گوشت مورد نیاز کشور تامین است/ شرکت پشتیبانی اموردام ذخایر خود را به بازار عرضه کند

گوشت مورد نیاز کشور تامین است/ شرکت پشتیبانی اموردام ذخایر خود را به بازار عرضه کند

تهران – مدیرعامل اتحادیه سراسری دامداران ایران با تاکید براین که گوشت قرمز مورد نیاز شب عید و ایام نوروز تامین است و کمبودی در این باره وجود ندارد ،پیشنهاد داد: شرکت پشتیبانی امور دام برای تنظیم بازار گوشت قرمز شب عید و ایام نوروز و جلوگیری از افزایش قیمت این محصول هرچه سریعتر ذخایر خود را به بازار عرضه کند.

 به گزارش جلفا بازار به نقل از ایرنا  علیرضا عزیزالهی هرگونه افزایش قیمت گوشت قرمز را متاثر از بالا رفتن تقاضا و سودجویی دلالان و واسطه گران عنوان کرد و افزود: افزایش و کاهش قیمت این محصول ارتباط چندانی به تولید و عرضه آن ندارد زیرا این محصول به اندازه کافی در کشور تولید و بخش دیگر آن از طریق واردات تامین می شود.

وی خاطرنشان کرد: اکنون قیمت هرکیلوگرم دام زنده گوسفندی و بزی در محل دامداری های کشور بین 115 تا 120 هزار ریال و گوساله حدود 130هزارریال است، درحالی که در چند ماه گذشته قیمت هرکیلوگرم دام زنده گوسفندی بین 105 تا 110 هزارریال و گوساله 120 هزار ریال بود و تفاوت چندانی نداشته است.
عزیزالهی بیان کرد: افزایش تقاضا در روزهای پایانی سال به طور طبیعی قیمت محصولات را نیز بالا می برد اما قیمت دام زنده گوسفندی و بزی و گوساله افزایشی نداشته است .
مدیرعامل اتحادیه سراسری دامداران ایران، شرکت پشتیبانی امور دام را متولی تنظیم بازار محصولات پروتئینی دانست و اضافه کرد: بنابراین انتظار می رود برای تنظیم بازار شب عید و ایام نوروز این شرکت ذخایر گوشت قرمز خود را که بخشی از تولید های داخلی و بخشی از واردات تامین شده است را به بازار عرضه کند.
وی ادامه داد: اکنون حدود 900 هزار تن گوشت مورد نیاز کشور از تولید داخلی است و بین 100 تا 120 هزار تن آن از طریق واردات تامین می شود و این امر بیانگر آن است که مطابق با سرانه مصرف، کمبودی در این بخش وجود ندارد.
عزیزالهی با بیان اینکه برای ما فروش دام زنده ملاک عمل است، افزود:عوامل مختلف از زمانی که دام زنده از دامدار خریداری می شود، مانند هزینه های حمل و نقل، کشتارگاه و وجود دلالان و واسطه گران است که بر قیمت این محصول تاثیر بسزایی دارند.
مدیرعامل اتحادیه سراسری دامداران عنوان کرد: میزان گوشت تولیدی و وارداتی کشور در حدی است که مصرف مورد نیاز داخل را تامین کند فقط در مواقعی همچون ماه رمضان و ایام نوروز به دلیل افزایش تقاضا، اندکی قیمت دام زنده افزایش می یابد اما متاسفانه به دلیل حضور واسطه گران و دلالان این محصول، گران به بازار عرضه می شود.
عزیزالهی اضافه کرد: دام زنده از سالیان گذشته به صورت قاچاق از کشور ما خارج می شد بنابراین صادرات آن تاثیری بر افزایش نرخ گوشت قرمز در بازار داخلی ندارد.
به گزارش ایرنا، طبق آمار قیمت گوشت در هفته پایانی اسفندماه، این روزها قیمت هرکیلوگرم گوشت گوسفندی از340هزار ریال به 448 هزار ریال ، گوشت گوساله از 350 هزارریال به405 هزار ریال و هرکیلوگرم گوشت چرخ کرده از 340 هزار ریال 395 هزارریال رسیده است.
درحال حاضر 50 میلیون راس دام گوسفندی، 20 میلیون راس دام بزی و 9 میلیون راس دام سنگین در واحدهای دامداری و دامپروری کشور تولید می شود.

کپی رایت © 2019 جلفابازار. حقوق انتشار محفوظ است.