هدف۳۰ میلیارد دلاری برای تجارت ایران و ترکیه

هدف۳۰ میلیارد دلاری برای تجارت ایران و ترکیه

‘محمود واعظی’ نماینده رییس جمهوری در حاشیه بیست و پنجمین نشست کمیسیون مشترک ایران و ترکیه اشتراکات فراوان دو کشور را سرمایه بسیار خوبی برای توسعه و تعمیق مناسبات اقتصادی و تجاری دانست و گفت: قطعا دسترسی به هدف ۳۰ میلیارد دلاری برای تجارت ایران و ترکیه در دوره میان مدت، هدفی جامع، واقع بینانه و قابل اجرا است.
[هدف۳۰ میلیارد دلاری برای تجارت ایران و ترکیه]

به گزارش جلفا بازار به نقل از ایرنا، محمود واعظی نماینده ویژه رئیس جمهوری ایران در روابط با ترکیه روز جمعه در حاشیه بیست وپنجمین نشست کمیسیون مشترک ایران و ترکیه با ‘مصطفی الی تاش’ وزیر اقتصاد ترکیه راه های گسترش روابط و همکاری های اقتصادی – تجاری میان دو کشور را مورد گفت وگو و تبادل نظر قرار داد.
رئیس کمیسیون مشترک ایران و ترکیه در این دیدار با اشاره به اینکه ابعاد مختلف مناسبات اقتصادی و تجاری در کمیته های فنی و حقوقی کمیسیون مشترک تحت بررسی است ؛ گفت: می خواهیم که در این دور از نشست ها کاری کنیم که توافق ها صرفا روی کاغذ نمانده بلکه با تصمیمات عملی نسبت به تحرک جدی در روابط و تحقق اهداف وچشم اندازهای ترسیم شده جامع عمل بپوشانیم.
محمود واعظی وزیر ارتباطات کشورمان با تاکید بر لزوم شناسایی و رفع موانع موجود در چرخه مناسبات اقتصادی و تجاری میان دو کشور گفت: به نظر می رسد با روش های سنتی موجود نمی توان به هدف های بزرگ دست یافت لذا برای پویاسازی و تحرک بخشیدن به روابط ، طرفین باید مسئولانه راه کارهای نوین را ابداع نمایند.
نماینده رییس جمهوری کشورمان تحرک شرکت های ترکیه را برای حضور پررنگ در ایران در فرصت پساتحریم ضعیف و نقش آفرینی نظام بانکی ترکیه در توسعه مناسبات اقتصادی و تجاری دو کشور را کند ارزیابی نمود و افزود: باید تحرک شرکت های ترک برای استفاده از فرصت های پساتحریم بیش از پیش افزایش یافته و بانک های ترک در جهت ارائه تسهیلات و کمک به بخش های تجاری و اقتصادی به طور همه جانبه همکاری نمایند به ویژه اینکه ایران در توسعه و تعمیق مناسبات اقتصادی – تجاری با ترکیه هیچ گونه محدودیتی قائل نمی باشد.
‘مصطفی الی تاش’ وزیر اقتصاد ترکیه در این دیدار ضمن خیر مقدم به هیات ایرانی با اشاره به تلاش های صورت گرفته برای موفقیت بیست وپنجمین نشست کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور گفت : جایگاه و مناسبات اقتصادی تجاری میان ایران و ترکیه در گذشته هیچگاه از حرکت باز نمانده و امیدواریم در دوران جدید با استفاده از فرصت ها ی پیش رو ، نسبت به تحقق اهداف مان موفق گردیم .
وی افزود: در دنیا ۵۷ کشور اسلامی وجود دارد که ۲۲ درصد جمعیت جهان را در بر دارند، ولی سهم این کشورها از تجارت جهانی کمتر از ۲۰ درصد است.
وزیر اقتصاد ترکیه با تاکید بر لزوم یافتن راه هایی برای کاهش تاثیرپذیری تجارت و اقتصاد از تحولات سیاسی، گفت: رهبران دو کشور اراده سیاسی قوی خود را برای توسعه مناسبات اقتصادی و تجاری در میان گذاشته اند و وی به زودی عازم ایران می شود تا با ‘محمدرضا نعمت زاده’ وزیر صنعت، معدن، تجارت ایران و سایر مقامات ایرانی گفت وگو کند.
در این دیدار اهمیت رفع کلیه موانع اجرای توافقات ، موضوع فرایند اجرایی موافقتنامه تجارت ترجیحی بین دو کشور، مبادله لیست کالاهای جدید برای اضافه کردن به فهرست کالاهای مشمول موافقتنامه تجارت ترجیحی، سیف گاردها ( تدابیر حمایتی ) ترکیه با عنوان حمایت از تولیدات داخلی نیز بحث و بررسی شد .

کپی رایت © 2019 جلفابازار. حقوق انتشار محفوظ است.