تولید۱۷۰هزار بشکه نفت در دستورکار منطقه آزاد قشم/سرمایه گذاری کانادا در ایرلاین اختصاصی قشم

تولید۱۷۰هزار بشکه نفت در دستورکار منطقه آزاد قشم/سرمایه گذاری کانادا در ایرلاین اختصاصی قشم

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم گفت: تولید ۱۷۰ هزار بشکه نفت سنگین در دستور کار این سازمان قرار دارد و این میزان علاوه بر استخراج ۱۲۵ هزار بشکه نفت در قالب چهار طرح نفتی جزیره است.
[تولید۱۷۰هزار بشکه نفت در دستورکار منطقه آزاد قشم/سرمایه گذاری کانادا در ایرلاین اختصاصی قشم]

به گزارش جلفا بازار به نقل از ایرنا حمیدرضا مومنی سه شنبه شب در نشست تبیین برنامه ها و سیاست های اجرایی سازمان منطقه آزاد قشم در سال ۹۵، افزود: در حوزه های نفت، گاز و پتروشیمی این سازمان تعین تکلیف شده است و روزانه حداقل ۳۵ میلیون مترمکعب و حداکثر ۶۰ میلیون مترمکعب گاز برای دستیابی به اهداف تعریف شده در زمینه استخراج نفت و تولید محصولات پتروشیمی به این جزیره اختصاص می یابد.
وی خاطرنشان کرد: هم اینک تولید هشت میلیون تن محصولات پایین دستی پتروشیمی در دستور کار سازمان منطقه آزاد قشم قرار دارد و ۵۰ درصد طرح ذخیره سازی یکصد میلیون بشکه نفت قطعی شده است.
مومنی ادامه داد: در حوزه بانکرینگ نیز برای افزایش ۵۰۰ تا ۷۰۰ هزار تنی برنامه ریزی شده است که در سه ماهه نخست امسال ۵۰ هزار تن آن به بهره برداری می رسد و امکان توسعه این طرح با جذب سرمایه گذار داخلی نیز وجود دارد.
***تولید ۸۴ هزار تن ماهی در قفس
مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم اظهار کرد: این سازمان برای تولید ۸۴ هزار تن ماهی در قفس برنامه ریزی کرده و از این میزان برای چهار هزار تن قرارداد و برای ۳۲ هزار و ۵۰۰ تن موافقت اصولی صادر کرده است.
مومنی افزود: در سفر فرزین حقدل معاون پیشین اقتصادی و سرمایه گذاری این سازمان به نروژ نیز توافقات خوبی برای تولید ماهی در قفس صورت گرفته است و به دنبال تبادل هیات های اقتصادی در این زمینه هستیم.
وی بسترسازی برای ایجاد بازارهای مالی به ویژه با نامورای ژاپن و چند کشور عربی را از دیگر دستاوردهای این سازمان در سال ۹۴ اعلام و اضافه کرد: این کشورها برای ایجاد شعبه بانکی در منطقه آزاد قشم اظهار تمایل کرده اند و مذاکرات اولیه نیز با بانک مرکزی انجام شده است.
***ایرلاین اختصاصی قشم راه اندازی می شود
مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم با بیان اینکه بیشتر مجوزهای لازم برای راه اندازی ایرلاین اختصاصی قشم صادر شده است، از اظهار تمایل شرکت بمباردیه (Bombardier) کانادا برای سرمایه گذاری در این زمینه خبر داد.
مومنی ادامه داد: بر اساس برنامه ریزی های انجام شده، حداکثر تا نیمه نخست سال جاری ایرلاین اختصاصی قشم راه اندازی می شود.
***تولید یکهزار مگاوات برق در دستور کار منطقه آزاد قشم
مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم اظهار کرد: تولید یکهزار مگاوات برق در دستور کار این سازمان قرار دارد که از این میزان تولید ۷۰ مگاوات عملیاتی شده است و طرح تولید ۲۳۰ هزار مگاوات دیگر نیز در نیمه نخست امسال به بهره برداری می رسد.
مومنی اضافه کرد: توافق های خوبی با وزارت نیرو داشته ایم تا اجازه بدهند در حوزه اجرایی ماده ۱۱۲ قانون برنامه پنجم، منطقه آزاد قشم در حوزه آب و برق تصمیم گیری کند.
وی ادامه داد: این توافق در سه مرحله اجرایی می شود و پس از آن می توانیم مازاد تولید برق خود را به سرزمین اصلی بفروشیم.
مومنی یادآوری کرد: در کنار تولید یکهزار مگاوات برق، ۲۰۰ هزار متر مکعب نیز آب تولید می شود و از این محل می توانیم آبرسانی در حوزه بانکرینگ را تامین کنیم.
***صفر تا صد طرح احداث پل خلیج فارس به منطقه آزاد محول می شود
مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم گفت: در دیداری که با معاون اول رئیس جمهوری دولت تدبیر و امید داشته ام، قرار شد صفر تا صد طرح احداث پل خیلج فارس به این سازمان منتقل شود و تا پایان ماه جاری این مهم عملیاتی می شود.
مومنی همچنین با اشاره به اتمام عملیات اجرایی در بندرهای درگهان و بهمن، اظهار کرد: تا قبل از اردیبهشت سال جاری خط دریایی با خصب و خط هوایی با مسقط راه اندازی می شود.
وی تولید سه میلیون و ۲۰۰ هزار تن فولاد در جزیره قشم را از دیگر برنامه های این سازمان در سال جاری برشمرد و گفت: این میزان تا سقف پنج میلیون تن قابل افزایش است.
مومنی ادامه داد: در کنار این طرح، صنعتگران چینی نیز طرح تولید هشت میلیون تن فولاد در این جزیره را پیشنهاد داده اند که در حال رایزنی در این زمینه هستیم.
وی توسعه جاده های قشم در مسیر درگهان به فرودگاه، درگهان به لافت را از دیگر طرح های در دست اجرای این سازمان برشمرد و افزود: در کنار این طرح ها، به دنبال احداث جاده جدید در مسیر فرودگاه – باسعیدو هستیم و با بهره برداری از آن، مسیر کنونی این دو منطقه نیز اصلاح می شود.
به گزارش ایرنا، در پایان این نشست، طی حکمی از سوی حمیدرضا مومنی مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم، سرپرست معاونت اقتصادی و سرمایه گذاری، سرپرست معاونت فرهنگی، اجتماعی و گردشگری، سرپرست معاونت توسعه مدیریت و مشاور امور بانوان و خانواده این سازمان منصوب شدند.
بر اساس این احکام کیهان عباسیان به عنوان سرپرست معاونت اقتصادی و سرمایه گذاری، میثم رفیع پرهیزکار به عنوان سرپرست معاونت توسعه مدیریت، فرزین حقدل به عنوان سرپرست معاونت فرهنگی، اجتماعی و گردشگری و میترا مشرقی مقدم به عنوان مشاور امور بانوان و خانواده این سازمان معرفی شدند.
جزیره قشم با یکهزار و ۵۰۰ کیلومترمربع مساحت، نزدیک به ۲٫۵ برابر دومین جزیره بزرگ خلیج فارس است که ویژگی ها و مزیت های منحصر به فرد این منطقه قرار گرفتن در دهانه تنگه هرمز و ورودی خلیج فـارس، دسترسی به آبراهه های بین المللی، بازارهای داخلی، بازار جمهوری های آسیای میانه و بازارهای حاشیه جنوبی خلیج فارس، برخورداری از اسکله ای بزرگ در خلیج فارس با ظرفیت پهلوگیری برای شناورهای ۱۰۰ تنی (اسکله کاوه – شمال جزیره) است.

کپی رایت © 2019 جلفابازار. حقوق انتشار محفوظ است.