ارائه خدمات مالی «اگزیم بانک» تایلند برای تجارت با ایران آغاز شد

ارائه خدمات مالی «اگزیم بانک» تایلند برای تجارت با ایران آغاز شد

بانک صادرات و واردات تایلند (اگزیم بانک) ارائه خدمات مالی به تجار و بازرگانان برای توسعه همکاری های اقتصادی بانکوک – تهران را در دوران پساتحریم و پس از لغو تحریم های ناعادلانه غرب علیه ایران آغاز کرد تا رشد تجارت بین دو کشور طی پنجسال آینده به ۱۰ برابر برسد.
[ارائه خدمات مالی «اگزیم بانک» تایلند برای تجارت با ایران آغاز شد]

به گزارش جلفا بازار به نقل از ایرنا، ‘مناس چائموها’ رئیس ‘اگزیم بانک’ تایلند ، از پایان تحریم های مالی و بانکی اعمال شده علیه ایران توسط این بانک در دوران پسابرجام خبر داد.
به نوشته روز پنجشنبه تارنمای ‘اگزیم بانک’ ، رئیس این بانک گفت که این نخستین بانک تایلندی است که ارائه خدمات برای حمایت از تجارت تایلند – ایران در دوران پس از تحریم را آغاز کرده است.
وی گفت که این خدمات با توجه به سیاست های دولت تایلند برای افزایش ارزش تجاری تایلندی – ایران به سه میلیارد دلار در طول پنجسال آینده و بدنبال سفر رسمی فوریه امسال ‘سومکید جاتوسریپیتاک’ معاون اقتصادی نخست وزیر تایلند ارائه می شود.
ارزش تجارت دو جانبه تایلند و ایران سال گذشته میلادی ۳۰۰ میلیون دلار بود و محصولات تایلندی صادر شده به ایران شامل محصولات کشاورزی، مواد غذایی، چوب و محصولات چوبی، سیستم های تهویه مطبوع و رزین های پلاستیکی است.
‘مناس’ گفت که ارائه خدمات ‘آگزیم بانک’ برای تجارت با ایران با توجه به سیاست های دولت به منظور یافتن و نفوذ در بازارهای جدید صورت می گیرد.
وی گفت ‘اگزیم بانک’ تسهیلات و خدمات بانکی به تجار و کارآفرینان این کشور برای تجارت با نهادهای اقتصادی ایران ارائه خواهد کرد.
به اعتقاد وی، ایران یک بازار بزرگ در خاورمیانه با قدرت خرید بالا و تقاضا برای کالاهای تایلندی، به ویژه محصولات کشاورزی و غذایی مانند برنج و میوه است.
رئیس بانک صادرات و واردات تایلند با اشاره به توسعه صنعت خودرو این کشور و ایران و توان همکاری در این زمینه به ویژه قطعات خودرو، گفت: ایران بزرگترین بازار خودرو در خاورمیانه است و خودرو دومین صنعت بزرگ ایران پس از نفت بشمار می رود.
ارائه خدمات این بانک تایلندی برای توسعه مناسبات اقتصادی با ایران نزدیک یک ماه پس از سفر ‘محمدجواد ظریف’ رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان به این کشور جنوب شرق آسیا و مذاکره با مقامات بلندپایه تایلند آغاز شد.
‘محسن محمدی’ سفیر جمهوری اسلامی ایران در تایلند نیز چندی پیش در گفت وگو با ایرنا، تحرکات اخیر در مناسبات دو کشور را حاکی از آینده ای رو به رشد در مناسبات اقتصادی ایران و تایلند دانست.
پس از فرجام مذاکرات هسته ای و توافق بر سر برجام و در دستور کار قرار گرفتن احیای روابط سیاسی و اقتصادی با ایران توسط مجامع سیاسی و اقتصادی جهانی، مقامات تایلندی با فرصت شناسی به موقع، طی چند ماه گذشته اقدام به اعزام هیات های بلندپایه اقتصادی و سیاسی به ایران کردند و در ترکیب هیات های اعزامی علاوه بر مقامات دولتی، بخش خصوصی تایلند نیز حضور چشمگیری داشت.
سفیر ایران با توجه به رایزنی های انجام شده طی چند ماه گذشته بین مقامات دو کشور، در مورد پیش بینی اش از ارزش مبادلات دو جانبه، گفت: مناسبات تجاری فیمابین سقف یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار را در چند سال قبل تجربه کرده است و به یقین رسیدن مجدد به این رقم با توجه به نیازهای جدید دو کشور و زمینه های بالقوه موجود کار مشکلی نخواهد بود.

کپی رایت © 2019 جلفابازار. حقوق انتشار محفوظ است.