نشست کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و ترکیه شروع شد

نشست کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و ترکیه شروع شد

بیست و پنجمین نشست کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و ترکیه برای ترسیم نقشه راه همکاریهای اقتصادی و تجاری دو کشور در دوره پیش رو روز پنجشنبه در آنکارا شروع بکار کرد.
[نشست کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و ترکیه شروع شد]

به گزارش جلفا بازار به نقل از ایرنا، ریاست این کمیسیون را از ایران محمود واعظی وزیر ارتباطات و فناوری به عنوان نماینده رئیس جمهوری کشورمان در روابط با ترکیه و جودت یلماز وزیر توسعه و نماینده ویژه دولت ترکیه در روابط اقتصادی این کشور با ایران به عهده دارند.
محمود واعظی شب گذشته در راس هیاتی وارد آنکارا شده است.
کمیسیون تا فردا جمعه در آنکارا به کار خود ادامه می دهد.
در نشست های کمیسیون، فرایند اجرایی تصمیمات اتخاذ شده در بیست و چهارمین نشست کمیسیون مشترک در تهران، مسائل باقیمانده از دستور کار نشست تهران و نقشه راه روابط دو کشور برای دوره جدید ترسیم خواهد شد.
در این راستا، مسائلی چون توسعه دامنه اجرایی موافقتنامه تجارت ترجیحی بین ایران و ترکیه، توسعه همکاریها در حمل و نقل و انرژی در دستور کار کمیسیون مشترک اقتصادی مورد بحث و بررسی قرار خواهد گرفت.
روسای کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و ترکیه با اتمام مذاکرات کارشناسی، عصر جمعه به قونیه رفته و در مجمع کاری ایران و ترکیه که با شرکت کارآفرینان ایرانی و ترکیه ای در این شهر برگزار می شود، شرکت کرده و یادداشت تفاهم مربوط به کمیسیون مشترک و همچنین موافقتنامه ای در زمینه همکاریهای ایران و ترکیه در نظام بانکداری را امضا خواهند کرد.
این نشست بطور دوره ای در ایران و ترکیه برگزار می شود و آخرین آن فروردین ماه سال ۱۳۹۳ در تهران برگزار شده بود.
نشست کمیسیون در حالی برگزار می شود که روسای جمهوری دو کشور هدف ۳۰ میلیارد دلاری را برای تجارت ایران و ترکیه تعریف کرده اند. اما در سالهای اخیر رقم تحقق یافته در مبادلات تجاری از این هدف دور بوده است.
یکی از مهمترین موضوعات در کمیسیون بررسی راههای رفع موانع موجود بر سر راه توسعه مبادلات و ایجاد حوزه های جدید همکاری است.
بررسی خبرنگار ایرنا از آخرین داده های موسسه آمار دولتی ترکیه حاکیست، حجم مبادلات بازرگانی ایران و ترکیه در دو ماه سال جاری میلادی به یک میلیارد و ۳۲۴ میلیون و ۷۷۹ هزار دلار رسید که نسبت به بازه زمانی مشابه سال گذشته ۳۲٫۷۱ درصد کاهش دارد.
ناظران آگاه در آنکارا با اشاره به اینکه در سال ۲۰۱۵ میلادی حجم مبادلات بازرگانی دو کشور با نزدیک به ۲۹ درصد کاهش نسبت به سال ۲۰۱۴، به ۹ میلیارد و ۷۶۱ میلیون و ۴۸۲ هزار دلار رسیده است، ابراز امیدواری می کنند که در سال جاری حجم مبادلات تجاری سالانه دوباره از سقف یک میلیارد دلار در ماه فراتر رود.
در دو ماه نخست سال جاری میلادی صادرات ترکیه به کشورمان ۱۶ درصد کاهش و واردات این کشور از ایران ۴۱٫۳ درصد نسبت به بازه زمانی مشابه سال گذشته کاهش دارد.
در دو ماه نخست سال گذشته صادرات ترکیه به ایران از ۶۶۷ میلیون و ۸۵۳ هزار دلار بود که در این دوره به ۵۶۱ میلیون و ۱۰۳ هزار دلار و واردات این کشور نیز از یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون و ۹۱۳ هزار دلار به ۷۶۳ میلیون و ۶۷۶ هزار دلار رسیده است تا حجم مبادلات بازرگانی ایران و ترکیه در دو ماه اول سال با افتی به میزان ۳۲٫۷۱ درصد روبرو شود.

کپی رایت © 2019 جلفابازار. حقوق انتشار محفوظ است.