ترکیه شریک اولویت دار و مهم ایران

ترکیه شریک اولویت دار و مهم ایران

محمود واعظی در حاشیه پنجمین نشست کمیسیون مشترک ایران و ترکیه با اشاره به نقش ترکیه و پیوندهای فرهنگی و دیگر وجوه مشترک میان دو کشورهمسایه گفت: ترکیه همواره شریک اولویت دار و مهم ایران بوده و خواهد بود.
[ترکیه شریک اولویت دار و مهم ایران]

به گزارش جلفا بازار به نقل از ایرنا،«محمود واعظی» نماینده ویژه رئیس جمهور در امور ترکیه روز جمعه در حاشیه پنجمین نشست کمیسیون مشترک ایران و ترکیه در آنکارا، با «احمد داوود اغلو» نخست وزیر این کشور دیدار و در خصوص مهمترین مسائل مورد علاقه گفتگو و تبادل نظر کرد.
رئیس کمیسیون مشترک ایران با ترکیه در این دیدار که ابراهیم طاهریان سفیر جمهوری اسلامی ایران نیز حضور داشت با اشاره به دیرینه مثبت تاریخی روابط دو کشور در حوزه های متنوع سیاسی،فرهنگی و اقتصادی گفت: سفر اخیر جنابعالی به تهران و دیدارهای صمیمانه انجام یافته با رئیس جمهور و معاون اول رئیس جمهوری ایران افق جدیدی برای توسعه و تعمیق مناسبات میان دو کشور فراهم کرد.
وی ادامه داد : با نگاه سازنده به چشم انداز پیش رو می توانیم از طریق نوآوری و ابتکار نسبت به ارتقائ مناسبات درکلیه سطوح ، مبادلات میان بخش های مختلف را توسعه داده و از طریق هم افزای درپروژه های مشترک در راستای تأمین نیازمندی مان شراکت فعالانه داشته باشیم .
رئیس کمیسیون مشترک ایران با ترکیه تأکید کرد: شرایط کنونی این فرصت را ایجاد نموده که حوزه همکاری ها را از دو جانبه به فرامرزی گسترش داده و از طریق سرمایه گذاری و تأسیس صنایع مشترک برای آن دسته از محصولاتی که می توانند نیاز بازار داخلی را مرتفع نموده ودر ضمن قابل صدور به سایر بازارها باشند، تدارک وطراحی متناسب ایجاد نماییم .
نماینده ویژه رئیس جمهور در امور ترکیه تسهیل و توسعه زیر ساخت ها بین دو کشور را امری ضروری برشمرد و افزود : امیدواریم با اراده مشترک در نشست جاری کمیسیون مشترک میان دو کشور ضمن حذف موانع ، امکانات لازم برای توسعه همکاری های حقوقی ، کنسولی ، بانکی، حمل و نقل ، گمرک ، فرهنگی وگردشگری ، بازرگانی و صادرات را ایجاد نماییم .
احمد داوود اغلو نخست وزیر ترکیه نیز در این دیدار ضمن خوش آمد گوی به هیئت ایرانی و ابراز رضایت از تسریع در برگزاری بیست وپنجمین نشست کمیسیون مشترک دو کشور در آنکارا و با اشاره به نتایج کسب شده در سفرش به تهران گفت: در فضای مثبت و سازنده کنونی همه دستگاه های اجرایی در دو کشور به خصوص بخش های خصوصی می توانند با رویکردی سازنده برای توسعه مشارکت با طرف های خود اقدام نموده و مردم دو کشور را از مزایا و دستاورد های این فرصت بهره مند سازند.
نخست وزیر ترکیه با ابراز آمادگی ترکیه برای تعمیق و گسترش مناسبات در کلیه سطوح سیاسی ، فرهنگی ، اقتصادی با ایران تاکید نمود : ترکیه آمادگی دارد برای سرمایه گذاری در کلیه بخش های اقتصادی – تجاری و گردشگری با طرف ایرانی مشارکتی الویت دار ، فعالانه وفارق از محدودیت داشته باشد .
در بیست و پنجمین نشست کمیسیون مشترک ایران و ترکیه ضمن بررسی روند اجرایی موافقتنامه های انعقاد یافته در گذشته از جمله تجارت ترجیحی ، موضوع توسعه مناسبات درحوزه های مختلف به ویژه حمل و نقل ، صنعت، تکنولوژی ، انرژی ،گردشگری ، امورگمرکی ،سرمایه گذاری، امور بانکی و کنسولی نیز مورد بررسی قرار خواهد گرفت . مراسم امضاء یادداشت تفاهم در مورد نتایج بیست و پنجمین نشست کمیسیون مشترک اقتصادی بخش پایانی این اجلاس خواهد بود .
معاون وزیر راه و شهرسازی ، رئیس سازمان راهداری ، رحمانی موحد معاون سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری و نیز مسئولان سازمان ها و نهادهای مسئول ذیربط ایران، نماینده ویژه ریاست جمهور در امور ترکیه را همراهی می کنند.

کپی رایت © 2019 جلفابازار. حقوق انتشار محفوظ است.