کمیته راهبری همکاری‌های ایران، آذربایجان و ترکیه تشکیل شد

کمیته راهبری همکاری‌های ایران، آذربایجان و ترکیه تشکیل شد

به گزارش جلفا بازار به نقل از خبرگزاری مهر، محمد جواد ظریف عصر سه شنبه پس از پایان چهارمین اجلاس سه جانبه وزاری خارجه ایران، ترکیه و آذربایجان در محل تله کابین رامسر در گفتگو با خبرنگاران اظهار داشت: در این اجلاس بر همکاری های مشترکی که همه ما به آن پایبندی داریم تاکید شد و همینطور همکاری هایی که قرار است این سه کشور روی آن تاکید کنند.

وی با بیان اینکه یک سند دیگری هم دیروز و پری‌روز بین همکاران ما بحث و امروز توافق شد افزود: این سند برنامه مشترک کاری در دو سال آینده بود که توافق کردیم چه اقداماتی انجام دهیم، چه جلساتی تشکیل شود و در چه حوزه هایی همکاری کنیم.

ظریف افزود: حوزه های مهم همکاری این سه کشور ترانزیت، انرژی، توریسم، موضوعات فرهنگی و توافق در زمینه همکاری های بین سه کشور برای تامین صلح و امنیت در این منطقه بود.

وی با بیان اینکه بحث های خوبی شکل گرفت که در بیانیه هم منعکس شده و تاکید همه طرف ها بر مواضع مشترکی بود که ما داریم یادآور شد: رعایت حقوق بین الملل، اجرای سریع توافقات بین المللی از جمله برجام، تامین و اجرای تعهداتی که کشورها در برجام دادند، تضمین اتحاد کشورهای اسلامی به ویژه در اجلاس پیش روی سازمان همکاری اسلامی که در استانبول شکل خواهد گرفت از جمله محورهای مورد تاکید در این اجلاس بود.

وزیر امور خارجه کشورمان افزود: همچنین در این اجلاس بر آتش بس و حل و فصل مسالمت آمیز و منطبق با حقوق بین الملل اختلافات در منطقه ما از جمله اختلافاتی که در قره‌باغ و مناطق دیگر شکل گرفته و امنیت منطقه را با نگرانی مواجه کرده است، تاکید شد.

ظریف تصریح کرد: در این اجلاس موضوعات مهم همکاری های سه جانبه بحث شد. جلسه بسیار مفیدی بود تصمیمات خوبی گرفته شده و برای اینکه از اجرای این تصمیمات اطمینان حاصل کنیم سه طرف تصمیم گرفتند یک کمیته راهبری ایجاد کنند.

وی افزود: ما تاکنون جلسات خوبی داشتیم ولی برخی تصمیمات ما متاسفانه اجرایی نشده که برای اینکه اطمینان پیدا کنیم همه تصمیمات اجرایی می شود یک کمیته راهبری دائمی متشکل از معاونان سیاسی وزارتخانه خارجه سه کشور ایجاد شد.

وزیر امور خارجه ایران یادآور شد: اجلاس بعدی وزاری خارجه ایران، ترکیه و آذربایجان در آذربایجان خواهد بود.

کپی رایت © 2019 جلفابازار. حقوق انتشار محفوظ است.