یک مقام کویتی از احتمال توافق درباره فریز نفتی خبر داد

یک مقام کویتی از احتمال توافق درباره فریز نفتی خبر داد

خبرگزاری انگلیسی رویترز به نقل از نماینده کویت در هیات عامل اوپک و دو منبع دیگر اعلام کرد، همه نشانه ها بر این دلالت دارد که در گردهمایی کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) و روسیه در ۱۷ آوریل (۲۹ فروردین) در مورد فریز نفتی توافق حاصل می شود.
[یک مقام کویتی از احتمال توافق درباره فریز نفتی خبر داد]

به گزارش جلفا بازار به نقل از روز چهارشنبه گروه اقتصادی ایرنا، رویترز گفت : هدف ایران برای افزایش عرضه نفت ، توافق یاد شده که هدف آن بالا بردن قیمت نفت است را به خطر نمی اندازد.
«نوال الفوز» نماینده رسمی کویت در هیات عامل اوپک در سخنرانی خود در وزارت نفت این کشور اظهار داشت: «انتظار دارم عرضه و تقاضا در بازار نفت به تعادل برسد و تقاضا در نیمه دوم ۲۰۱۶ منجر به افزایش قیمت ها شود».
وی ادامه داد: نشانه های مثبتی بر حصول توافق در طول این نشست دلالت دارد، توافق اولیه در مورد فریز نفت (در سطح تولید ژانویه ۲۰۱۶ ، دی ۹۴) به تصویب اوپک خواهد رسید.
رویترز نوشت، نماینده رسمی کشورهای عضو در اوپک معمولا مقام دوم نفتی آن کشور در اوپک است و در جایگاه پس از وزیر نفت قرار دارد.
دو منبع آگاه دیگر نیز در این زمینه به رویترز گفتند: حتی با وجود اظهارات هفته گذشته معاون ولیعهد عربستان سعودی در مصاحبه با بلومبرگ که امید به توافق را کاهش داد، این طرح همچنان روی ریل است.
«شاهزاده محمد بن سلمان» معاون ولیعهد عربستان سعودی گفته بود، چنانچه ایران قصد موافقت با طرح فریز نفتی نداشته باشد، کشورش هیچ طرحی را در مورد فریز نفت بررسی نخواهد کرد.
رویترز افزود، نماینده یکی از کشورهای عضو اوپک در خارج از حوزه خلیج فارس نیز اظهار داشت: «بله، توافق حاصل می شود، فریز نفت انجام خواهد شد».
نشست اوپک و روسیه در تاریخ ۱۷ آوریل در دوحه پایتخت قطر برگزار می شود. در این نشست که به کنفرانس دوحه مشهور شده است، اعضا در مورد طرح موسوم به «فریز نفتی» که بر اساس آن تولید نفت باید حداکثر از تولید ماه ژانویه ۲۰۱۶(دی) فراتر نرود مورد بحث و بررسی قرار خواهد گرفت.
موافقتنامه حفظ تولید نفت در سطح تولید رکوردگونه ژانویه ۲۰۱۶ که در ۱۶ فوریه (۲۷ بهمن) توسط عربستان سعودی، روسیه، قطر و ونزوئلا امضا شد و سپس نیجریه نیز از آن پشتیبانی کرد، به تغییر جهت روند کاهشی قیمت های نفت کمک کرد.
در معاملات روز گذشته بازار نفت قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال با ۲۳ سنت کاهش ۳۷ دلار و ۴۶ سنت و قیمت هر بشکه نفت وست تگزاس اینترمیدیت آمریکا هم با ۳۰ سنت کاهش ۳۵ دلار و ۳۹ سنت بود.

کپی رایت © 2019 جلفابازار. حقوق انتشار محفوظ است.