زنگنه: دکان قاچاق سوخت را می بندیم/سفره پارس جنوبی را جمع می‌کنیم

زنگنه: دکان قاچاق سوخت را می بندیم/سفره پارس جنوبی را جمع می‌کنیم

وزیر نفت گفت: دکان قاچاق گازوئیل و مازوت را می بندیم و استانداران نیز برای اجرای این برنامه با وزارت نفت همکاری کنند.
[زنگنه: دکان قاچاق سوخت را می بندیم/سفره پارس جنوبی را جمع می‌کنیم]

به گزارش جلفا بازار به نقل از ایرنا «بیژن زنگنه» در مراسم «تقسیم کار ملی و منطقه ای برای افزایش تولید ملی» افزود: شماری از صنایع نیمه تعطیلند اما گازوییل دریافت می کنند.
زنگنه اضافه کرد: دو تا سه منبع قاچاق نیز در این بخش وجود دارند که نام آنها را نمی برم.
وی ادامه داد: برای جلوگیری از قاچاق گازوییل برنامه ریزی هایی صورت گرفته است؛ به شیوه ای که بارنامه ها به جی.پی.اس (سیستم موقعیت یاب جغرافیایی) وصل می شود. البته این امر در بخش بین شهری انجام شده و هنوز داخل شهرها اجرا نشده است، بنابراین استانداران باید برای اجرای این برنامه همکاری کنند.

** سفره پارس جنوبی را جمع می‌کنیم
وزیر نفت تاکید کرد باید سفره پارس جنوبی را جمع کنیم و گفت: پنج فاز آن به بهره برداری کامل رسیده است و فازهای ۱۷ و ۱۸ امسال کامل می شوند. همچنین در نظر داریم هر چه زودتر فازهای ۱۹، ۲۰ و ۲۱ را به بهره برداری برسانیم.
وی درباره قراردادهای جدید نفتی اعلام کرد: با وجود سر و صداهایی که برخی برای این قراردادها راه انداختند، ماه آتی چند قرارداد مهم منعقد می شود.
زنگنه گفت: در بخش پتروشیمی نیز واحدهای عظیمی راه اندازی می شود که در طول سال ارزش تولید آنها به پنج میلیارد دلار خواهد رسید.
به گزارش ایرنا، در همایش بین المللی رونمایی از مدل نوین قراردادهای نفتی ایران که هفتم و هشتم آذرماه ۱۳۹۴ در تهران برگزار شد، ۱۳۷ شرکت بین المللی از کشورهای مختلف شرکت کردند.

** بیشترین رشد طول تاریخ نیروگاه ها در شاخص تامین گاز پارسال رخ داد
به گفته وزیر نفت، نیروگاه ها پارسال در شاخص تامین گاز بیشترین رشد طول تاریخ را داشتند.
زنگنه تصریح کرد: در سال ۱۳۹۲ و آغاز به کار دولت یازدهم میزان استفاده از سوخت مایع ۴۷ درصد بود. این رقم در سال ۱۳۹۳ به ۲۷ درصد و در سال ۱۳۹۴ به ۱۸ درصد رسید. بنابراین برآورد می شود این رقم امسال به کمتر از ۱۰ درصد کاهش یابد که اثر مثبتی بر اقتصاد و محیط زیست کشور خواهد داشت.

** پایان بیش از ۷۸ درصد گازرسانی به استان ها در سال ۱۳۹۴
وزیر نفت درباره گازرسانی به استان ها گفت: پارسال پنج هزار میلیارد ریال برای این امر هزینه کردیم و بیش از ۷۸ درصد گازرسانی در استان ها انجام شد که امسال این رقم به بیش از ۹۰ درصد می رسد.
به گفته وی، پارسال از محل منابع محلی کمکی در این زمینه صورت نگرفت و منابع ملی در این بخش استفاده شد و امیدواریم استانداران در این زمینه همکاری کنند.
زنگنه گفت: سهم وزارت نفت از صادرات، دو میلیون و ۲۵۰ هزار بشکه نفت و میعانات گازی است که با این میزان باید تولید ما بالاتر از چهار میلیون بشکه باشد.
وزیر نفت گفت: در ۱۰ ماهه پارسال یک میلیون و ۳۵۰ هزار بشکه نفت و میعانات صادر شد که این رقم در اسفند گذشته و فروردین ماه امسال به بیش از دو میلیون بشکه می رسد.
به گزارش ایرنا، شامگاه بیست و ششم دی ماه با انتشار گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره انجام تعهدات هسته ای ایران در برنامه جامع اقدام مشترک (برجام)، اجرای تعهدات طرف مقابل (گروه ۱+۵) یعنی روند لغو تحریم های هسته ای غرب علیه تهران آغاز شد.
بر پایه برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) که بیست و سوم تیرماه بین جمهوری اسلامی ایران و گروه ۱+۵ (انگلیس، فرانسه، آمریکا، روسیه و چین به همراه آلمان) با حضور اتحادیه اروپا نهایی شد، باید در ازای کاهش برخی فعالیت های اتمی تهران، تحریم های هسته ای علیه این کشور لغو شود.
وزارت نفت نیز فردای آن روز با دستور به شرکت ها برای افزایش تولید و آماده باش پایانه های نفتی، طرح افزایش ۵۰۰ هزار بشکه ای صادرات نفت خام را کلید زد.

کپی رایت © 2019 جلفابازار. حقوق انتشار محفوظ است.