکه ما از این که بخش خصوصی قدرتمند و قوی باشد بسیار خوشحال می شویم گفت: این که این بخش، محکم حرف بزند و محکم کار کند و با صلابت عمل کند، این طور بخش خصوصی می خواهیم که البته با سلامت کار کند.
وی ادامه داد: ما بخش خصوصی رانت جو و سود جو نمی خواهیم. بخش خصوصی می خواهیم که در سلامت کامل دنبال این باشد که سودش را از محل فعالیت خودش در بیاورد.
معاون اول رییس جمهوری به مهمترین اولویت ها و برنامه ها در دستور کار دولت برای سال ۹۵ اشاره کرد و گفت: مهمترین اولویت برای سال ۹۵ به حرکت درآوردن تولید داخلی کشور است و امروز باید با همه توان تلاش کنیم تا تولید داخلی را رونق بدهیم.
جهانگیری گفت: استفاده از کالاهای خارجی و واردات مواد مورد نیاز که مشابه آنها در داخل تولید می شود یک ظلم نسبت به تولید داخلی کشور است. شرکت ها و بنگاه های بزرگ اگر برای فعالیت های خود از مواد اولیه و تولیدات داخلی استفاده کنند، گام مهمی در جهت موفقیت بخش تولید کشور خواهد بود.
وی با بیان این که در سال ۹۵ صادرات غیرنفتی را باید جدی بگیریم گفت: برای رونق بخش تولید نمی توانیم فقط به بازار داخلی اکتفا کنیم چرا که پاسخگو نیست بلکه باید به دنبال بازارهای خارجی باشیم.
معاون اول رئیس جمهور در ادامه یادآور شد: وزارت صنعت، معدن و تجارت به همراه وزارت امور اقتصادی و دارایی قرار است به زودی برای صادرات غیرنفتی در سال ۹۵ هدفگذاری کنند و اگر شرکت های هلدینگ و سرمایه گذاری کشور نیز در این راستا اهتمام جدی داشته باشند، تحقق این هدف گذاری بهتر امکان پذیر است.
جهانگیری با بیان این که وظیفه دولت نیز در این مسیر رفع موانع پیش روی توسعه صادرات غیرنفتی است گفت: به هیچ عنوان پذیرفته نیست که یک مدیری بتواند مانعی از پیش روی صادرات بردارد و کاری انجام ندهد.
وی در ادامه بر لزوم تسهیل فضای کسب و کار بعنوان یکی دیگر از برنامه های دولت در سال ۹۵اشاره کرد و گفت: ایران هم اکنون در زمینه کسب و کار از جایگاه مطلوبی در سطح جهان برخوردار نیست و همه باید کمک کنیم تا موانع موجود در بهبود فضای کسب و کار را برطرف شود.
معاون اول رئیس جمهور یادآور شد: دولت مصمم است موانع پیش روی بخش خصوصی را برطرف کند و خوشبختانه این رویکرد در همه اعضای دولت تدبیر و امید وجود دارد و به این نتیجه رسیده ایم که تنها راه حل مشکلات اقتصاد کشور، میدان دادن به بخش خصوصی است.
جهانگیری بر اهمیت افزایش سرمایه گذاری در کشور تاکید کرد و گفت: از شرکت های هلدینگ و سرمایه گذاری می خواهم که در سال جاری به دنبال منابع خارجی و فاینانس باشند و با رویکرد صادرات در کشور سرمایه گذاری و تولید کنند.
وی به یکی از مشکلات مطرح شده از سوی نمایندگان شرکت های منتخب هلدینگ و سرمایه گذاری کشور مبنی بر نیاز به تضمین اشاره کرد و گفت: دولت تلاش می کند دغدغه شرکت هایی که به دنبال سرمایه گذاری هستند و مشکل تضمین دارند را رفع کند.
وی به افزایش سرمایه گذاری در سال جاری که از اهمیت ویژه ای در اقتصاد کشور برخوردار است تاکید کرد و از شرکت های هلدینگ و سرمایه گذاری کشور خواست با مسئولیت پذیری بیشتر در جهت رونق و توسعه تولید، صادرات و اشتغالزایی به موضوع اقدام و عمل در اقتصاد مقاومتی جامه عمل بپوشانند.

** نعمت زاده: آینده اقتصاد ایران امیدوار کننده است
در این نشست وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان این که باید از فضای مثبت ایجاد شده در پسابرجام حداکثر استفاده را کنیم، گفت: آینده امیدوار کننده ای پیش روی اقتصاد و صنعت کشور وجود دارد اما لازم است که در کارها سرعت عمل داشته باشیم و منافع کشور را مدنظر قرار دهیم.
وی ادامه داد: باید در قراردادهای خارجی موضوع سرمایه گذاری مشترک و تولید با رویکرد صادرات را جدی بگیریم و به موضوع انتقال فناوری های جدید به کشور نیز به صورت ویژه توجه کنیم.
این جلسه با حضور معاون اول رییس جمهور، وزیر امور اقتصادی و دارایی، وزیر صنعت ، معدن و تجارت، رییس سازمان توسعه تجارت، رییس سازمان بورس و اوراق بهادار و رییس هیات عامل صندوق توسعه ملی و جمعی از نمایندگان و مدیران شرکت های منتخب هلدینگ و سرمایه گذاری کشور برگزار شد.

کپی رایت © 2019 جلفابازار. حقوق انتشار محفوظ است.