برنامه امسال خودرو دستیابی به ۸۴ درصد تولید سال ۹۰

برنامه امسال خودرو دستیابی به ۸۴ درصد تولید سال ۹۰

وزارت صنعت، معدن وتجارت اعلام کرد: امسال برنامه تولید یک میلیون و ۳۵۰ هزار دستگاه انواع خودرو هدف گذاری شده که در مقایسه با رقم یک میلیون و ۶۰۰ هزار دستگاه تولیدی در سال ۱۳۹۰ بالغ بر ۸۴٫۳ درصد را پوشش می دهد.
[برنامه امسال خودرو دستیابی به ۸۴ درصد تولید سال ۹۰]

به گزارش جلفا بازار به نقل از خبرنگار اقتصادی ایرنا، براساس برنامه راهبردی وزارتخانه مزبور، جمهوری اسلامی ایران در سال ۱۳۹۰ با تولید بیش از ۱٫۶ میلیون دستگاه خودرو، رتبه سیزدهم جهان را در این بخش به خود اختصاص داد.
همچنین سال ۱۳۹۲ همراه با تشدید تحریم ها و مشکلات پدید آمده، افت تولید در این بخش، موجب تنزل به جایگاه بیستم شد و آمار های منتشر شده رقم بیش از ۷۳۰ هزار دستگاه را نشان داد.
فرهاد بهنیا عضو هیات مدیره انجمن قطعه سازان خودرو اسفند ۹۳، ضمن اعلام تولید حدود یک میلیون و ۲۰۰ هزار دستگاه انواع خودرو در این سال، از پیش بینی تولید یک میلیون و ۷۰۰ هزار دستگاه انواع خودرو در سال ۹۴ سخن به میان آورد ، اما محسن صالحی نیا معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن وتجارت برنامه تولید یک میلیون و ۴۰۰ هزار دستگاه را برای سال ۹۴ پیش بینی کرد.
تولید انواع خودرو توسط خودرو سازان داخلی کشور در ۱۱ ماهه پارسال (منتهی به بهمن ماه) رقم ۸۷۸ هزار و ۶۴۴ دستگاه اعلام شد .
به گفته بهنیا، سالهای ۹۱ و ۹۲ قطعه سازان کشور با میزان تولید یک سوم ظرفیت خود تولید داشتند، اما درسال ۹۳ با پشتیبانی وزارت صنعت، معدن و تجارت علاوه بر اینکه اشتغال زایی جدید ایجاد شد، ساعات کاری نیز اصلاح و اضافه کاری کارگران نیز افزایش یافت .
برخی آمارهای غیررسمی حاکی است، حدود ۱۶ تا ۱۷ میلیون دستگاه خودرو در کشور پلاک دارند که هفت میلیون آنها باید از رده خارج شوند.
محمدرضا نجفی منش عضو انجمن قطعه سازان نیز پیشتر گفته بود، برای سال ۱۳۹۵ رقم تولید یک میلیون و ۶۰۰ هزار دستگاه هدف گذاری شده است.
دست اندرکاران بخش خودرو معتقدند: محمدرضا نعمت‌زاده در شرایطی به وزارت صنعت، معدن و تجارت وارد شد که تولید خودرو کاهش قابل توجهی داشت و از رقم فراتر از یک میلیون و ۶۰۰ هزار دستگاه در نیمه سال ۱۳۹۲، تولید خودرو به حدود ۲۰۰ هزار دستگاه رسیده بود، اما اکنون شرایط در این بخش متفاوت شده است .
برپایه هدف گذاری کمی برنامه راهبردی وزارت صنعت، معدن وتجارت در سال ۱۳۹۶ بالغ بر یک میلیون و ۷۵۰ هزار دستگاه خودرو سبک ( سواری و وانت ) باید تولید شود که این رقم در افق چشم انداز ۱۴۰۴ دستیابی به سه میلیون دستگاه مورد انتظار است که یک سوم آن باید راهی بازارهای صادراتی شود .
همچنین شمار خودروهای تجاری ( اتوبوس، مینی بوس و کامیون ) نیز برای سال ۹۶ رقم ۴۳ هزار دستگاه پیش بینی شده و رسیدن به ۱۲۰ هزار دستگاه در ۱۴۰۴ هدف گذاری شده است که یک چهارم تولید در آن زمان باید صادر شود.
به گزارش ایرنا، مناطق فعال در صنعت خودرو سازی کشور، استانهای تهران، خراسان رضوی، کرمان، آذربایجان شرقی و اصفهان معرفی شده اند و استانهای آذربایجان غربی، سمنان، کرمانشاه، لرستان و مازندران در زمینه قطعه سازی و مجموعه سازی فعالیت دارند.

کپی رایت © 2019 جلفابازار. حقوق انتشار محفوظ است.