طرح مجلس برای حمایت ۲۰۰هزار میلیارد ریالی منابع قرض الحسنه بانک ها از اشتغال و ازدواج جوانان

طرح مجلس برای حمایت ۲۰۰هزار میلیارد ریالی منابع قرض الحسنه بانک ها از اشتغال و ازدواج جوانان

نایب رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی از طرح مجلس برای حمایت ۲۰۰ هزار میلیارد ریالی منابع قرض الحسنه بانک ها از اشتغال و ازدواج جوانان خبر داد.
[طرح مجلس برای حمایت ۲۰۰هزار میلیارد ریالی منابع قرض الحسنه بانک ها از اشتغال و ازدواج جوانان]

به گزارش جلفا بازار به نقل از ایرنا از خانه ملت، فرج الله عارفی درباره ضرورت اجرای طرح حمایت از ۶ میلیون نیازمند گفت: اجرای این طرح ضروری است زیرا در کشورهای در حال توسعه از جمله ایران به دلیل قرار گرفتن درمسیر توسعه، بخشی از مردم دچار آسیب می شوند بنابراین لازم است یک نظام تامین امنیتی به لحاظ اجتماعی برای مردم فراهم شود؛ بنابراین کمک به اقشار کم درآمد جامعه حتی در افزایش توسعه جامعه نیز موثر خواهد بود.
وی این طرح را دارای بار مالی برای دولت دانست و افزود: برای اجرای همه طرح ها به طور عمده مشکلات بسیاری از جمله تامین منابع مالی وجود دارد، از طرفی طبق قانون اساسی نمی توان طرحی ارائه داد که بار مالی برای دولت ایجاد می کند بنابراین در شرایط کنونی که حدود ۴۵۰ هزار میلیارد ریال به عنوان یارانه به مردم پرداخت می شود بهتر است دولت با بررسی های لازم گروه های آسیب پذیر را از گروه های برخوردار جدا کند تا خدمات مناسب تری به قشر ضعیف ارائه شود.

** یارانه افراد با درآمد مکفی باید حذف شود
این نماینده مجلس با تاکید بر اینکه یارانه افراد با درآمد مکفی باید حذف شود، تصریح کرد: دولت تاکنون به مسئولیت خود در توجه به ۶ میلیون نیازمند به خوبی عمل نکرده است اما به نظر می رسد طرح مجلس در حمایت از این تعداد نیازمند نیز در شورای نگهبان طبق اصل ۷۵ قانون اساسی مورد ایراد قرار خواهد گرفت.
وی با بیان اینکه مددجویان تحت پوشش نهادهای حمایتی مشکلات بسیاری دارند، گفت: نهادهای حمایتی از جمله کمیته امداد و بهزیستی باید گروه های هدف خود را طبقه بندی کنند.
وی ادامه داد: به عنوان نمونه مشکلات برخی افراد مددجو را می توان با آموزش های مهارتی و پرداخت سرمایه لازم حل کرد، همچنین برخی دیگر هم با داشتن مهارت های لازم تنها نیازمند سرمایه کافی هستند که باید دراختیارشان قرارگیرد، البته گروه زنان بی سرپرست نیز در این میان دارای مشکلات بسیاری هستند که باید پرداختی های لازم به آنها انجام شود.
عارفی با تاکید براینکه عملکرد کمیته امداد در حوزه اشتغالزایی مددجویان قابل قبول است، افزود: به طور حتم اختصاص ۱۰۰ تا ۱۵۰ میلیون ریال سرمایه برای اشتغالزایی کافی نیست زیرا برای ایجاد یک شغل در زمان حاضر باید شبکه ای از اشتغال ایجاد شود، به عبارت بهتر باید بخش های تولید، بازاریابی و فرآوری را در یک مجموعه به وجود آورد.
وی با بیان اینکه «دولت متاسفانه یک ریال به اشتغال مددجویان بهزیستی و کمیته امداد در لایحه بودجه سال جاری اختصاص نداده است»، اظهار داشت: نمایندگان مجلس برای اصلاح این مشکل چند پیشنهاد مطرح کردند.

** ۱۰۲هزار میلیارد تومان قرض الحسنه با صفر درصد سود در اختیار بانک ها قرار دارد
وی در ادامه گفت: اکنون یک تریلیون و ۲۰ میلیارد ریال (۱۰۲ هزار میلیارد تومان) قرض الحسنه با صفر درصد سود در اختیار بانک ها قرار دارد که ۳۶۰ هزار میلیارد ریال آن سپرده قرض الحسنه و ۶۶۰ هزار میلیارد ریال قرض الحسنه جاری است؛ براساس اطلاعات رسیده، نزدیک به ۱۰۰ هزار میلیارد ریال از سپرده های قرض الحسنه به مدیران و کارکنان بانک ها وام قرض الحسنه پرداخت می شود و از ۲۶۰ هزار میلیارد ریال دیگر نیز بانک ها سود و بهره دریافت می کنند که این رویه اشتباه است.
نایب رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی گفت: با همکاری نمایندگان مجلس طرحی آماده شده که ۱۰۰ هزار میلیارد ریال آن از ۳۶۰ هزار میلیارد ریال با سود بسیار پایین به بخش اشتغال و ۱۰۰ هزار میلیارد ریال نیز به ازدواج جوانان تعلق گیرد.
وی با بیان اینکه بی توجهی به این موارد به توسعه فقر درجامعه دامن زده است، گفت:‌ توسعه زمانی معنا می یابد که نگاه مسئولان جامع و کامل باشد؛ واقعیت آن است که هم اکنون منابع کافی وجود دارد و مشکل تنها سوء مدیریت مسئولان است.

کپی رایت © 2019 جلفابازار. حقوق انتشار محفوظ است.